Temperatura bez innych objawów Temperatura bez innych objawów / iStock

Podwyższona temperatura bez innych objawów

Ciepłe czoło, szybszy oddech, rozdrażnienie i szkliste oczy – widzisz te objawy u dziecka i już wiesz, że ma gorączkę. Jeśli jednak u malucha wystąpiła wysoka temperatura bez innych objawów, nie wpadaj w panikę. Regularnie sprawdzaj, czy dziecko nie gorączkuje, obserwuj je, a gdy temperatura przekracza 38 st. C., reaguj szybko i zdecydowanie.

Spis treści:

Kiedy można mówić o gorączce u dziecka?

Według definicji o gorączce u dziecka mówimy wówczas, gdy temperatura ciała malucha przekracza 38 st. C. Jeśli mieści się w przedziale od 37,1 do 37,9 st. C., mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym.

Lekarz pediatra Karolina Klenczar zauważa, że w zależności od miejsca pomiaru, temperatura u dziecka może być różna. 

– Najdokładniejszym miejscem, które wskaże nam rzeczywistą temperaturę niemowlęcia, jest paszka. Prawidłowa temperatura powinna w tym miejscu wynosić 37 st. C. Kolejnym miejscem jest odbyt, ale trzeba pamiętać, że tam temperatura będzie wyższa o 0,5 stopnia niż pod pachą.

Jeśli zamierzasz zmierzyć dziecku temperaturę w pupie, końcówkę termometru należy posmarować wazeliną lub tłustym kremem. 

Termometr rtęciowy najlepiej zastąp elektrycznym. Popularne stają się też douszne termometry na podczerwień czy termometry w smoczku. Opcji mierzenia temperatury jest kilka, wybierz ten najbardziej odpowiedni do wieku dziecka i taki, którego jesteś w stu procentach pewna.

Temperatura u dziecka i jej dobowe wahania

Optymalna temperatura ciała dziecka waha się od 36,8 do 37,5 st. C., rano jest niższa niż po południu. Najbardziej spada podczas snu, a dobowe wahania temperatury mogą przekroczyć nawet 1 stopień.

Dziecko szybko się przegrzewa, ponieważ ma jeszcze upośledzoną funkcję termoregulacyjną. Temperatura może podskoczyć bez wyraźnego powodu, np. w czasie drzemki czy płaczu lub po wysiłku fizycznym. Zmienność temperatury ma też związek z aktywnością dziecka w ciągu dnia, czasem wynika z nadmiaru emocji i wrażeń. Jednak zawsze trzeba zachować czujność. 

– U dzieci infekcja rozwija się bardzo szybko. W błyskawicznym tempie może rozwinąć się także gorączka, dlatego zawsze uczulam rodziców, aby reagowali od razu, kiedy zauważą u dziecka podwyższoną temperaturę. Gorączkujące dzieci do 6. miesiąca życia powinny być od razu zbadane przez pediatrę – doktor Klenczar nie ma złudzeń.

Podwyższona temperatura bez innych objawów – o czym to świadczy?

Powodów podwyższonej temperatury może być wiele, jak reakcja na podane lekarstwo czy szczepienie. Jej powodem może być też przegrzanie organizmu, reakcja alergiczna, jednak najczęściej spowodowana jest infekcją bakteryjną lub wirusową. W takiej sytuacji gorączka może utrzymywać się nawet do kilku dni i wcale nie muszą jej towarzyszyć inne objawy. Zazwyczaj przyczyną są infekcje dróg oddechowych, ale też infekcje układu moczowego. 

Wysoka gorączka u dzieci bez żadnych innych objawów to dość częste zjawisko. Dlatego trzeba uważnie obserwować dziecko, starając się je uspokoić i stosując chłodne (nie zimne!) okłady z pieluszki na czoło i pachwiny.

Obserwuj skórę dziecka, czy nie pojawiły się na niej jakieś zmiany. Wysypka może świadczyć o ospie lub półpaścu, a plamy wybroczynowe mogą wskazywać na zakażenie meningokokami.

Leki przeciwgorączkowe - Kalkulator

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Co zrobić gdy występuje podwyższona temperatura bez innych objawów? Czy iść do lekarza?

Gdy u dziecka występuje wysoka gorączka, staraj się nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli maluch wciąż odżywia się mlekiem matki, przystawiaj go często do piersi. Starszemu dziecku podawaj wodę lub herbatkę owocową. Przebierz niemowlę w cienkie ubranko, na kaloryferze powieś mokry ręcznik. 

Najlepiej zaopatrzyć się w leki obniżające gorączkę w trzech postaciach: w kropelkach, syropie i czopkach. Czasem zdarza się, że dziecko ulewa lub wymiotuje, wówczas najlepiej podać czopek. Podany doodbytniczo zadziała szybciej niż lekarstwa przeciwgorączkowe doustne – tłumaczy doktor Klenczar.

Jeśli temperatura bez żadnych innych objawów występuje u starszego dziecka, z wizytą u lekarza możesz poczekać kilka dni. Ale już gorączka u noworodka może być zagrożeniem dla malucha. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza, nawet jeśli temperaturze nie towarzyszą inne objawy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź