Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka! Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka!/ iStock

Sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka!

Gorączka u dziecka jest jednym z częstszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się rodzice. Jak zbić gorączkę u dziecka? Pamiętajmy, że nie zawsze musimy robić to od razu, a domowe sposoby w tym przypadku nie powinny być środkiem pierwszego wyboru.

Spis treści:

Czym jest i kiedy zaczyna się gorączka?

Gorączka to stan podwyższenia temperatury wewnętrznej ciała do poziomu, który przekracza zakres jej prawidłowych dobowych zmian przy sprawnie działającej termoregulacji ciała. Słownikowa definicja mówi o „temperaturze ciała podwyższonej ponad stan normalny”. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 st. C. Gorączka nie jest chorobą, a objawem.

Temperatura ciała jest kontrolowana przez ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. Średnia temperatura mierzona na powierzchni ciała wynosi 37 st. C., a fizjologiczna dobowa zmienność wynosi od 0,5 do 1 st. C. U niemowląt i małych dzieci temperatura jest zazwyczaj wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych.

Jakie objawy mogą towarzyszyć gorączce?

Najczęstszą przyczyną gorączki u dzieci są infekcje, rzadziej jest ona objawem chorób nieinfekcyjnych. U noworodków i małych dzieci gorączka może być jedynym objawem zakażenia bakteryjnego (np. zakażenia układu moczowego).

Oprócz gorączki mogą pojawić się inne objawy związane z infekcją, np.:

  • kaszel,
  • katar,
  • wymioty,
  • osłabienie,
  • ból mięśni,
  • dreszcze.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Gorączka jest fizjologicznym objawem i nie powinnyśmy obniżać jej od razu – podwyższona temperatura działa pobudzająco na układ odpornościowy. Kiedy zbijać gorączkę u dzieci? Przede wszystkim w indywidualnych przypadkach, związanych z chorobą przewlekłą czy z wystąpieniem w przeszłości drgawek gorączkowych. Gorączkę zbijamy także wtedy, gdy temperatura rośnie, gdy dziecko źle się czuje, jest markotne, rozdrażnione, ma dolegliwości bólowe. Gdy temperatura nie rośnie ani nie przeszkadza dziecku w funkcjonowaniu, nie musimy jej zbijać. Kluczowe jest obserwowanie dziecka. Pamiętajmy także o nawodnieniu – bardzo ważne jest, aby gorączkujący maluch pił.

Domowe sposoby na gorączkę u dzieci nie powinny być pierwszym, na co się zdecydujemy. Nie wpływają na regulację temperatury w podwzgórzu, a jeśli tam jej nie „ustawimy”, domowe sposoby nie będą pomocne. Wręcz przeciwnie – mogą zaszkodzić.

Jak zbijać gorączkę u dziecka? Najpierw sięgnijmy po lek przeciwgorączkowy. Dopiero gdy w ten sposób obniżymy temperaturę, możemy sięgnąć dodatkowo po domowe sposoby na schłodzenie ciała. To m.in. kompresy (na czoło, kark czy pachwiny) oraz kąpiel (pamiętajmy, że woda nie powinna być lodowata, a o stopień – dwa chłodniejsza niż temperatura ciała).

Gorączka u dzieci:  Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Polecamy

Gorączka u dzieci: Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Paracetamol i ibuprofen to dwie substancje o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, które można stosować nawet u małych dzieci. Obie dostępne są bez recepty. Jednak, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dawkowanie i sposób podania.

Czytaj

Jakie środki pomogą obniżyć gorączkę u dziecka?

Dostępne bez recepty leki na obniżenie gorączki u dziecka to te, których substancją czynną jest paracetamol lub ibuprofen. Obydwa to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ibuprofen ma także działanie przeciwzapalne. Lekiem pierwszego wyboru najczęściej jest paracetamol – może być stosowany od pierwszych dni życia, a ibuprofen możemy podać od trzeciego miesiąca życia. Pamiętajmy, aby dzieciom do 12. roku życia nie podawać preparatów z kwasem acetylosalicylowym.

Ile leku przeciwgorączkowego podać dziecku? Dawka powinna być dopasowana nie do wieku, a do wagi dziecka:

  • paracetamol – 15 mg/kg masy ciała,
  • ibuprofen – 5-10 mg/kg masy ciała.

Nie należy przekraczać dobowej dawki:

  • paracetamol – 60 mg/kg masy ciała na dobę,
  • ibuprofen – 30 mg/kg masy ciała na dobę u dzieci o masie ciała do 35 kg.

Musimy pilnować także odstępów pomiędzy kolejnym dawkami – paracetamol podajemy co cztery godziny, a ibuprofen co sześć godzin.

Pamiętajmy, że leki przeciwgorączkowe nie powinny być stosowane doraźnie – podajemy je w stałych odstępach czasowych. Należy przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów. Leki na gorączkę nie powinny być podawane dłużej niż trzy dni.

A gdy nie mogę zbić gorączki u dziecka? Jeśli temperatura nie zmniejsza się po podaniu jednego z leków przeciwgorączkowych, rozwiązaniem może być naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Naprzemienne podawanie leków można rozważyć tylko w przypadku uporczywego lub nawracającego niepokoju i dyskomfortu dziecka przed podaniem kolejnej dawki. Jeśli nie możesz zbić gorączki u dziecka, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

W jakiej formie podawać dziecku leki przeciwgorączkowe? Jednym z wyznaczników jest wiek dziecka – najmłodszym podamy lek w postaci czopka lub syropu, starszym dzieciom możemy podać tabletkę. Drugim wyznacznikiem są objawy towarzyszące – jeśli dziecko oprócz gorączki ma biegunkę, lek przeciwgorączkowy podamy mu w formie doustnej, jeśli wymiotuje – lek podamy doodbytniczo.

Czy wysoka gorączka może być niebezpieczna dla dziecka?

Wizyta u lekarza pediatry jest niezbędna, jeśli stan podgorączkowy lub gorączka dotyczą noworodka lub niemowlęcia do trzeciego miesiąca życia. U starszych dzieci, jeśli gorączce nie towarzyszą inne niepokojące objawy, z wizytą możemy poczekać kilka dni. Przede wszystkim obserwujmy dziecko – jeśli zachowuje się inaczej niż zwykle, inaczej oddycha, nie chce pić, coś nas niepokoi – odwiedźmy lekarza. Do gabinetu skierujmy się, gdy temperatura nie obniża się po podaniu leków przeciwgorączkowych (wysoka gorączka, powyżej 39,5 st. C., ale i ta, która długo się utrzymuje, nie jest korzystna dla dziecka). Pilnej konsultacji wymagają także wybroczyny.

Gorączce niekiedy mogą towarzyszyć drgawki gorączkowe – pojawiają się u dzieci między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Występują, gdy temperatura ciała przekracza 38 st. C., ale mogą pojawić się w dowolnym momencie choroby przebiegającej z gorączką. Objawy drgawek gorączkowych to m.in.:

  • utrata przytomności,
  • trudności w oddychaniu,
  • bladość,
  • drgania oraz szarpnięcia ramion i nóg.

Źródła:

  1. Doniec Z. i wsp., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka, Family Medicine & Primary Care Review 2020; 23(1) [dostęp: 10.10.2022 r.]

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź