Zapalenie oskrzeli u dzieci/fot. iStock Zapalenie oskrzeli u dzieci/fot. iStock

Zapalenie oskrzeli u dzieci – jak postępować?

Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci. Jest to choroba wyczerpująca nie tylko dla maluszka, ale także dla rodziców. Choć z reguły jej przebieg nie wiąże się z poważnymi powikłaniami, nie powinna być bagatelizowana. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli i kiedy należy udać się do lekarza?

Spis treści:

Zapalenie oskrzeli u dzieci – jak można się zarazić?

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli u dzieci są wirusy. Wśród patogenów możemy wyróżnić m.in. wirus grypy i paragrypy, metapneumowirusy, adenowirusy, rhinowirusy oraz wirus RSV. Ostatni z wymienionych jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i niemowląt, gdyż w tych grupach wiekowych może wywoływać tzw. zapalenie oskrzelików. 

Z racji tego, że głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za wystąpienie zapalenia oskrzeli u dzieci są wirusy, szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. W tym czasie patogeny są najbardziej aktywne. Do zakażenia dochodzi droga kropelkową, czyli np. podczas kaszlu lub bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz. Innym sposobem na zakażenie jest również niedostateczna higiena osobista w sytuacji, gdy np. chore dziecko kichnie w rączkę, a później poda ją innemu dziecku. Z tego też powodu, jeżeli twoje dziecko ma katar, kaszel oraz jest osłabione, pozwól mu zostać w domu dla dobra jego oraz innych dzieci.

Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy

Aby dobrze poznać objawy towarzyszące zapaleniu oskrzeli, należy zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w jego drogach oddechowych. Wirusy po wniknięciu do układu oddechowego lokalizują się w komórkach oskrzeli. Tam, mając dobre warunki, namnażają się, wywołując tym samym stan zapalny w drogach oddechowych. To natomiast prowadzi do produkcji nadmiaru śluzu, który zatyka drogi oddechowe. 

Na początku infekcji dziecko może skarżyć się na objawy związane z zajęciem przez patogeny górnych dróg oddechowych, czyli wodnisty katar, drapanie w gardle, ogólne rozbicie. Może mieć również podwyższoną temperaturę ciała. Po kilku dniach pojawia się suchy kaszel, który z czasem staje się mokry, a dziecko odksztuszać może duże ilości śluzu. Przy bardzo dużej ilości wydzieliny może dojść do nasilenia wymiotów. U małych dzieci objawem zapalenia oskrzeli może być świszczący oddech, a także duszność. 

Objawy zapalenia oskrzeli mijają z reguły po dwóch tygodniach. Po tym czasie drogi oddechowe maluszka są jednak szczególnie wrażliwe na zanieczyszczone lub zimne powietrze oraz na dym tytoniowy. Kontakt z tego typu czynnikami może wywołać u niego napad suchego kaszlu, mimo że w oskrzelach nie ma już wirusów. Stan taki nazywany jest nadreaktywnością oskrzeli. 

Kaszel po zapaleniu oskrzeli u dziecka

Polecamy

Kaszel po zapaleniu oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli często zdarza się wśród dzieci szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W większości przypadków jego najbardziej uciążliwym objawem jest kaszel, który utrzymuje się dość długo po infekcji.

Czytaj

Jak leczyć i kiedy udać się do lekarza?

Z racji tego, że ostre zapalenie oskrzeli wywołane jest najczęściej przez wirusy, leczenie ma na celu jedynie łagodzenie objawów choroby. Z tego powodu pamiętaj o kilku ważnych działaniach, które pomogą maluszkowi przejść przez ten trudny okres:

  • W razie wystąpienia gorączki podawaj leki przeciwgorączkowe takie jak ibuprofen czy paracetamol. Aby dobrać odpowiednią dawkę skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pediatrą.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu dziecka i podawaj mu więcej płynów niż zazwyczaj. 
  • Postaraj się, aby nawilżać drogi oddechowe dziecka. W tym celu możesz przyrządzić mu inhalacje z soli fizjologicznej lub ciepłą kąpiel w zamkniętej łazience.
  • W przypadku mokrego kaszlu zachęcaj dziecko do odkasływania wydzieliny.
  • Zadbaj o to, aby nosek dziecka był drożny. W celu oczyszczenia noska małemu dziecku możesz skorzystać ze specjalnych odciągaczy, czyli tzw. gruszek.
  • Nie podawaj dziecku antybiotyków, jeżeli nie zalecił tego lekarz! Zapalenie oskrzeli jest wywołane w 90 proc. przez wirusy, dlatego też stosowanie antybiotyków jest nieskuteczne i niebezpieczne dla dziecka.
  • Nie aplikuj dziecku na własną rękę leków przeciwkaszlowych

Podejrzenie zapalenia oskrzeli zawsze warto skonsultować z lekarzem, który wykluczy potencjalne zakażenie bakteryjne i poinstruuje, jakie kroki należy podjąć. Jeżeli stan dziecka się nie poprawia lub pogarsza, należy ponownie skonsultować się z lekarzem. Co więcej, istnieją objawy, których wystąpienie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, najczęściej w trybie ostrodyżurowym. Zaliczamy do nich m.in.: 

  • utrzymywanie się wysokiej gorączki mimo leczenia, 
  • zasinienie wokół ust, 
  • drastyczną zmianę w zachowaniu dziecka, 
  • wyraźną duszność,
  • problemy z przyjmowaniem pokarmu i picia. 

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Zapalenie oskrzeli u dzieci – powikłania

Zapalenie oskrzeli u dziecka z reguły po kilkunastu dniach mija samoistnie. Niekiedy zdarza się jednak, że może być ono powikłane bakteryjnym zapaleniem oskrzeli oraz płuc. O nadkażeniu może świadczyć gwałtowny wzrost temperatury ciała, ciężki stan dziecka oraz czasem odkrztuszanie ropnego śluzu. W takiej sytuacji wymagane może być podanie antybiotyków, jednak o ich zastosowaniu decyduje lekarz prowadzący. 

W przypadku dzieci niezaszczepionych może się zdarzyć, że zapalenie oskrzeli wywołane jest przez krztusiec. Jest to bakteria atypowa, której toksyna powoduje martwicę nabłonka wyściełającego drogi oddechowe. Krztusiec powoduje bardzo uporczywy kaszel, który dzieci może skutkować nawet złamaniem żeber. Co więcej, bakteria ta jest bardzo niebezpieczna dla noworodków i może doprowadzić w niektórych sytuacjach do poważnego niedotlenienia mózgu, a także zgonu. Dlatego szczepienia profilaktyczne są tak ważne, gdyż właśnie dzięki nim krztusiec nie występuje w Polsce już tak często jak kiedyś.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź