Mokry kaszel u dziecka – jak rozpoznać i kiedy do lekarza?
Spis treści:
Mokry kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?
Mokry kaszel u dziecka bez gorączki jest zazwyczaj objawem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Często towarzyszy mu nieżyt nosa, a spływający po tylnej ścianie gardła katar oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Objawy kataru zazwyczaj ustępują po ok. tygodniu, ale kaszel może pozostać dłużej.
Infekcja u dziecka rozpoczyna się zazwyczaj kaszlem suchym, który po kilku dniach robi się bardziej mokry. Nie jest trudno rozpoznać obu rodzajów kaszlu.
Kaszel suchy to raczej pokasływanie i chrząkanie, podczas którego nie słyszymy odrywania się substancji śluzowych w gardle i drogach oddechowych.
Kaszel mokry jest bardzo trudny do zahamowania, razem z kaszlnięciami wyraźnie odrywa się wydzielina zabarwiona na zielono lub żółto w przypadku kaszlu infekcyjnego, albo bezbarwna przy astmie. Razem z mokrym kaszlem dziecko rozpyla dookoła siebie krople śliny, które mogą zarażać. Kaszel mokry jest bardzo potrzebny, dzięki niemu zainfekowane oskrzela czy płuca oczyszczają się z zalegającej wydzieliny. Im będzie jej mniej, tym szybciej organizm wróci do zdrowia. O ile jednak starsze dzieci potrafią już zazwyczaj wypluć odkrztuszaną flegmę, to młodsze tego nie potrafią i połykają ją, co może wywoływać ból brzuszka czy wymioty.
Co może oznaczać mokry kaszel u dziecka?
Mokry kaszel u dziecka to objaw różnych schorzeń. Najczęściej są to:
- infekcje wirusowe,
- bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych,
- zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli lub płuc,
- przeziębienie,
- refluks.
Jeśli mokry kaszel u dziecka występuje razem z gorączką, zwykle mamy do czynienia z infekcją. Maluszek może dodatkowo mieć dreszcze, być marudne i może boleć go gardło. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej. Jeżeli przyczyną mokrego kaszlu jest infekcja bakteryjna, konieczne jest podanie dziecku antybiotyku, a przy męczącym kaszlu, także leków rozrzedzających wydzielinę. Syropy o właściwościach wykrztuśnych podajemy najpóźniej ok. 16.00, by nie utrudniać dziecku zasypiania.
Polecamy
Skąd się bierze i jak leczyć mokry kaszel u dzieci?
Skąd bierze się mokry kaszel u dziecka, jak go rozpoznać i kiedy skonsultować z pediatrą? Podpowiadamy!
Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
Zarówno suchy, jak i mokry kaszel wymagają odpowiedniego nawodnienia, które ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Najważniejszą zasadą jest, by nie hamować kaszlu mokrego! Jego zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych i powinniśmy robić wszystko, by ułatwić to dziecku. Pomocne mogą być:
- Inhalacje, które nawilżając zalegającą wydzielinę pomagają wydalić ją z oskrzeli. Lekarz może zalecić też specjalne, rozrzedzające leki mukolityczne stosowane do inhalatora, ale bardzo skuteczna jest także dostępna w aptece bez recepty sól fizjologiczna.
- Oklepywanie pleców dziecka, które ułatwia odrywanie się zebranej w oskrzelach substancji. Najlepiej robić to po każdej inhalacji, albo po podaniu syropu wykrztuśnego. U starszych dzieci można to robić w pozycji siedzącej, młodsze dzieci oklepujemy kładąc je na brzuszku na swoich kolanach tak, by główka była wyżej niż brzuszek. Plecy dziecka oklepujemy dłonią złożoną w łódeczkę.
- Usuwanie wydzieliny z nosa, by nie spływała do dróg oddechowych.
- Układanie dziecka z główką wyżej, niż reszta ciała.
- Podawanie ciepłych napojów, np. ciepłej wody czy rumianku, który ma właściwości nawilżające. Skuteczne są także herbatki malinowe, napoje z dodatkiem miodu i cytryny, a także nasz poczciwy rosół – panaceum na wszelkie choroby.
- Stosowanie maści i olejków. Już kilka kropel olejku eukaliptusowego czy miętowego ułatwia oddychanie i pomaga w odkrztuszaniu. Dobrze sprawdza się także posmarowanie jego klatki piersiowej rozgrzewającą maścią.
- Rozśmieszanie dziecka, by sprowokować kaszel. Ta metoda sprawdzi się u dzieci, które rzadko kaszlą, a my słyszymy, jak zalegająca flegma „gra mu w oskrzelach”. Sprowokowanie śmiechu powoduje odruch kaszlu.
- Wietrzenie mieszkania, kiedy dziecko ma infekcję to bardzo skuteczny sposób, by „wyrzucić” chorobotwórcze zarazki. Oczywiście nie robimy tego, kiedy dziecko jest w pokoju.
- Spacery, kiedy stan dziecka na to pozwala. Jeśli nasz maluch nie ma gorączki i jest w dobrej formie, można zabrać go na spacer. Odpowiednie dotlenienie organizmu działa jak najlepszy inhalator i przyspieszy drogę do zdrowia.
Polecamy
Suchy kaszel w nocy u dziecka - skąd się bierze i jak sobie radzić?
Każdy nietypowy objaw u dziecka niepokoi. Jednym z nich jest suchy kaszel w nocy. W przeciwieństwie do mokrego kaszlu nie towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy, mimo to jest oznaką choroby.
Mokry kaszel u dziecka - Kiedy udać się do lekarza?
Postępowanie z kaszlącym dzieckiem zależy od jego stanu. Kiedy dziecko zaczyna wykazywać oznaki choroby – ma katar, pokłada się, marudzi, jest senne, dużo śpi (albo właśnie nie może spokojnie spać), a na dodatek ma ciepłe czoło, to znak, że kaszel jest u niego objawem choroby, którą lepiej skonsultować z lekarzem. Szczególnie u maleńkich dzieci uporczywy kaszel jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. Zwykle jest to jedna z pierwszych chorób maleństwa, nie wiemy jeszcze jak reaguje na gorączkę, lepiej więc ustalić z lekarzem, co można mu podać.
Kaszel bardzo męczący, uporczywy, któremu towarzyszą problemy z oddychaniem, jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza. Podobnie jak gwałtowne pogorszenie się stanu maleństwa. Nie ma co czekać na wizytę następnego dnia, lepiej od razu udać się na SOR.
Źródła:
- T. Bielecka, W. Feleszko, J. Ziółkowski, Przewlekły kaszel u dzieci – kiedy do specjalisty, Pediatria po Dyplomie, 2012 r.