Zabawki dla dzieci na święta/fot. iStock Zabawki dla dzieci na święta/fot. iStock

Zabawki dla dzieci na święta

Wigilijny wieczór, pyszne, pachnące potrawy i piękna, rozświetlona choinka. A pod nią… masa kolorowych prezentów. Zanim jednak maluchy zabiorą się do ich rozpakowywania, nas czekają przedświąteczne zakupy i pakowanie. I choć oba zadania dają wiele radości, to jednak wybór odpowiednich prezentów sprawia nam często trudności. Zabawki są dla dzieci na święta najczęstszymi i chyba najlepszymi prezentami, ale jak wybrać te wartościowe? Czy zabawki dla chłopców i zabawki dla dziewczynek na święta powinny się różnić? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czar świąt

Pamiętaj, że zabawki dla dzieci na święta wcale nie muszą być bardzo duże i bardzo drogie. Przeciwnie, chodzi o to, żeby zaskoczyć i sprawić dziecku przyjemność. A to wcale nie takie trudne, jak pozornie się wydaje. Jakie zabawki na święta dla dziewczynek i chłopców wybrać?

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że w tle cichutko gra świąteczna muzyka, otacza cię zapach piernika, a gdzieś niedaleko szeleszczą rozpakowywane prezenty. Co jakiś czas dobiegają cię okrzyki radości. Cudowne, prawda? Ten brak pośpiechu, spokój i optymizm są wpisane w klimat świąt. Nie sposób w tym uroczym obrazku pominąć upominków właśnie. 

Staraj się jednak pamiętać, że zabawki dla dzieci na święta, o ile rzeczywiście są ważne, nie powinny być dla nich priorytetem. To twoją, rodzica, rolą jest przekazać dzieciom, że prezenty na święta są tylko elementem tradycji, a równie ważne jak upominki są wspólne kolędowanie, uroczysta kolacja i świąteczne dekoracje. Trudno przecież wyobrazić sobie Wigilię bez lampek i zasiadania do stołu bez odświętnego stroju, prawda? 

Boże Narodzenie to dobry moment, żeby docenić to, co mamy na wyciągnięcie ręki, i przypomnieć sobie, że właśnie małe przyjemności budują relacje. One wywołują na twarzy uśmiech, jednocześnie pozostając w pamięci na dłużej niż podarunki.

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Najczęściej szukając upominku dla malucha, sięgamy po zabawki. Prezenty na święta bowiem powinny spełniać określone kryteria i zabawki dla dzieci wydają się idealnym rozwiązaniem. Czym zatem się kierować, szukając zabawek na święta dla dziewczynek i chłopców?

Wiek

Należy dopasować prezent do wieku dziecka. Nie ma sensu kupować zabawek na wyrost, bowiem cała idea upominku od Mikołaja polega na tym, żeby dziecko po odpakowaniu mogło się nim bawić i cieszyć. Zabawki dla dzieci kupione nieadekwatnie do wieku mogą zawierać zbyt małe, niebezpieczne elementy.

Zainteresowania

Warto wspierać dziecko w jego pasjach i pomagać mu rozwijać skrzydła. Dobrze więc, gdy zabawki są związane z aktualną „zajawką” dziecka. Nie zaszkodzi jednak otwieranie mu nowych furtek i pokazywanie innych, ciekawych obszarów. Dzieci są ciekawe świata i chłoną nowości jak gąbka. Może prezenty na święta sprawią, że odnajdą w sobie nowe pasje?

Niepowtarzalność

Jeśli wiesz, że dziecko jest specjalistą w jakimś obszarze albo szczególnie interesuje je jakiś temat, i myślisz o tym, żeby zabawki prezenty uzupełniły kolekcję malucha lub były tematycznie związane z jego hobby, dobrze upewnić się, że dziecko konkretnej zabawki jeszcze nie ma. Nie zaszkodzi zapytać rodziców, czy wybór danej zabawki dla dzieci nie będzie powtórzeniem lub pomyłką.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zabawki na święta dla dziewczynek lub chłopców, nie wahaj się poprosić opiekunów maluchów o radę. Jeśli z kolei wybierasz świąteczne upominki dla swoich pociech, sama wiesz najlepiej, co je zachwyci i ucieszy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając prezent dla maluszka?

Oprócz tego, że zabawki prezenty na święta powinny spełniać wcześniej wskazane kryteria, należy pamiętać jeszcze o kilku elementach. 

 • Bezpieczeństwo wykonania. Warto sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się informacje takie jak adres producenta, klasyfikacja wiekowa, numer serii. Powinny być także ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Każda zabawka sprzedawania w Unii Europejskiej powinna posiadać oznaczenie CE potwierdzające, że została wykonana zgodnie z obowiązującymi normami. Warto zwrócić uwagę również na inne certyfikaty, np. Safe Toys, który potwierdza, że zabawka została przypisana do odpowiedniej kategorii wiekowej oraz przeprowadzono kontrolę jej bezpieczeństwa czy atesty: Bezpieczny dla dziecka i Bezpieczny dla niemowląt. To gwarancja, że dana rzecz została wykonana z bezpiecznych materiałów, a jej konstrukcja nie zagraża zdrowiu dziecka.
 • Dostępność elementów. Jeśli dojdzie do uszkodzenia elementu zabawki, dobrze jest mieć możliwość wymiany jej na nową. Kiedy zdecydujemy się np. za zakup zabawek dla dzieci od polskich producentów, proces ten będzie z pewnością łatwiejszy. 
 • Możliwość wymiany. Warto zabezpieczyć się na ewentualność zakupu zabawki, którą dziecko już ma lub którą przypadkowo zdublujesz z innym członkiem rodziny.
 • Wartość zabawki. Czasem lepiej rozważyć zakup droższego prezentu, niejednokrotnie bowiem za ceną stoi jakość, pośrednio więc także bezpieczeństwo produktu. Jeśli zabawka jest częścią większej kolekcji, której dziecko nie zna lub nie zbiera, a masz podejrzenie, że by chciało, zastanów się wcześniej lub skonsultuj, czy cena poszczególnych zabawek nie jest za wysoka. Może okazać się, że zabawki dla dzieci na święta powinny być w ocenie rodzica bardziej symboliczne lub przeciwnie – wymyślony przez ciebie prezent może otworzyć możliwość kupowania trafionych upominków na inne okazje, a kolekcję maluch uzupełni przy okazji urodzin lub imienin.

Najlepsze propozycje na świąteczne prezenty dla dzieci

Zabawki dla dzieci powinny być mądre. Co to oznacza? Prezenty powinny wyzwalać w dziecku wiele różnych aktywności i wzbudzać szereg emocji, takich jak ciekawość, radość, a czasem również irytację. W ten sposób zabawki dla dziewczynek i chłopców pobudzać będą różne procesy poznawcze. Warto zadbać o to, żeby zabawka była trwała, estetyczna i najlepiej z naturalnych materiałów.

Jakie – biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki – wybrać zabawki dla dzieci na święta?

Dla najmłodszych dzieci sprawdzone prezenty na święta to między innymi:

 • gryzaki,
 • grzechotki,
 • maty edukacyjne,
 • kolorowe karuzele lub projektory.

Starszakom do 3. roku życia warto podarować:

 • sortery,
 • rowerki biegowe,
 • drewniane naczynia kuchenne lub narzędzia,
 • zabawki interaktywne,
 • instrumenty muzyczne,
 • klocki,
 • puzzle,
 • plastikowe lub silikonowe zabawki do piaskownicy.

Zabawki dla dziewczynek i chłopców w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to:

 • gry planszowe,
 • stroje karnawałowe,
 • akcesoria plastyczne,
 • sprzęt turystyczny i survivalowy.

Znakomitym pomysłem na prezent na święta dla dzieci w każdym wieku jest książka.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź