Niemowle Niemowlak/ Zdjęcie: iStock

Gorączka po szczepieniu

Szczepienia ochronne, wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień to rzeczywistość każdego dziecka i jego rodziców. Jedną z najczęściej występujących reakcji poszczepiennych organizmu jest gorączka u niemowlaka po szczepieniu. Starsze dzieci rzadziej reagują na szczepionkę podwyższeniem temperatury ciała. Zazwyczaj gorączka po szczepieniu ustępuje do dwóch dni. A kiedy podwyższona temperatura po szczepionce może stanowić powód do niepokoju? I jak zbić gorączkę u niemowląt po szczepionce?

Spis treści:

Gorączka po szczepieniu

Gorączka po szczepieniu to naturalna reakcja organizmu. Podczas szczepienia do organizmu malucha wprowadzane są drobnoustroje, co ma na celu pobudzenie odpowiedzi immunologicznej i syntezę przeciwciał. Jest zatem zupełnie naturalne, że może pojawić się podwyższona temperatura u niemowlaka po szczepieniu. Jest to oczywiście kwestia indywidualna – u niektórych dzieci nie występuje nawet stan podgorączkowy po szczepieniu, u innych pojawia się natomiast wyższa gorączka. Zazwyczaj problem podwyższonej temperatury dotyczy noworodków i niemowląt, a u starszych dzieci występuje znacznie rzadziej. Gorączce towarzyszyć może zaczerwienienie i obrzęk, a także bolesność w miejscu wkłucia.

Częstotliwość występowania gorączki po szczepieniu zależna jest od rodzaju szczepionki. W przypadku szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B ryzyko wystąpienia gorączki poszczepiennej szacowane jest zaledwie od jednego do sześciu proc. Nieco częściej może wystąpić podwyższenie temperatury ciała u dzieci poddanych szczepieniu przeciwko Haemophilus influenzae – jest to od dwóch do dziesięciu proc. Do 15 proc. dzieci zaszczepionych przeciwko odrze, różyczce i śwince może doświadczyć gorączki. Natomiast najwyższe ryzyko wystąpienia gorączki jako reakcji poszczepiennej dotyczy szczepionki DTP przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi i sięga nawet 50 proc.

Ile trwa gorączka po szczepieniu?

Każdy rodzic planujący zaszczepić dziecko powinien poznać kilka faktów dotyczących szczepienia i możliwości pojawienia się gorączki. Ile dni po szczepieniu może wystąpić gorączka? Zazwyczaj stan podgorączkowy po szczepieniu u niemowląt pojawia się w przeciągu pierwszej doby po przyjęciu szczepionki. Dotyczy to większości szczepionek wykonywanych u dzieci. Natomiast po wykonaniu szczepionki przeciwko odrze, różyczce, śwince oraz ospie wietrznej można spodziewać się gorączki nawet po jednym lub dwóch tygodniach od wykonania iniekcji.

A ile trwa gorączka po szczepieniu? Zazwyczaj podwyższona temperatura mija po dwóch dniach. Dotyczy to każdej gorączki, także tej pojawiającej się nieco później.

Gorączka po szczepieniu – co robić?

Nie zawsze wystąpienie gorączki po szczepieniu wymaga jakichkolwiek działań. Jeśli pojawia się stan podgorączkowy po szczepieniu, czyli temperatura ciała nie przekracza 37,9 st. Celsjusza, wówczas nie ma konieczności zbijania temperatury. Sytuacja wygląda inaczej, gdy pojawi się przekraczająca 38 st. gorączka po szczepieniu. Co podać? Wówczas można sięgnąć po apteczne preparaty zmniejszające gorączkę, np. paracetamol czy ibuprofen. W zależności od wieku dziecka można zastosować leki w postaci syropów, tabletek czy czopków.

Z gorączką można walczyć także domowymi sposobami, takimi jak:

  • kąpiel o temperaturze wody niższej o dwa stopnie niż temperatura ciała dziecka,
  • stosowanie chłodnych okładów na czoło, kark i łydki,
  • napary z lipy, liści i owoców malin czy czarnego bzu.

Ponadto należy pamiętać, aby dziecko nie przegrzewało się. Rodzice powinni zadbać o ubranie dziecka w lekkie, przewiewne ubranko, a także utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 20-22 stopni. Ponadto należy pamiętać o konieczności nawadniania dziecka – należy jak najczęściej przystawiać malucha do piersi lub podawać mu do picia wodę.

Kiedy zbijać gorączkę po szczepieniu?

W sytuacji, gdy po szczepieniu pojawia się niewielkie podwyższenie temperatury ciała, nie jest konieczne zbijanie temperatury. Jeśli jednak ciepłota ciała przekracza 38 st., dziecko jest marudne, wówczas można zbić gorączkę.

Co powinno zaniepokoić? Na pewno gorączka trwająca dłużej niż trzy dni, wysoka temperatura nie dająca się zbić lekami lub pojawienie się objawów towarzyszących. Wówczas podejrzewać można współistnienie infekcji, której początek przypadł na moment szczepienia. Szczególną sytuacją jest wystąpienie bardzo wysokiej temperatury, która może prowadzić do wystąpienia drgawek. Jeśli przy poprzednich szczepieniach pojawiła się bardzo wysoka gorączka u dziecka, prowadząca do drgawek, można profilaktycznie podać leki przeciwgorączkowe przy kolejnej szczepionce. Może wówczas co prawda dojść do zmniejszenia poziomu przeciwciał syntetyzowanych w odpowiedzi na szczepionkę. Dotyczy to zwłaszcza pierwszej dawki szczepienia. Nie ma to jednak wpływu na efektywność szczepionki i nie wymaga podania dodatkowej dawki.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Źródła:

  1. Preventing and managing adverse reactions in general best practice guidance of the Advisory Committee of Immunization Practices; 2018

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź