Jak powinien wyglądać prawidłowy masaż niemowlaka?/fot. Getty Images Jak powinien wyglądać prawidłowy masaż niemowlaka?/fot. Getty Images

Jak powinien wyglądać prawidłowy masaż niemowlaka

Masaż niemowlaka to umiejętność, którą opanować powinien każdy rodzic. Wykonywanie masażu przynosi szereg korzyści, od wzmacniania więzi między rodzicem i dzieckiem, poprzez łagodzenie takich dolegliwości jak zaparcia czy kolki, aż po wspomaganie snu i pozytywny wpływ na emocje malucha.

Spis treści:

Masaż niemowlaka – jak go wykonać?

W technice masażu metodą Shantala, która jest najbardziej znaną techniką masażu dla niemowląt, masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej, a w dalszej kolejności masowane są ramiona, przedramiona, dłonie, brzuch, uda, podudzia, stopy, brzuch, grzbiet i twarz. Każdy z ruchów należy wykonać od trzech do dziewięciu razy. Masaż wykonywany jest pełną dłonią. Klatkę piersiową masujemy od środka wzdłuż żeber na boki, ręce masujemy wykonując ruchy naciągające i koliste, a przeguby głaszcze się palcem wskazującym i kciukiem. Masaż brzuszka wykonywany jest od żeber do pachwin, przy delikatnym unoszeniu i opuszczaniu zgiętych nóżek dziecka i masowaniu podbrzusza drugą ręką. Masaż nóżek polega na wykonywaniu obiema dłońmi ruchów naciągających w przeciwnych kierunkach. Kciukiem masowana jest podeszwa stopy, a następnie jej część wierzchnia. Można wymasować poszczególne paluszki.

W następnym etapie masażu dziecko układa się na brzuszku i wykonuje ruchy gładzące od karku w kierunku pośladków. Na koniec można wykonać delikatny masaż twarzy, opuszkami masując czoło, skronie, nos, brwi i powieki.

Dlaczego masaż niemowląt jest tak istotny?

Powszechnie wiadomo, że nawiązywanie kontaktu z maluszkiem już od pierwszych dni życia to element o kluczowym znaczeniu dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Masaż niemowlęcia doskonale wpisuje się w to podejście do wspomagania rozwoju malucha. Wykonując masaż, można nawiązać kontakt wzrokowy i cielesny z dzieckiem, a dodatkowym bonusem może być zredukowanie wielu dolegliwości.

Masaż brzuszka niemowlaka na zaparcia usprawnia pracę układu pokarmowego i ułatwia wypróżnienia. Pozwala ponadto pozbyć się kolki. Podczas jedzenia dziecko łyka sporo powietrza i nie zawsze uda się je usunąć poprzez odbijanie. Taki gaz zalega wówczas w jelitach i powoduje dolegliwości bólowe. Masaż brzuszka pozwala pozbyć się nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego i złagodzić kolki.

Masaż stópek, rączek oraz plecków działa kojąco. Redukuje napięcie mięśniowe, pobudza krążenie, sprzyja wydzielaniu endorfin o działaniu przeciwbólowym. Efektem masażu może być m.in. spokojniejszy sen dziecka. 

Masaż niemowlaka i jak go przygotować

Wykonanie masażu niemowlaka powinno być zawsze poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Przede wszystkim – należy zadbać o komfortowe i bezpieczne miejsce do masażu. Masaż noworodka można wykonać na łóżku lub przewijaku, dbając o to, aby dziecko nie spadło podczas masażu. Rodzic powinien mieć swobodny dostęp do maluszka, przewijak musi być umieszczony na takiej wysokości, aby rodzic nie musiał stale się nachylać. W przypadku wykonywania masażu na łóżku lub na podłodze, można użyć poduszki, która zapewni rodzicowi podparcie. Przed wykonaniem masażu należy pamiętać o tym, aby zdjąć biżuterię z rąk i przyciąć paznokcie – redukujemy w ten sposób ryzyko zadrapania dziecka.

Maluszek powinien leżeć na miękkim kocyku, a pomieszczenie, w którym wykonywany jest masaż powinno być ciche i odpowiednio nagrzane – optymalna temperatura to 24 stopnie. Podczas masażu warto zadbać o ciszę i spokój, wyłączyć telefon, puścić relaksujące dźwięki, a wieczorem – włączyć delikatną lampkę. Należy przygotować kosmetyk do masażu i rozgrzać dłonie pod ciepłą wodą.

Bezpieczny masaż niemowlęcia

Masaż ma być czasem relaksu zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Dlatego masaż będzie zabiegiem udanym i w pełni bezpiecznym wówczas, gdy zarówno dziecko, jak i mama będą spokojni i zrelaksowani. Aby masaż sprawiał maluszkowi przyjemność, należy wykonywać delikatne ruchy, nie stosując zbyt mocnego ucisku. Konieczne jest oczywiście stosowanie olejku ułatwiającego poślizg i zapewniającego płynne ruchy dłoni po ciele maluszka. Warto obserwować, jak dziecko reaguje na masaż – gdy podczas wykonywania masażu dziecko staje się bardziej niespokojne, warto przełożyć masaż na kolejny dzień. Jak najwcześniej uczmy dziecko, że może w rozmaity sposób zasygnalizować brak chęci na kontakt fizyczny i rodzic powinien to uszanować. 

Jak zacząć masaż niemowlaka?

Moment, w którym należy zacząć masowanie maluszka jest kwestią indywidualną. Można podjąć pierwsze próby już kilka dni po powrocie ze szpitala, gdy noworodek oswoi się z nowym otoczeniem. To doskonały sposób na nawiązanie bliższego kontaktu z dzieckiem, ułatwienie zasypiania czy zredukowanie napięcia – dlatego nie ma potrzeby, aby zbyt długo zwlekać z rozpoczęciem masowania noworodka. Z masażem brzuszka należy powstrzymać się do momentu wygojenia kikuta pępowiny. 

Masaż dla niemowlaka najlepiej jest rozpocząć nie wcześniej niż pół godziny po posiłku – w przeciwnym razie może dojść do ulewania pokarmu. Nie masujmy jednak malucha, gdy jest głodny. Optymalna pora to około godziny po posiłku.

Źródła:

  1. Michalczak A. i in., Ocena skuteczności masażu Shantali u niemowląt; Hygeia Public Health, 2014

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź