Wysypka alergiczna u dziecka – rozpoznanie, przyczyny, leczenie. Jak odróżnić alergię od choroby zakaźnej?
Spis treści:
Wysypka alergiczna u dziecka – co to jest i jak ją rozpoznać?
Wysypka alergiczna jest typowym objawem alergii. Alergia z kolei to reakcja organizmu na dany czynnik zwany alergenem, czyli substancją uczulającą. Alergia często manifestuje się różnymi zmianami na skórze, które mogą powodować dyskomfort. Wysypkę alergiczną u dziecka wywołują przede wszystkim czynniki pokarmowe lub zewnętrzne. Przewlekła alergia skórna może prowadzić do powstania atopowego zapalenia skóry (AZS).
Wysypka alergiczna przybiera różne postaci, które uzależnione są głównie od alergenu, który ją wywołuje. Na skórze dziecka najczęściej pojawiają się czerwone, sączące się gródki. Towarzyszy im silny świąd skóry, który może powodować dyskomfort. Reakcja alergiczna u dziecka może objawiać się katarem, kaszlem i łzawieniem oczu. W skrajnych przypadkach pojawia się wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu dziecka.
Jak wygląda wysypka alergiczna u dziecka?
Wysypka alergiczna u niemowlaka najczęściej występuje na twarzy, rękach, nogach, brzuchu i plecach. Na ciele malucha pojawiają się ogniska rumieniowe, a na nich czerwone grudki. Wypryski stosunkowo szybko się otwierają, może sączyć się z nich wydzielina. Dodatkowo może pojawić się suchość skóry, uporczywe swędzenie, pieczenie, a nawet pękanie. Zmianom chorobowym czasami towarzyszy katar, kaszel i łzawienie oczu.
Przyczyny wysypki alergicznej u dzieci
Przyczyny wysypki alergicznej u dziecka mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych przyczyn należą:
- Alergeny pokarmowe – najczęstszymi alergenami są białka mleka krowiego i gluten.
- Alergeny wziewne – zaliczymy do nich np. roztocza kurzu domowego, pyłki roślin czy alergeny pochodzenia zwierzęcego (sierść psa, kota lub innych gryzoni).
- Alergeny kontaktowe – zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj po dobie lub dwóch od zetknięcia z alergenem. Do substancji drażniących zaliczymy np. mydła, detergenty i kosmetyki.
Ile trwa wysypka alergiczna u dziecka?
Czas trwania wysypki alergicznej u dziecka zależy od stopnia nasilenia zmian oraz przyczyny problemu. Ważne, by jak najszybciej wyeliminować alergen powodujący zmiany skórne. Wysypka będąca wynikiem alergii pokarmowej powinna ustąpić w ciągu dwóch tygodni od wyeliminowania alergenu z diety dziecka. Z kolei ta spowodowana alergenami wziewnymi lub kontaktowymi najczęściej ustępuje w ciągu kilku dni. Ostre i przewlekłe zmiany, którym towarzyszy stan zapalny, mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Diagnoza i leczenie wysypki alergicznej u dziecka
Wysypki alergicznej u dziecka nigdy nie należy bagatelizować. Po pojawieniu się zmian skórnych należy zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej skieruje nas do specjalisty. Diagnostyka obejmuje zebranie przez alergologa szczegółowego wywiadu oraz różne badania. Warto np. wykonać testy alergiczne z krwi, by sprawdzić stężenie przeciwciał IgE we krwi dziecka. Dowiemy się, czy dana osoba ma alergię, a jeśli tak, to jaki czynnik uczula.
Co na wysypkę alergiczną? Metoda leczenia uzależniona jest głównie od przyczyny zmian skórnych. Jeśli wykwity skórne mają podłoże alergiczne, specjalista może przepisać krem ze sterydami, a w niektórych przypadkach doustne leki przeciwhistaminowe. Warto sięgnąć po kosmetyki medyczne przeznaczone do skóry atopowej. Zaleca się stosowanie emolientów, które nawilżają i poprawiają stan skóry.
Wysypka u dziecka – alergia czy choroba zakaźna?
Przyczyną pojawienia się wysypki na ciele dziecka może być także choroba zakaźna. Zmiany skórne towarzyszą m.in. ospie wietrznej, odrze czy różyczce.
Wysypka, jaka pojawia się w przebiegu różyczki, przyjmuje postać grudkowych wykwitów, które w pierwszej kolejności pojawiają się jedynie na twarzy, a potem opanowują całe ciało. Chorobę poprzedza gorączka, pogorszone samopoczucie i towarzyszą jej powiększone węzły chłonne.
Ospa wietrzna początkowo objawia się czerwonymi plamami, które zmieniają się w krostki wypełnione płynem surowiczym.
Wysypka może świadczyć także o odrze. W tym przypadku ciemnoczerwone plamki pojawiają się najpierw na głowie, a dopiero z czasem na kończynach i tułowiu. Wysypkę na ciele poprzedzają jasne grudki występujące na błonie śluzowej policzków.
Źródła:
- Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 2014.
- Sybilski A. J., Pokrzywka i przewlekły alergiczny nieżyt nosa – nowe horyzonty leczenia u dzieci, Pediatria, 2014.
- Napiórkowska-Baran K., Trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób alergicznych, Alergia Astma Immunologia – przegląd kliniczny, 2018.