Wybieramy wygodne i zdrowe łóżka dla 2-latka/fot. iStock Wybieramy wygodne i zdrowe łóżka dla 2-latka/fot. iStock

Wybieramy wygodne i zdrowe łóżka dla 2-latka

Wybór łóżka dla dziecka to jedno z ważniejszych, a jednocześnie trudniejszych zadań podczas urządzania pokoju. Nieodpowiednio dobrane może mieć negatywny wpływ na zdrowie malucha. Czym zatem się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści:

Jakie powinno być łóżko dla 2-latka?

Łóżko jest niezbędnym meblem w pokoju dziecka. A znalezienie odpowiedniego łóżka dla malucha może być nie lada problemem. Jakie powinno być łóżko dla 2-latka? Przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Oczywiście także i praktyczne. Nie zapominajmy, że z pewnością będzie to nie tylko miejsce do spania, ale także wypoczynku, a czasami i dobrej zabawy. Łóżko dziecięce musi być solidne, odporne na uszkodzenia. Ważny jest stylowy wygląd, który już nawet dla dwulatków ma znaczenie. Zatem jakie łóżko dziecięce dla 2-latka wybrać?

Wybieramy łóżko dla 2-latka

Łóżko, tapczan czy kanapa? To odwieczny problem rodziców poszukujących miejsca do spania dla dziecka. Zdecydowanie najlepszym, ale jednocześnie najdroższym wyborem, jest łóżko wyposażone w komfortowy i wygodny materac. Tapczany i rozkładane kanapy wykończone są gąbkami, które nie zapewniają anatomicznego podparcia kręgosłupa. Tym samym maluch może budzić się niewyspany, z bólem pleców i szyi. Nieodpowiednia pozycja przyczynia się do wad postawy. 

Warto zadbać, by stelaż wykonany był ze stabilnych materiałów, najlepiej drewna z zaokrąglonymi krawędziami. Jak wiadomo przedszkolaki mają niekończące się pokłady energii i skakanie na łóżku jest nieuniknione. Mebel powinien zapewniać dziecku bezpieczeństwo także podczas snu, a dzieci to małe wiercipięty, które w nocy zmieniają pozycję niezliczoną ilość razy. Choć upadek z niewielkiej wysokości nie powinien spowodować żadnego urazu, to dziecko przestraszy się i być może zniechęci do nowego mebla. Świetnym rozwiązaniem jest barierka, która ochroni maluszka przed upadkiem. Ze względów bezpieczeństwa łóżko dla 2-latka z barierką cieszy się ogromną popularnością. 

Wybierając wymarzone łóżko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego model. Ważne, by mebel był nie tylko wygodny, bezpieczny, ale i stylowy. Maluchy często bronią się przed samotnym spaniem w swoim pokoju, zwłaszcza gdy dotychczas spały wyłącznie w sypialni rodziców. Choć stylizowane i modne łóżka są większym wydatkiem, to na pewno warto rozważyć ich zakup. Dziewczynki pokochają łóżeczko księżniczki, a chłopcy – auta. Doskonałym pomysłem jest również domek, czyli drewniane łóżko o konstrukcji przypominającej domek, na ramę którego można narzucić duży koc i stworzyć kryjówkę lub wspaniałe miejsce do zabawy.

Na rynku dostępne są również łóżka piętrowe, będące marzeniem wielu dzieci. Wybierając łóżko piętrowe dla 2-latka, możemy zdecydować się na to z jednym lub dwoma materacami – w zależności od tego, ilu dzieciom ma służyć. W przypadku jednego materaca znajdującego się na górze łóżka, na dole można stworzyć wspaniałe miejsce do zabawy.

O czym pamiętać, wybierając łóżko dla 2-latka?

Gdy maluch skończy już dwa lata, w malutkim łóżeczku dla niemowlaka jest mu ciasno i niewygodnie. Dlatego też jednym z ważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są wymiary łóżka. Oczywiste jest, że dzieci szybko rosną i dobrze byłoby, gdyby kupione łóżko mogło posłużyć jeszcze trzy-, cztero-, a nawet i pięciolatkowi. Na jaki wymiar się zdecydować? Jeśli chcecie, by łóżko posłużyło co najmniej przez trzy lata, warto wybrać większy model  o wymiarach 160×80 cm. Można zdecydować się także na łóżka, które rosną razem z dzieckiem, czyli łóżka rozsuwane. 

Łóżko powinno być superpraktyczne. Trzeba mieć na uwadze, że będzie to także miejsce do zabawy, dlatego dobrze byłoby, gdyby wyposażone było w pojemnik na pościel. Łóżko z szufladą – zwłaszcza w małym pokoiku dziecięcym – to świetne rozwiązanie. Szuflada pomieści nie tylko pościel, ale także zabawki czy ubrania. Drewniane łóżko dla dzieci powinno być wykończone nietoksycznymi  farbami, co gwarantuje, że nie będzie wydzielało szkodliwych oparów.

Czego unikać?

Wybierając łóżko dla dziecka, lepiej unikać modeli wykonanych z płyt laminowanych, które wyróżniają się o wiele mniejszą wytrzymałością. Ponadto modele z płyt drewnopochodnych produkowane są z wykorzystaniem potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci klejów.

Lepiej zrezygnować z łóżek z ostrymi kantami, krawędziami, wystającymi elementami, by uniknąć uderzeń i siniaków. Jak zostało wcześniej wspomniane, lepszym wyborem są łóżka z wygodnym, grubym materacem niż tapczany czy rozkładane kanapy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź