Jakie soki przy karmieniu piersią? / istock

Jakie soki można pić, karmiąc piersią?

Karmienie piersią, chociaż jest czynnością naturalną i chciałoby się rzec - starą jak świat - dla wielu młodych mam bywa wyzwaniem. Co robić, żeby maluchowi nie zaszkodzić? Czy dieta matki karmiącej to prawda czy mit? Co wolno jeść, a czego zdecydowanie unikać? Sprawdzamy, jakie soki można pić karmiąc piersią.

Spis treści:

Karmienie piersią

Współcześnie jesteśmy bombardowane tyloma dobrymi radami, podręcznikami i informacjami, że nierzadko to, co naturalne – jak karmienie piersią – staje się bardziej zagadkowe, niż oczywiste. Każda mama troszcząca się o malucha, chce dla niego jak najlepiej. Stąd szereg pytań o to jak karmić, kiedy karmić, co jeść i co pić w trakcie karmienia piersią.  

Kiedy karmić piersią? Zaleca się, aby pierwsze karmienie odbywało się na mniej niż dwie godziny po porodzie. Później kontynuujemy karmienie na żądanie, czyli zgodnie z potrzebami dziecka. W miarę wzrostu noworodka, pory karmień powinny się ustabilizować co około 3 godziny.  

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne! Niektóre ssą szybciej, inne wolniej, a jeszcze inne po prostu lubią być przy matczynej piersi, ssać, przysypiać i znowu ssać… Z czasem każda mama coraz lepiej rozpoznaje potrzeby malucha i wie, kiedy naprawdę jest głodny, a kiedy po prostu potrzebuje bliskości.  

To właśnie obecność mamy, jej zapach, dotyk, głos, to czynniki, które sprzyjają prawidłowemu psychofizycznemu rozwojowi dziecka. Dlatego, jeśli karmisz nie tylko piersią, ale w sposób mieszany, warto również butelkę podawać trzymając malucha na rękach, aby czuł się ciepło i bezpiecznie.  

Zaleca się, aby pierwsze pół roku karmić dziecko wyłącznie piersią, a później, do co najmniej 12. miesiąca życia, podawać mleko matki oprócz sukcesywnie rozszerzanej diety dziecka. Oznacza to, że co najmniej kilka miesięcy, a możliwe, że nawet kilka lat, kobieta jest matką karmiącą. Nic dziwnego, że ogromne znaczenie dla matek ma to, co powinna jeść karmiąca i co powinna pić karmiąca mama.  

Co pić w czasie laktacji?

Matka karmiąca piersią powinna odżywiać się podobnie, jak przed ciążą. Uważa się, że dobowe zapotrzebowanie na kalorie u kobiet karmiących zwiększa się o ok. 400 – 600 kcal, w zależności od m.in. masy ciała matki, liczby dzieci (np. bliźnięta) i indywidualnych predyspozycji matki i dziecka.  

Bardzo ważne jest zadbanie nie tylko o prawidłową kaloryczność posiłków młodej mamy, ale również o dostarczanie witamin i minerałów. W diecie muszą się znaleźć posiłki bogate w witaminy: A, z grupy B – w tym kwas foliowy, C, D oraz optymalna ilość wapnia i żelaza. Dieta kobiety karmiącej powinna być bogata w białka, tłuszcze i węglowodany.  

Bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w wapń, gdyż w przeciwnym razie organizm może go pozyskiwać z rezerw stanowiących budulec kości matki. Istotne jest także bogactwo żelaza, którego niedobór może doprowadzić osłabioną mamę do anemii.  

Co można pić w trakcie laktacji, aby zapobiec niedoborom, a sprzyjać produkcji mleka? Łącznie wypijaj ok. 2,5 litra płynów dziennie. Możesz odczuwać wzmożone pragnienie karmiąc piersią, ale nie jest tak, że im więcej wypijesz płynów, tym więcej wyprodukujesz mleka. Na laktację przekłada się to, jak często przystawiasz dziecko, a także indywidualne predyspozycje.  

Co może pić mama karmiąca:  

  • Wodę  
  • Soki warzywne 
  • Soki owocowe bez dodatkowego cukru (zawierają naturalne cukry proste) 
  • Mleko – nie zaleca się eliminowania nabiału czy wybierania wersji bez laktozy. Jeśli obawiasz się u dziecka alergii na bmk (czyli białko mleka krowiego) pamiętaj, że pokarm w piersi nie bierze się z żołądka. Nawet jeśli pijesz mleko krowie, to w twoim mleku nie będzie białek mleka krowiego! Organizm w odpowiedni sposób przetwarza to, co jesz, aby było dla malucha bezpieczne.  
  • Herbatki ziołowe: malinowa, z dzikiej róży, rooibos, z kopru włoskiego. Ta ostatnia herbatka sprzyja laktacji. Istnieją również gotowe mieszanki ziołowe – specjalne herbatki laktacyjne dla karmiących mam.  
  • Kawa zbożowa  

“Węglowodany to główne źródło energii dla rozwijającego się dziecka. Podstawowym węglowodanem w mleku mamy jest cukier mleczny, czyli laktoza. To ona nadaje mleku mamy naturalnie słodki smak, który maluszek tak lubi. Laktoza zwiększa także wchłanianie wapnia, składnika ważnego dla budowania mocnych kości” – podkreśla dietetyczka Katarzyna Trafisz.

Jakie soki można pić podczas laktacji?

W czasie laktacji dbasz o zdrowie swoje i dziecka. Wiele mam zapomina o sobie, koncentrując się na dziecku, co jest błędem. Natura tak nas stworzyła, że priorytetem jest wyżywienie potomstwa. Oznacza to, że jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiednich porcji substancji ważnych dla malucha, twoje ciało i tak je wygospodaruje – z twoich zapasów, kosztem ciebie. Dlatego koniecznie zadbaj o siebie, aby nie karmić dziecka za cenę swojego zdrowia.  

“Młode mamy często cierpią na przewlekłe zmęczenie. To oczywiście może być efekt źle przesypianych nocy, ale również skutek mikroniedożywienia – zwraca uwagę dietetyk, Katarzyna Trafisz. Na czym polega tzw. mikroniedożywienie? – Nie jest to niedobór kalorii, ale skutek spożywania niepełnowartościowego pożywienia. Niewłaściwe żywienie nie zaspokaja molekularnych potrzeb metabolicznych organizmu. Prowadzi to do niedoborów mikroskładników pokarmowych  dodaje specjalistka. Mikroniedożywienie nie tylko osłabia organizm, ale może przyczyniać do powstawania chorób przewlekłych, obniżenia odporności, obniżenia nastroju lub nawet depresji.   

Jakie soki można, a nawet trzeba pić karmiąc piersią? 

  • Soki owocowe
  • Soki owocowo-warzywne
  • Soki warzywne 
  • Postaw na produkty świeże, łatwo przyswajalne, różnorodne.  
  • Najlepszym pomysłem jest samodzielne wyciskanie świeżych warzyw i owoców 
  • Możesz korzystać z sokowirówki lub blendować, aby uzyskać pożywny koktajl. W ten sposób zachowasz wszystkie zdrowotne walory owoców i warzyw: witaminy i minerały.  
  • Nie bój się nowych smaków – w końcu masz nowe potrzeby! Pamiętaj, żeby wzbogacać dietę w żelazo, które znajdziesz m.in. w szpinaku, brokułach i jarmużu. Łącząc wyciskane liście szpinaku i jarmużu ze startym jabłkiem, możesz stworzyć smaczny i bardzo pożywny koktajl.  
  • Unikaj produktów przetworzonych, zagęszczonych, konserwowanych. Sprawdzaj skład: czy dodano cukier, sztuczne barwniki lub środki przedłużające trwałość.  
  • Soki rozcieńczaj wodą, szczególnie te owocowe. Zawierają dużo cukrów, więc niepostrzeżenie możesz ich dostarczać swojemu organizmowi za wiele. Możesz też nieświadomie poprzez napoje przekraczać swój bilans kaloryczny. To utrudni schudnięcie po ciąży.  
  • Odżywiaj się zdrowo długofalowo. Wypracowane teraz swoje zdrowe nawyki wkrótce zaszczepisz dziecku, gdy zaczniecie rozszerzać dietę.  
  • Jakie soki może pić karmiąca mama? Wszystkie smaki dozwolone, ale uważnie obserwuj reakcje dziecka. Zaleca się niekiedy, aby soki cytrusowe włączyć do swojej diety dopiero, gdy maluch skończy 2-3 miesiące. Należy zachować także ostrożność, spożywając miętę i soki lub herbatki z dodatkiem mięty.  

Czego nie pić w czasie karmienia?

Gdy już wiesz, co pić w trakcie karmienia piersią, zwróć uwagę również na to, czego pić nie wolno.  

  • Podczas karmienia piersią bezwzględnie nie wolno pić alkoholu.
  • Karmiąc piersią nie pij soków warzywnych z dodatkiem ostrych przypraw. Mogą one działać drażniąco na układ pokarmowy niemowlęcia.  
  • Jeśli jesteś mamą karmiącą, nie pij kawy, czarnej herbaty, napojów energetycznych, napojów typu cola. Zawarte w nich substancje takie jak kofeina i teina, mogą działać pobudzająco na dziecko. Energetyki i napoje gazowane to również „cukrowa bomba”, która zaszkodzi i dziecku, i tobie.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź