Poznaj zabawki edukacyjne dla dwulatka/fot. iStock Poznaj zabawki edukacyjne dla dwulatka/fot. iStock

Poznaj zabawki edukacyjne dla dwulatka

Nasze dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, a najlepiej przyswajają i utrwalają ją, gdy się bawią. Dlatego na rynku dostępne są gry i zabawki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku, również zabawki edukacyjne dla 2-latka. A ponieważ jest ich mnóstwo, podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze zabawki edukacyjne dla dwulatka i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Spis treści:

Dwulatek – na jakim etapie rozwoju powinien być?

Dwuletnie dziecko jest już całkiem sprawne ruchowo, dość dobrze się komunikuje i chętnie rozwija swoje zdolności manualne. Dlatego decyzja o tym, po jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka w danym momencie sięgnąć, może ulegać (częstej) zmianie. Na szczęście istnieją zabawki edukacyjne dla 2-latka na każdą pogodę, porę dnia i odpowiadające aktualnej potrzebie i możliwościom zarówno dziecka, jak i rodzica.

Przede wszystkim należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Zależy ono od genów, charakteru, niejednokrotnie płci, ale też środowiska, w którym wychowywany jest maluch. Bardzo dużo o jego rozwoju dowiemy się, obserwując naszą pociechę w różnych sytuacjach, zwłaszcza w czterech obszarach.

Relacje społeczne

Dwuletnie dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Chętnie próbuje swoich sił w nowych wyzwaniach. Jednak choć wiele rzeczy robi po swojemu, potrafi całkiem dobrze odtwarzać sytuacje i naśladować zachowania innych. Często, przebywając w grupie rówieśniczej, dołącza do aktywności proponowanych przez większość i współdzieli przeżywane emocje, np. radość podczas wspólnego tańca, czy smutek gdy kończy się przedstawienie. Dwulatek – co często odczytywane jest przez rodziców jako bunt – świadomie wyraża swoje zdanie. Poznaje bowiem powoli uczucie sprawczości. 

Komunikowanie z otoczeniem

Maluch w tym wieku zazwyczaj potrafi formułować proste zdania, choć niejednokrotnie używa słów zrozumiałych tylko dla siebie i najbliższego otoczenia. Niewątpliwie jednak dwulatek rozumie proste instrukcje i polecenia, takie jak np. pokaż, podaj rękę, chodź. Sam zresztą również ich używa. Potrafi wskazać na obrazkach odpowiednie czynności, nazywa podstawowe części ciała i rozpoznaje domowników. Bez trudu więc zakomunikuje mamie, że potrzebuje napić się wody!

Umiejętności poznawcze

Dwulatek potrafi korzystać z sorterów, zna kształty, kolory, odróżnia funkcje przedmiotów (zmiotką zamiata podłogę, a grzebieniem czesze lalkę). Gry i zabawki edukacyjne dla dzieci są niezwykle pomocne w ocenie tego obszaru. Zazwyczaj dwulatek buduje wieże z klocków, łączy proste puzzle, sortuje przedmioty wg kategorii i znajduje przedmioty podczas zabawy w ciepło-zimno. 

Rozwój motoryczny

To zarówno motoryka duża, czyli ogólny rozwój fizyczny i koordynacja ruchowa malucha (bieganie, skakanie, kopanie piłki, chodzenie po schodach, zjeżdżanie ze zjeżdżalni), jak i motoryka mała. Ta druga odpowiada za sprawność małych rączek. Zazwyczaj dwulatek wybiera już wiodącą rękę, powoli uczy się prawidłowo trzymać przybory plastyczne, radzi sobie z ugniataniem ciastoliny oraz manewruje drobnymi elementami – umie podnieść płaski pieniążek, nawlec koralik, zapiąć rzep i przesunąć suwak.

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

Odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne dla dwulatka wesprą go w rozwoju każdego ze wskazanych obszarów. Warunkiem jest jednak spełnienie kilku zasad. Jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka wybierać?

  • Dopasowane do wieku i poziomu rozwoju poszczególnych umiejętności. Nie wystarczy patrzeć na informację na etykiecie. Dwulatek może być powiem ponadprzeciętnie rozwinięty w obszarze motoryki małej, ale przydadzą mu się zabawki edukacyjne dla dwulatka wspomagające kontakty z rówieśnikami i relacje społeczne. 
  • Bezpieczne i wykonane z najlepszej jakości materiałów. Dwulatek wciąż miewa pokusę „smakowania” przedmiotów, dlatego kupując gry i zabawki edukacyjne dla dzieci, zwłaszcza zabawki dla dwulatka interaktywne, zwracajmy uwagę na montaż drobnych elementów. 
  • Niebanalne. Część zabawek sprawdzi się podczas zabaw zarówno w piasku, w wodzie, jak i do przesypywania kolorowego, bibułkowego confetti. Wybierając zabawki edukacyjne dla dwulatka, dobrze jest postawić na rozwiązania uniwersalne, ale jednocześnie nietuzinkowe, np. wiaderko plastikowe zastąpić silikonowym.

Nie należy przekonywać malca do zabawek na siłę. Może być tak, że dziecko zacznie wykonywać dane czynności, ale zarzuci je na miesiąc lub więcej i dopiero po tym czasie zainteresuje go jakaś aktywność, którą będzie chciał rozwijać, sięgając po zabawkę wspierającą daną umiejętność.   

Pamiętajmy też, że zabawki edukacyjne dla dwulatka to wciąż… zabawki. I nawet jeśli ich zadaniem jest nauka, mają również – lub przede wszystkim – dawać frajdę z zabawy i podobać się dziecku!

Edukacyjne zabawki dla dwulatka – czyli jakie?

Gry i zabawki edukacyjne dla dzieci bardzo często pomagają rozwijać różne umiejętności jednocześnie. Choćby na poziomie manualnym, jak i emocjonalnym. Pamiętajmy jednak, że to naszą  rolą – rodziców i opiekunów – jest wspieranie malucha w rozwoju poprzez choćby nakierowywanie go na rozwiązania podczas wspólnej zabawy. Bo najlepsze, co możemy dać dziecku na tym etapie, to czas i zaangażowanie podczas wspólnego spędzania czasu. Niemniej… jakie zabawki edukacyjne dla dwulatka będą najlepsze, by wspierać jego rozwój?

  • Przeznaczone do zabawy na dywanie: klocki, puzzle, proste gry planszowe, kalejdoskop.
  • Rozwijające umiejętności manualne: koraliki.
  • Plastyczne: kredki, flamastry, farby, pędzle, bibuły, wydzieranki, papiery kolorowe, naklejki.
  • Pluszaki i przytulanki.
  • Wspierające rozwój emocjonalny, rozwiązywanie problemów i naukę zachowania w różnych miejscach: zestaw do herbaty, torba lekarska, mała poczta.
  • Instrumenty muzyczne: cymbałki, kastaniety, grające bączki.
  • Zabawki sensoryczne: piasek kinetyczny, ciastolina, masa piankowa.
  • Akcesoria  kąpielowe: zestaw do wędkowania, rurki na przyssawkach.

Wbrew pozorom walor edukacyjny będą miały również zabawki dla dwulatka, które pozwolą mu spożytkować energię na świeżym powietrzu. Kolorowa kreda, bańki mydlane, a nawet rowerek biegowy – podczas spaceru utrwalimy wiedzę na temat kolorów świateł i umiejętność przechodzenia przez jezdnię.

Zabawki wspierające rozwój maluszka

Wymieniając zabawki edukacyjne dla dwulatka, należy wspomnieć jeszcze o dwóch kategoriach. 

Pierwsza to zabawki dla dwulatka interaktywne, a więc wszelkiego rodzaju komputerki edukacyjne, pluszaki z wbudowanymi głośnikami i inne akcesoria, wykorzystujące dźwięk, światło i reagujące na działanie małych rączek.  Uważajmy jednak, aby nie było ich zbyt wiele. W przypadku dwulatka łatwo o przebodźcowanie. 

Druga zaś to drewniane zabawki edukacyjne dla dwulatka. Często niedoceniane przez rodziców i oceniane jako zbyt proste. Pomagają jednak rozwijać wyobraźnię i tworzyć scenariusze ciekawych historii. Mogą również stanowić uzupełnienie innych zabaw. Co więcej, nikt nie ma chyba wątpliwości, że drewniane zabawki edukacyjne dla dwulatka zachwycają wykonaniem.

Wiecie już, od czego zaczniecie wspólną, edukacyjną zabawę?

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź