Samodzielne spanie dziecka – jak tego nauczyć?

Niektóre dzieci śpią w swoim łóżku od pierwszych miesięcy życia. Inne potrzebują bliskości rodziców, będąc w przedszkolu. Nie ma reguły dotyczącej samodzielnego spania dziecka. Wiele zależy od poglądów i potrzeb rodziców – jedni będą dążyć do szybkiego przeniesienia dziecka do jego pokoju, inni cenią sobie wspólne spanie. Na pewno przeprowadzka malucha do własnego łóżka musi nastąpić wtedy, gdy będzie ono na to gotowe. Jak możemy mu pomóc?

Spis treści:

Samodzielne spanie – dobre czy złe dla dziecka

Decyzja dotycząca samodzielnego spania dziecka powinna być podjęta dopiero po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Spanie w jednym łóżku z dzieckiem ma tyle samo plusów, co minusów.

Korzyści spania z dzieckiem:

  • pogłębia się więź między dzieckiem a rodzicem;
  • obecność i bliskość rodzica dają dziecku poczucie bezpieczeństwa;
  • spanie z dzieckiem korzystnie wpływa na laktację i stymuluje wydzielanie pokarmu;
  • spanie z małym dzieckiem jest wygodne, w szczególności jeśli kobieta karmi piersią. 

Wady spania z dzieckiem:

  • przy niedostatecznym zachowywaniu zasad bezpieczeństwa rodzice mogą nieświadomie wyrządzić dziecku krzywdę;
  • spanie z dzieckiem utrudnia rodzicom wysypianie się – z dzieckiem śpimy czujniej;
  • spanie z dzieckiem zaburza intymność i życie seksualne;
  • odzwyczajenie dziecka od spania z rodzicami w jednym łóżku jest trudne.
Jak wybrać łóżko dziecięce?

Polecamy

Jak wybrać łóżko dziecięce?

Wybór łóżka dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Mebel musi być praktyczny, ustawny, wygodny, ale przede wszystkim – w odpowiednich wzorach i kolorach. Jak wybrać łóżko dziecięce i jak zachęcić malucha, aby spał w swoim łóżeczku, a nie z rodzicami? Podpowiadamy.

Czytaj

Nauka samodzielnego spania

Mało które dziecko dotychczas zasypiające i przesypiające całą noc w łóżku rodziców chętnie pójdzie spać do własnego łóżeczka. Wielu maluchom samodzielne spanie kojarzy się z brakiem poczucia bezpieczeństwa i osamotnieniem. Dlatego nauka samodzielnego spania to długotrwały, często okupiony łzami proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. 

Ważna jest gotowość dziecka do takiej zmiany i jego samodzielność. Samodzielne spanie jest przede wszystkim oznaką dojrzałości dziecka, którą poprzez odpowiednie zachowanie i właściwe rytuały prędzej czy później można wypracować.

Jak przygotować dziecko do samodzielnego spania

By dziecko nie poczuło się odrzucone i skrzywdzone, należy stopniowo przygotowywać je na nadchodzącą zmianę. Kluczową rolę odgrywa rozmowa, w trakcie której uświadomimy mu, że osiągnęło już „dorosłość” i pora na zmiany. 

– Perspektywę spania samemu należy przedstawić dziecku jako coś niezwykle fascynującego, jako przygodę, przywilej, okazję do stania się samodzielnym. Można podzielić się z dzieckiem własnym doświadczeniem z zasypianiem samemu, ale tylko w przypadku, gdy było to doświadczenie pozytywne i miłe. Ważne jest również maksymalne zaangażowanie dziecka w to wydarzenie, tak aby nie mogło się go doczekać – mówi psycholog dziecięcy Julia Komorowska. 

Maluch musi się czuć bezpiecznie w swoim pokoju, dlatego też warto wspólnie aranżować przestrzeń – np. pozwolić wybrać dziecku łóżko czy pościel. Najważniejsze jednak jest zachęcanie, a nie zmuszanie. 

Jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżku

Po wytłumaczeniu i uświadomieniu dziecku, że nadeszła pora na zmiany, czas na rozpoczęcie nauki. Jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżku?

  • Przed snem pozwól dziecku wyciszyć się w swoim łóżeczku – przeczytaj książkę, opowiedz bajkę. Kiedy będzie zbyt pobudzone, będzie miało problem z zaśnięciem.
  • Po kilkunastu minutach powiedz, że nadeszła pora, by spać.
  • Usiądź z boku łóżeczka, przyciemnij światło i poczekaj, aż maluch zaśnie. Nie nawiązuj z dzieckiem kontaktu wzrokowego ani rozmowy. 
  • Jeśli wyjdzie z łóżka, poproś, aby położyło się z powrotem. I tak do skutku. 

Wraz z upływem czasu usypianie stanie się coraz przyjemniejsze i sprawniejsze – wreszcie przyjdzie dzień, kiedy powiemy „dobranoc” i wyjdziemy z pokoju.

Od kiedy dziecko powinno spać samodzielnie

– Nie ma zalecanego wieku, w którym dziecko „powinno” spać samo. Do wielu kwestii dotyczących wychowania dzieci należy podchodzić indywidualnie. Dotyczy to także samodzielnego zasypiania, które zależy zarówno od zwyczajów i preferencji danej rodziny, jak i od gotowości dziecka. Czasami zdarza się, że już noworodek sypia w swoim łóżeczku w pokoju obok rodziców i czuje się tam bezpiecznie. Natomiast w innych przypadkach dziecko w wieku szkolnym może nie być na to gotowe – dodaje Julia Komorowska. 

Zazwyczaj decyzja o samodzielnym spaniu jest podejmowana, gdy maluch ma od dwóch do pięciu-sześciu lat. Jednak już od urodzenia dziecka zaleca się, aby nowy członek rodziny miał przygotowany swój pokój lub przynajmniej wydzieloną przestrzeń na swoje rzeczy i osobne łóżko. Na początku można kłaść tam dziecko na drzemki. Najważniejsza jest świadomość malucha, że to jego przestrzeń i jeśli tylko będzie chciał, może się tam położyć.

Dla niektórych pięciolatków samodzielne spanie jest traumatycznym przeżyciem, z kolei inne dzieci już w wieku trzech lat chętnie zasypiają w swoich łóżeczkach. By samodzielne spanie nie było dla dziecka traumą i źródłem strachu, trzeba poczekać, aż będzie gotowe na taką zmianę. Pocieszające jest, że ten czas wcześniej czy później nadchodzi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź