Obrzęk po szczepieniu dziecka – przyczyny i leczenie
Spis treści:
Dlaczego dziecko ma obrzęk po szczepieniu?
Obrzęk po szczepieniu jest związany z miejscową reakcją na szczepienie – to jeden z najczęściej występujących łagodnych odczynów poszczepiennych (obok bolesności czy zaczerwienienia), może pojawić się po każdej szczepionce.
Odczyn poszczepienny najczęściej pojawia się w miejscu wkłucia – jest ono zaczerwienione, tkliwe i ciepłe. Wystąpienie odczynu zależy od organizmu dziecka, nie każde zareaguje na szczepienie w ten sam sposób. Obrzękowi po szczepieniu może towarzyszyć ból (samoistny lub pojawiający się podczas poruszania kończyną, w którą została podana szczepionka) zaczerwienienie i opuchlizna.
Objawy, które mogą pojawić się u dziecka po szczepieniu, to:
- objawy miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość przy dotyku w miejscu podania szczepionki),
- objawy ogólnoustrojowe (najczęściej jest to gorączka),
- rozdrażnienie, dziecko może być marudne, apatyczne, mniej aktywne,
- trudny do ukojenia płacz, mniejszy apetyt, zwiększona senność.
Jak długo utrzymuje się obrzęk po szczepieniu?
Obrzęk po szczepieniu trwa od kilku godzin do kilku dni, zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli odczyn utrzymuje się dłużej, nasila się, obrzęk obejmuje okoliczne stawy, utrudnia poruszanie się, pojawiają się inne objawy – należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Polecamy
Szczepienie a upały
Szczepienie to stresujący moment dla organizmu dziecka. Z tego względu wiele rodziców zastanawia się, czy wykonanie szczepionki w upalny letni dzień jest dobrym pomysłem i czy nie lepiej poczekać z podaniem szczepionki na chłodniejsze dni. Czy można szczepić dziecko w upał i czy pogoda ma wpływ na szczepionkę?
Jak leczyć opuchnięcie po szczepieniu?
Najczęściej opuchnięcie po szczepieniu nie wymaga specjalnego postępowania. Aby ulżyć dziecku, możemy podać mu stosowny do wieku lek przeciwbólowy (pamiętajmy m.in. o tym, że dzieciom do 12. roku życia nie podajemy środków z kwasem acetylosalicylowym), a na opuchliznę przyłożyć okład z sody oczyszczonej (jedna łyżeczka sody na 200 ml wody – powinna być ona przegotowana, letnia) lub posmarować tkliwe miejsce preparatem, którego substancją czynną jest octanowinian glinu (przed zastosowaniem przeczytaj ulotkę, większość produktów może być stosowana u dzieci powyżej trzeciego roku życia).
Czy obrzęk po szczepieniu jest niebezpieczny?
Obrzęk po szczepieniu zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. To jedna z częstszych reakcji na podanie szczepionki, a obrzęk znika samoistnie. Obserwujmy dziecko, jeśli odczyn nie znika, a objawy nasilają się – wybierzmy się do lekarza.
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się obrzęku po szczepieniu, możemy działać od razu po podaniu szczepionki: przyłożyć w miejsce wkłucia okład z sody oczyszczonej czy zachęcić dziecko do poruszania ręką, w którą została podana szczepionka.
Odczyn poszczepienny jest spodziewaną odpowiedzią układu immunologicznego na podaną szczepionkę, zależy od jej rodzaju, składu czy indywidualnych reakcji (charakterystycznym i spodziewanym odczynem jest np. ten pojawiający się po szczepieniu na gruźlicę). Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to reakcja, która utrzymuje się dłużej, jej nasilenie jest większe. NOP może pojawić się natychmiast po szczepieniu, a nawet kilka dni lub kilka tygodni później. Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych ma łagodny przebieg i nie powoduje trwałych następstw. Poważne przypadki NOP zdarzają się rzadko, często nie mają związku z samym szczepieniem, to przypadkowa zbieżność w czasie.
Źródła:
- Małecka I., Jak postępować, jeżeli po szczepieniu dziecka pojawi się gorączka https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-postepowac-jezeli-po-szczepieniu-dziecka-pojawi-sie-goraczka/ [dostęp 12.09.2022 r.]
- Paradowska-Stankiewicz I., Czy można odróżnić odczyn po szczepieniu i niepożądany odczyn poszczepienny? https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy-mozna-odroznic-odczyn-po-szczepieniu-i-niepozadany-odczyn-poszczepienny/ [dostęp 12.09.2022r.]