Masaż niemowlaka, czyli jak budować więź z dzieckiem
Spis treści:
Rola matczynego dotyku
Zmysł dotyku odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju niemowlaka, ponieważ mały człowiek w ten sposób poznaje świat. Dzięki dotykowi rodzic buduje i wzmacnia pierwszą więź z dzieckiem, dzięki czemu maluch czuje się bezpieczny i pewny siebie. Dotyk pozwala również rozwinąć zdolności motoryczne dziecka, a także koi i pomaga przy wielu dolegliwościach. Warto więc do codziennej pielęgnacji dziecka dodać kilka minut masażu. Wykonany przed snem zrelaksuje i wyciszy. Ponadto rozprawi się z problemami z brzuchem. W szczególności przydaje się przy zaparciach, dokuczliwych gazach czy wzdęciach. Może być więc bardzo przydatny dla młodych rodziców, ponieważ uchroni dziecko od nocy nieprzespanych z powodu problemów z trawieniem.
Dlaczego bliskość jest tak ważna dla dziecka?
W pierwszych miesiącach życia dziecka bliskość jest jedną z najważniejszych rzeczy w odpowiednim rozwoju malucha. Rodzice powinni więc wystrzegać się rad, by nie brać na ręce płaczącego dziecka. Niemowlę w ten sposób nie wymusza, a domaga się dotyku, który go uspokaja i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, by w tym czasie odprężyć się, nie spieszyć i poświęcić dziecku czas. W ten sposób niemowlę zrelaksuje się i uspokoi.
Dotyk wspomaga również prawidłowy fizyczny, psychiczny i emocjonalny rozwój małego człowieka. Dziecko dostaje komunikat, że świat jest bezpieczny i czuje się pewniej. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie człowiekiem z odpowiednio rozwiniętą intuicją emocjonalną.
Rola masażu niemowlaka
Masaż brzucha u niemowlaka moduluje napięcie mięśniowe i pomaga usunąć gazy z przewodu pokarmowego. Ułatwia także procesy trawienne w przypadku zaparć. Wykonywany profilaktycznie może zapobiegać chwilom pełnym płaczu, kiedy dziecko boli brzuch i nie potrafi inaczej tego zakomunikować niż łzami i krzykiem. Dzięki temu dziecko będzie odprężone i szczęśliwe. Bardzo ważne jest jednak, by masaż był wykonywany przed pojawieniem się kolki, a nie w czasie jej trwania.
Polecamy
Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?
Zaparcia są jednym z częstszych powodów wizyt dzieci w gabinecie pediatry. Ocenia się, że epizod problemów z wypróżnianiem w pierwszym roku życia może występować nawet u 10 proc. niemowląt. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania zaparć u najmłodszych dzieci? Jak pomóc noworodkowi lub niemowlakowi zrobić kupkę?
Jak wykonywać masaż niemowlaka?
Zanim zaczniemy masaż, niemowlaka należy rozebrać z wierzchnich warstw ubrania. Najlepiej, by został w samym body, a nawet pieluszce. Ważne również, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym będzie wykonywany masaż. Powinna być nieco wyższa niż normalnie.
Masażu nie należy wykonywać na „sucho”, ponieważ można podrażnić skórę i nasz maluch zestresuje się. Dobrym wyborem będzie oliwka, którą wcześniej podgrzejemy w dłoniach. Wieczorem można również wybrać kosmetyk o relaksującym zapachu, który ułatwi zasypianie. Dłonie osoby wykonującej masaż także powinny być ciepłe, by dotyk był relaksujący. Ważne, by dziecko położyć na stabilnym podłożu – może to być przewijak, łóżko, a nawet podłoga.
Masaż brzuszka niemowlaka przy zaparciach i nie tylko
Masaż brzucha niemowlaka pomoże przede wszystkim przy zaparciach, ale również przy nadmiernych gazach. Masowanie można rozpocząć około trzeciego tygodnia życia, kiedy już odpadnie pępowina.
Masażu nie należy wykonywać bezpośrednio po posiłku. Najlepiej przeprowadzać go codziennie profilaktycznie, zanim pojawi się kolka. W momencie, kiedy dziecko boli brzuch, jest zestresowane i płacze, przez masaż może się jeszcze bardziej rozzłościć. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć.
Jak masować brzuszek niemowlaka?
Masaż brzucha jest dość prosty i składa się z kilku podstawowych ruchów. Każdy z nich najlepiej powtórzyć kilkakrotnie przez kilka minut, najlepiej parę razy dziennie. Należy wykonywać powolne i delikatne ruchy. Istnieje kilka technik masowania brzucha. Oto kilka z nich.
- Przyciąganie nóg do brzucha – nogi należy trzymać za łydki i delikatnie zginać, przyciskając je w kierunku brzucha. Ważne, by przy tym ruchu nie odrywać pupy dziecka od podłoża. Nogi należy przytrzymać w tej pozycji przez około sześć sekund i rozluźnić, lekko potrząsając. Nie wolno przyciągać nóżek na siłę, jeśli dziecko stawia opór.
- Koło młyńskie – dłonie należy umieścić jedną na drugiej i w ten sposób położyć w poprzek na brzuchu dziecka. Wykonywać naprzemienne ruchy od dołu do góry. Najlepiej przeprowadzić sześć ruchów, po trzy na każdą dłoń.
- Księżyc i słońce – masaż ten polega na sekwencji ruchów kolistych lub półkolistych. Zgodnie z ruchem zegara należy prawą dłonią wykonać ruch półkolisty, od góry brzucha do podbrzusza. Następnie lewą dłonią zakreślić pełne koło od dołu brzucha. Wszystko powtórzyć sześć razy.
Masaż stópek niemowlaka
Masowanie stóp należy rozpocząć od delikatnego i spokojnego głaskania nóg niemowlaka. Następnie kciukami rozmasować skórę i przejść do lekkiego uciskania. Ruchy powinny być powolne, lekkie i miarowe tak, by dziecko nie czuło się źle w czasie masażu. W ten sposób delikatnie pobudzimy receptory na stopach malucha.
Czy warto robić masaż dziecku?
Masaż niemowlaka będzie pomocny przede wszystkim przy takich problemach, jak kolka czy zaparcia. Jeśli dziecko w trakcie przytulenia pręży się, a jego brzuch jest twardy i napięty, oznacza to, że zmaga się z kolką. Delikatny ucisk pobudzi jelita do pracy, a także wspomoże perystaltykę jelit i oddawanie gazów. Masaż brzucha jednak ma również działanie terapeutyczne. Wspiera prawidłowy rozwój dziecka i pomaga pogłębić więź z rodzicem.
Źródła:
- Kaczara J., Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala, Astrum, Wrocław 2017.
- Voormann Ch., Dandekar G., Masaż niemowląt, Harmonia, Gdańsk 2010.