Zabawki dla rocznej dziewczynki, które bawią i uczą / istock Zabawki dla rocznej dziewczynki, które bawią i uczą / istock

Zabawki dla rocznej dziewczynki, które bawią i uczą

Pierwsze lata życia upływają dzieciom na beztroskiej zabawie. Jeśli twoje dziecko kończy właśnie roczek, jest co celebrować! Zabawek dla rocznej dziewczynki jest naprawdę mnóstwo, tylko jak wybrać taką, która szybko się nie znudzi, a przy okazji będzie wspomagać rozwój dziecka? Dobra zabawka to taka, która bawi, utrwala zdobyte już umiejętności i uczy czegoś nowego. Podpowiadamy, jaki prezent będzie dobry dla rocznej dziewczynki.

Spis treści:

Prezent dla rocznej dziewczynki – nasze rady

Dzięki codziennej zabawie twoje dziecko zdobyło w ciągu ostatniego roku wiele nowych umiejętności i stało się ciekawym świata maluchem. Pierwsze urodziny dziewczynki to doskonały czas do świętowania i podarowania jej drobnego upominku. Sklepowe półki aż uginają się od zabawek przeznaczonych dla dzieci od pierwszego roku życia. Tylko co wybrać? Wiele zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Pod uwagę weźmy to, jak dziewczynka rozwija się ruchowo, zarówno w zakresie ogólnej motoryki, jak i ruchów precyzyjnych, a także rozwoju mowy. Pozwoli to dopasować zabawkę do możliwości poruszania się dziecka oraz zdolności chwytania przedmiotów.

Roczne dziecko powoli zaczyna rozumieć proste polecenia i próbuje wypowiadać pojedyncze sylaby, z których potem powstaną słowa. To dobry czas na zabawy z dźwiękiem, a więc czytanie książeczek (istnieją też książeczki dźwiękowe), zabawa zabawkami w formie instrumentów muzycznych i innymi zabawkami grającymi. Radzimy jednak, by upewnić się, czy zabawka nie wydaje zbyt głośnych dźwięków, co zdarza się dość często. Nie wszystkim dzieciom to przeszkadza, ale najlepiej wybierać zabawki z cichymi, przyjemnymi melodiami.

Jeśli znamy preferencje dziewczynki, łatwiej nam będzie wybrać zabawkę, która może ją zainteresować i nie zostanie szybko odłożona w kąt. Dobrze dobrana zabawka dla 1,5-rocznej dziewczynki zaabsorbuje ją na dłużej, a może nawet zachęci do samodzielnej zabawy. Na początku sukcesem może być pięciominutowa zabawa, ale z czasem dziewczynka będzie już potrafiła dłużej bawić się sama.

Zabawki dla rocznej dziewczynki

Między pierwszym a drugim rokiem życia dziecko doskonali umiejętności ruchowe. Zaczyna od raczkowania, potem przemieszcza się, przytrzymując się mebli, aż pewnego dnia przez kilka sekund stoi w pozycji pionowej, by po kilku kolejnych tygodniach zrobić pierwsze samodzielne kroki. 

Prezentem dla rocznej lub półtorarocznej dziewczynki może być pchacz. Taki jeździk wyposażony jest w kółka i dziecko pchając go, porusza się wraz z nim. Do nauki chodzenia mogą zachęcać sygnały dźwiękowe, które pchacz wydaje wprawiony w ruch, oraz różne zabawki przyczepione do jego panelu. Przy okazji dziewczynka zacznie uczyć się, że zabawką można sterować, a jej działanie wywołuje określoną reakcję. Taka zabawa dodatkowo wzmacnia mięśnie nóg oraz poprawia orientację w przestrzeni.

Idealnym podarunkiem dla rocznej czy półtorarocznej dziewczynki są też zabawki do ciągnięcia, które mają postać różnych zwierzątek lub pojazdów. Z przodu mają przyczepiony sznurek, za pomocą którego zabawkę można zabrać „na spacer”. Często zabawki te pełnią jednocześnie funkcję sortera.

Zabawki edukacyjne dla rocznej dziewczynki

Zabawki edukacyjne to bardzo szerokie pojęcie. Do rodzajów zabawek edukacyjnych, które można kupić rocznej dziewczynce, należą m.in.:

 • układanki,
 • klocki,
 • grzechotki,
 • gryzaki,
 • karuzele,
 • stoliki edukacyjne,
 • piramidy,
 • kolejki.

Oto propozycje zabawek, które z pewnością ucieszą twoje dziecko.

Zabawki sortery 

Zabawki te mogą mieć różnorodne kształty: od kostek, przez piramidy z krążków, labirynty i domki, aż po wieże. Znajdujące się w nich otwory służą do wkładania elementów o określonych kształtach i kolorach. Zabawki te uczą dziecko manipulowania przedmiotami oraz kształtują wyobraźnię przestrzenną. Jeśli maluch nie radzi sobie jeszcze z tego typu zabawką, można będzie mu ją zaprezentować, gdy będzie nieco starszy.

Piramida z klocków

Ta zabawa przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią wstawać. W zestawie znajdują się klocki różnych wielkości, na których ściankach zostały naklejone obrazki ze zwierzątkami wraz z ich nazwami. Zadaniem dziecka jest układanie klocków w piramidę oraz nauka nazw zwierząt. Zabawa w piramidę ćwiczy koordynację oko-ręka oraz usprawnia funkcje motoryczne.

Klocki

Klocki są nie tylko domeną chłopców, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by taki prezent podarować dziewczynce. Dla rocznej dziewczynki najlepiej kupić zestaw prostych klocków, które są odpowiednio duże, ale też i komfortowe do trzymania. Najlepiej, aby były zapakowane w specjalną torbę – znacznie łatwiej będzie potem utrzymać porządek w pokoju.

Szmaciana lalka

Niektóre dziewczynki uwielbiają lalki. Alternatywą dla gumowej lalki może być lalka szmaciana, która posłuży jednocześnie za przytulankę. Wbrew nieciekawie brzmiącej nazwie, tego typu lalki są niezwykle atrakcyjnymi zabawkami: wykonuje się je z miękkich materiałów, np. pluszu czy bawełny, mają kolorowe ubranka i różne elementy pomagające dziecku rozwijać sprawność rąk.

Puzzle i układanki

Dla rocznej dziewczynki najlepiej wybrać układanki kilkuelementowe. Puzzle i układanki ćwiczą pamięć, uczą koncentracji i korzystnie wpływają na zdolności manualne dziecka.

Źródła:

 1. R. Jason Gerber, T. Wilks, MD, Ch. Erdie-Lalena, Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy, Pediatria po Dyplomie Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011.
 2. A. Wegner,Rozwój psychoruchowy dzieci, online: https://neurologiadziecieca.wum.edu.pl/sites/neurologiadziecieca.wum.edu.pl/files/pol_ped_w1_rozwoj_psychoruchowy.pdf

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź