Jak ubrać niemowlę zimą?
Spis treści:
Zimowa wyprawka dla malucha
Rodzice dziecka, które przychodzi na świat w okresie jesienno-zimowym, muszą wiedzieć, jak ubrać dziecko na spacer zimą, a także jakie ubranka przydatne są podczas pobytu malucha w domu. Pomaga to skomponować odpowiednią wyprawkę dla malucha. Przede wszystkim – nie może w niej zabraknąć ubranek, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Mowa o body, pajacykach, śpioszkach – ich zaletą jest uniwersalność, wygodne zakładanie i zdejmowanie, a także możliwość komponowania stroju zarówno w domu, jak i na dwór. Ubranka te mogą być wykonane z naturalnej bawełny, a także cienkiego polaru czy welurowe. W zimowej wyprawce dla malucha nie może zabraknąć grubszego kombinezonu, który jest niezbędny podczas zimowego spaceru. Kolejne niezbędne akcesoria to ocieplany śpiwór do wózka, a także ciepły kocyk.
Wyprawka zimowa powinna zawierać:
- cztery lub pięć sztuk body z długim i krótkim rękawem,
- cztery sztuki pajacyków,
- cztery sztuki śpiochów,
- cztery sztuki sweterków/ bluz z długim rękawem,
- trzy sztuki półśpiochów,
- trzy pary spodenek,
- pięć par skarpetek,
- kombinezon z kapturem,
- gruba czapka,
- dwie cienkie, bawełniane czapeczki,
- śpiworek,
- ciepły koc.
W co ubierać noworodka zimą?
Zimą konieczne jest warstwowe ubieranie dziecka. Jak ubrać niemowlę zimą? Pierwszą warstwę, przylegającą bezpośrednio do ciała powinno stanowić body i rajstopy lub pajacyk. Idealnie, gdy ubranka te wykonane są z termoaktywnego materiału, np. wełny z merynosa. Druga warstwa ubrań to bluza lub sweterek oraz spodenki dresowe. Ostatnią, wierzchnią warstwę stanowi ciepły kombinezon, a także czapka i rękawiczki. Aby móc ocenić, czy dziecko ubrane jest w odpowiedni sposób, warto sprawdzać temperaturę ciała dziecka na karku. To pozwoli wypracować strategię, jak ubrać niemowlaka na spacer zimą, unikając jednocześnie ryzyka jego przegrzania lub wychłodzenia.
Jak przygotować się na spacer?
To, jak ubrać dziecko na spacer zimą, to nie jedyna wiedza, którą muszą zdobyć rodzice malucha. Noworodek nie powinien być od razu zabierany na zimowe spacery. Najpierw konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie malucha do chłodniejszych temperatur. Właśnie temu służy werandowanie, które warto rozpocząć około 2 – 3 tygodnia życia. Werandowanie polega na ubraniu noworodka tak, jak na spacer zimowy i umieszczeniu go w wózku, który ustawiony jest w okolicy otwartego okna lub drzwi balkonowych. Pierwsze werandowanie może trwać pięć minut, potem czas jest stopniowo wydłużany. Takie werandowanie warto kontynuować przez dwa lub trzy tygodnie, po czym można wyjść na pierwszy zimowy spacer. Warto stopniowo wydłużać czas przebywania malucha na zimowym spacerze – docelowo niech będzie to 20 – 30 minut, ale zacznijmy od kilku minutowych spacerów.
Przed wyjściem na zimne powietrze konieczne jest zabezpieczenie skóry twarzy dziecka kremem ochronnym. Jest to preparat o działaniu natłuszczającym. Dziecko należy ciepło ubrać bezpośrednio przed wyjściem, aby się nie zgrzało. W wózku należy ułożyć kocyk, a następnie włożyć dziecko do śpiworka. W razie potrzeby należy jeszcze wykorzystać osłonę przed śniegiem czy deszczem, np. folię ochronną.
O czym pamiętać w czasie zimy?
Nikt nie ma wątpliwości, że dziecko powinno wychodzić na spacer w każdej porze roku. Należy jednak pamiętać, że zimowe spacery rządzą się określonymi prawami. Przede wszystkim – nie wychodźmy na spacer, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni, a także w bardzo wietrzne dni, gdy temperatura odczuwalna jest niska. Rodzice powinni pamiętać o kontrolowaniu raportów smogowych – gdy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, konieczna jest rezygnacja z przebywania na dworze. Dobrze jest zaplanować trasę spaceru, wybierając zaciszne miejsca. Spacerowanie wzdłuż ulicy to kiepski pomysł – hałas samochodów i spaliny mogą negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka, ponadto istnieje ryzyko ochlapania przez przejeżdżające samochody.
Pora spaceru powinna być dopasowana do trybu życia malucha i wypracowanego rozkładu dnia. Najlepszy moment na zimowy spacer to czas, gdy maluch został nakarmiony i przewinięty. I jeszcze jedna ważna uwaga – po powrocie ze spaceru należy stopniowo rozbierać malucha. W pierwszej kolejności zdejmujemy czapeczkę i rękawiczki oraz kombinezon, potem stopniowo kolejne warstwy. Niewskazane jest szybkie rozebranie dziecka do jednej warstwy ubrań – jeśli plecki niemowlaka się spociły, nie powinien on przebywać wyłącznie w samym body, gdyż może się to skończyć przeziębieniem.
Źródła:
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis 2020