Wybieramy lampkę nocną dla dziecka/fot. iStock Wybieramy lampkę nocną dla dziecka/fot. iStock

Wybieramy lampkę nocną dla dziecka

Lampka nocna dla dziecka jest niezbędnym akcesorium w pokoju malucha. Niemowlęta często budzą się w nocy, a dzięki delikatnemu światłu opieka nad nimi staje się o wiele prostsza. Czym kierować się przy wyborze nocnej lampki dla dziecka?

Spis treści:

Jak wybrać lampkę nocną dla dziecka?

Lampka nocna spełnia oczywistą funkcję – delikatnie rozświetla pokój dziecka. Dzięki niej opieka nad maluszkiem jest o wiele prostsza. Nie zapalając dodatkowego oświetlenia, możemy nakarmić, przewinąć czy chociażby przytulić dziecko. Z kolei w przypadku starszych dzieci zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Delikatne światło uspokaja, wycisza i sprawia, że maluchy mniej boją się ciemności. 

Wybierając lampkę nocną, powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Opieka nad niemowlęciem wymaga od rodziców największego zaangażowania, a odpowiedni dobór oświetlenia ma ogromne znaczenie. Lampka świeci niemalże od zmierzchu do świtu, dlatego ważne, by była energooszczędna i ledowa. 

Na rynku dostępna jest także lampka nocna dla dzieci z czujnikiem ruchu, która zapala się w momencie, w którym dziecko zacznie się kręcić – machać rączkami, nóżkami. Ciekawym rozwiązaniem jest lampka nocna dla dzieci dotykowa, która uruchamia się po dotknięciu. Z kolei lampkę na pilota można włączyć lub wyłączyć pilotem przez uchylone drzwi, nie wchodząc do pokoju dziecka.

Lampka dziecięca – jaka powinna być?

Lampka nocna dziecięca powinna być przede wszystkim bezpieczna i dedykowana najmłodszym. Wówczas mamy pewność, że wykonana jest z bezpiecznych materiałów, nie nagrzewa się i posiada mechanizm niedostępny dla dziecka. Z lampki korzystamy głównie nocą, dlatego dobrze, by była prosta w użytkowaniu, aby jej obsługa w nocy nie stanowiła problemu. 

Przed zakupem powinniśmy ustalić miejsce, w którym ustawimy lampkę. Możemy powiesić ją na ścianie, ale nigdy nad głową maluszka. Nie stawiajmy jej również przy samym łóżku, tak by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Lampka i kabel nie powinny znajdować się w zasięgu jego rączek. Najlepiej by znajdowała się w okolicy przewijaka lub miejsca, w którym wykonujemy wszystkie czynności pielęgnacyjne. 

Często lampki nocne traktowane są przez najmłodszych jak zabawki, które zabierają ze sobą do łóżka. Decydując się na lampkę bezprzewodową, możemy łatwo przenosić ją z jednego miejsca w drugie. Posłuży nam w pokoju dziecięcym, sypialni rodziców czy na wyjeździe. Z kolei lampka nocna dla starszego dziecka powinna być jednocześnie bezpieczna i prosta w obsłudze.

Lampka dziecięca – czy zostawiać zapaloną na noc?

Już niemowlaka powinniśmy uczyć odróżniania nocy od dnia. Dzięki temu zrozumie, kiedy jest czas na drzemkę, a kiedy na całonocny sen. 

Wprowadzanie codziennych rytuałów jest dla małego dziecka niezwykle istotne. By dziecko zrozumiało, kiedy jest pora na krótką drzemkę, a kiedy na długi sen, w nocy zaleca się gaszenie światła, a pozostawienie jedynie delikatnie świecącej lampki. 

Niewielki strumień światła powinien zapewniać widoczność, ale nie rozświetlać całego pokoju. Aby dziecko nie miało problemu z zasypianiem, warto by przyzwyczaiło się do półmroku już od pierwszych tygodni życia. Istnieją jednak przeciwnicy całonocnego zapalania lampki nocnej, zdaniem których nawet delikatna poświata światła może przyczynić się do powstania lęku przed ciemnością w przyszłości. 

Lampkę można pozostawić zapaloną na całą noc, jednak równie dobrym rozwiązaniem są lampki z czujnikiem ruchu. Kilkuletnie dzieci sporadycznie budzą się w nocy, ponadto same potrafią zapalić sobie światło, dlatego w ich przypadku można zrezygnować z zapalania lampki na noc.

Jak jasno powinna świecić lampka dziecięca?

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampkę do pokoju dziecka? Najistotniejsze jest natężenie światła. Dziecięca lampka nocna powinna świecić subtelnie. Silny strumień światła musi dawać jedynie delikatną, przyjemną poświatę. Lampka nocna dla dzieci z regulacją światła okazuje się idealnym rozwiązaniem. Możliwość zmiany natężenia lub koloru światła jest bardzo przydatna.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź