Prace plastyczne dla 2-latków i 3-latków

Prace plastyczne dla 2-latków i 3-latków

Zabawy plastyczne dla dzieci są doskonałą formą spędzania czasu niezależnie od wieku. Starszaki podchodzą już jednak do zabaw plastycznych bardziej wybiórczo, mając już swoje preferencje i własne pomysły. Dlatego kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci dwu- i trzyletnich są tak ważne, dostarczają mnóstwa frajdy, wiedzy i nowych umiejętności.

Spis treści:

Dlaczego zabawy plastyczne dla dzieci są dobre?

Proste zabawy plastyczne to atrakcyjny sposób rodzinnego spędzania czasu z dzieckiem w każdym wieku. Latem wystarczy kreda i kawałek chodnika, zimą królują zabawy na śniegu: prace plastyczne wykonane w tej formie to prawdziwe dzieła sztuki! I od razu warto powiedzieć, że zajęcia plastyczne dla dzieci w żłobku nie „zwalniają” rodziców z takich atrakcji – warto sięgnąć po zabawy plastyczne wspólnie i w ten sposób budować familijne wspomnienia.

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne i powszechnie używane jest określenie „dzieciństwo unplugged”. Kryje się pod nim nic innego, jak spędzanie czasu poza ekranem komputera czy telewizora. Będą to więc wszelkiej maści gry, zabawy i aktywności zarówno w domowym zaciszu, jak i na świeżym powietrzu. W tym wspomniane już zabawy plastyczne. 

Zabawy plastyczne dla dzieci to jednak nie tylko alternatywa dla ekranu. Dlaczego kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci są tak ważne?

  1. Wzbogacają wyobraźnię i osobowość dziecka.
  2. Pozwalają wyrażać się twórczo.
  3. Rozwijają zdolności manualne i są przydatne w treningu małych rączek.
  4. Rozładowują napięcia emocjonalne. 

Mówi się zresztą, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. A farby czy masa plastyczna sprawią, że maluch będzie nie tylko brudny, szczęśliwy, ale do tego jeszcze kolorowy!

Czego potrzebujesz do zabaw plastycznych?

Biała kartka A4 oraz zestaw kredek to pierwsze skojarzenie i – rzec by można – zestaw podstawowy w przypadku wielu zabaw plastycznych. To także komplet, który można mieć zawsze pod ręką (w torebce lub plecaku malucha), zabrać ze sobą w podróż, nawet komunikacją miejską. 

Zabawy plastyczne dla dzieci mogą być ciekawsze niż zwykle. Pozostając np. przy wspomnianych kartkach, aby było bardziej interesująco, warto sięgnąć po inne kolory czy formaty. Duży arkusz szarego papieru doskonale sprawdzi się do malowania na leżąco. Kredki można wymienić na flamastry lub farby. Idealnie – zwłaszcza w przypadku maluchów – sprawdzą się te, którymi można malować, używając rączek. Na rynku dostępne są nawet farby jadalne! Farby można także zabrać na dwór, również zimą. Takie zabawy na śniegu jak prace plastyczne będą nie lada atrakcją.

Proste zabawy plastyczne dla dzieci to również bardziej sensoryczne doświadczenia. Wycinanki lub przeczytane gazety oraz klej mogą być narzędziami do stworzenia niezwykłego obrazu. Takie prace możemy wykonać przy użyciu nożyczek lub – jeśli bawimy się z maluchem – poćwiczyć z nim wydzieranki. 

Dzieci uwielbiają także różnego rodzaju masy plastyczne, takie jak: masa solna, perłowa czy ciastolina. Wiele z nich można samodzielnie wykonać w domu, co samo w sobie stanowi wartość. Tak – gotowanie czy pieczenie ciastek również można rozpatrywać w kategorii kreatywnej zabawy plastycznej dla dzieci.

Co by tu zmalować, czyli sposoby na rozwijanie kreatywności u dzieci 

Polecamy

Co by tu zmalować, czyli sposoby na rozwijanie kreatywności u dzieci 

Mali artyści bywają powodem do dumy, ale gdy ich twórczy zapał wychodzi daleko poza wyznaczone ramy, mogą stać się zmorą rodziców. Nawet jeśli tym daleko do prowadzenia domu żelazną ręką Perfekcyjnej Pani Domu. Mamy coś, co pomoże przenieść zainteresowanie maluchów ze ściany i mebli na płaszczyznę do kolorowania przeznaczoną. Sprawdźmy zatem - jak rozwijać kreatywność dziecka? Sposoby na to są bardzo różne.

Czytaj

Proste zabawy plastyczne dla 2-latków i 3-latków

Jak wspomniano, zabawy plastyczne dla dzieci to doskonała forma spędzania czasu z maluchami w każdym wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że największym wyzwaniem są kreatywne zajęcia plastyczne dla najmłodszych dzieci, czyli dwu- i trzylatków. Małe rączki dopiero uczą się wszystkiego, dlatego musimy przygotować się zarówno na spory bałagan, jak i ogromną dawkę pozytywnej energii i świetnej zabawy. 

Najlepsze będą proste zabawy – maluchy nie oczekują wyzwań. Na tym etapie rozwoju wystarczy im wspólnie spędzony czas. Szkoda, by rodzice tracili energię na wymagające przygotowania, gdy najlepsze rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Jakie zabawy plastyczne się sprawdzą? Między innymi: 

  1. Papierowe prace przestrzenne.
  2. Malowanie specjalnymi flamastrami po kamieniach (najlepiej samodzielnie zebranych wcześniej podczas spaceru).
  3. Wykonanie gniotka z balona, mąki i wełenek.
  4. Żaglówki wykonane ze skarbów natury – łupinek orzecha, liści i patyczków.
  5. Lepienie z gliny.
  6. „Malowanie” przyprawami (wystarczy sztywna kartka, klej wikol i zarys kształtu).
  7. Robienie papierowych masek karnawałowych.
  8. Zwierzątka z rolek po papierze toaletowym.
  9. Wyklejanie plasteliną.
  10. Zimowe obrazy z użyciem waty i pasty do zębów.
  11. Malowanie makaronu, np. muszelek, z których powstają rybki lub penne będącego bazą tworzenia korali. Ciekawym pomysłem może być także malowanie orzechów.
  12. Stemple z ziemniaków.
  13. Kalkowanie (monet, liści) lub odciskanie faktur.
  14. Budowanie garażu lub domku z pudełek.
  15. Lodowe witraże (to idealne uzupełnienie zabawy na śniegu –prace plastyczne wykonywane w lodzie potrzebują bowiem czasu, by zamarznąć).
  16. Tworzenie lampionów (np. ze słoików i liści).

Dobrą praktyką po skończonej zabawie jest także… wspólne sprzątanie, np. ułożenie farb czy kredek i odłożenie ich na miejsce. Buduje to dobre nawyki, ale jest też najlepszym przygotowaniem do kolejnych wspólnych aktywności plastycznych.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź