Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy i leczenie\ Adobe Stock

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęstszą dolegliwością skórną obserwowaną u najmłodszych dzieci. Jego objawy nie tylko są uciążliwe, ale choroba może mieć też przewlekły i nawracający charakter. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia i jak je leczyć?

Spis treści:

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą o złożonym pochodzeniu, przede wszystkim związaną z niewłaściwą budową i działaniem warstwy rogowej naskórka. Najczęściej objawia się ona w wieku dziecięcym – aż 60 proc. przypadków diagnozowanych jest u niemowląt, a 90 proc. przed ukończeniem 5. roku życia. Chociaż AZS wykazuje tendencję do ustępowania we wczesnym lub nastoletnim okresie życia (u 40–80 proc. chorych przed 5. rokiem życia, u 60–90 proc. do 15. roku życia), może mieć ona także charakter przewlekły – utrzymuje się u 0,9–1,4 proc. dorosłych.

Do przyczyn rozwoju AZS u dzieci zalicza się zarówno czynniki genetyczne – mutacje w obrębie genów kodujących białka odpowiedzialne za prawidłowe funkcje naskórka, jak i rozregulowanie układu odpornościowego czy zmiany w obrębie mikrobiomu skóry i lipidów warstwy rogowej naskórka (stratum corneum).

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Małe dzieci są narażone na liczne problemy skórne – od objawów alergicznych, przez podrażnienia spowodowane używanymi kosmetykami, środkami piorącymi, po uszkodzenia powstałe w wyniku zabawy. AZS u niemowląt daje jednak charakterystyczne objawy, które warto znać, aby móc wcześnie wykryć chorobę. Są to:

 • Bardzo sucha, wrażliwa, szorstka i skłonna do podrażnień skóra.
 • Wykwity skórne (grudki, pęcherzyki), nieraz strupy z sączącą się wydzieliną.
 • Uporczywe swędzenie, związane z nim problemy ze snem, rozdrażnienie.

Obserwowane zmiany u dzieci występują przede wszystkim na policzkach, skórze głowy, kończynach i tułowiu. Zazwyczaj nie są obecne w okolicy pieluszkowej. Ponadto, atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą jednocześnie choroby alergiczne, takie jak: astma, skaza białkowa, alergiczny nieżyt nosa oraz podwyższone ryzyko infekcji gronkowcem złocistym.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz atopowe zapalenie skóry u dziecka?

W przypadku podejrzenia AZS u niemowlęcia konieczna jest konsultacja z lekarzem, w celu potwierdzenia diagnozy – podobne objawy skórne mogą dawać inne dotykające dzieci schorzenia dermatologiczne, takie jak chociażby skaza białkowa. Dodatkowo należy unikać czynników, które mogą powodować zaostrzenie choroby, w przypadku AZS są to często alergeny powietrznopochodne (pyłki roślin) i pokarmowe, dym papierosowy, stres, czynniki klimatyczne. Przy podejrzeniu choroby, a nawet profilaktycznie, warto także wprowadzić do pielęgnacji dziecka nawilżające skórę emolienty, które wzmacniają barierę ochronną naskórka i przyspieszają jego regenerację.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Polecamy

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Na atopowe zapalenie skóry chorują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W 80 proc. przypadków pierwsze zmiany pojawiają się już w 1. roku życia. Objawy choroby mogą być bardzo dokuczliwe szczególnie dla najmłodszych dzieci. Jak wygląda rozpoznanie i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Czytaj

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Ze względu na charakter schorzenia leczenie atopowego zaplenia skóry u niemowląt jest przede wszystkim objawowe. Jego podstawę stanowi:

 • Codzienna terapia emolientowa i odpowiednia pielęgnacja skóry.
 • Leczenie przeciwzapalne – stosowane miejscowo glikokortykosteroidy i/lub inhibitory kalcyneuryny.
 • Unikanie kontaktu z prowokującymi alergenami i czynnikami drażniącymi.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia z AZS powinna obejmować stosowanie łagodnych, hipoalergicznych kosmetyków do regularnego nawilżania i natłuszczania skóry, łagodzenia podrażnień. Obejmuje to zarówno emolienty, jak i przeznaczone dla dzieci z AZS olejki do kąpieli. Uwagę należy zwrócić także na odzież – wrażliwa skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry jest narażona na podrażnienia spowodowane noszeniem ubrań z drażniących materiałów lub pranych w drażniących detergentach. Zarówno odzież, jak i pościel oraz koce używane przez dziecko z AZS powinny być uszyte z naturalnych materiałów bez sztucznych domieszek.

Źródła:

 1. „Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne” Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Postępy Dermatologii i Alergologii 2015; 32(4): 239-249. [dostęp: 25.09.2022 r.]
 2. Kamińska E. Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci. Developmental Period Magazine 2018; 22(4): 396-403.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź