Pomysł na roczek – inspiracje Pomysł na roczek – inspiracje/ iStock

Pomysł na roczek – inspiracje

Z czego ucieszy się roczny maluch? Jaka zabawka będzie wspierać jego rozwój poznawczy, emocjonalny i fizyczny? A może lepiej kupić maluchowi coś praktycznego? Jeśli jeszcze nie przyszedł wam do głowy pomysł na prezent dla rocznego dziecka, zachęcamy do lektury naszego poradnika. Znajdziecie tu wiele inspiracji w różnych przedziałach cenowych.

Spis treści:

Jaki prezent na roczek?

Nie wiecie, co kupić mającemu wkrótce pierwsze urodziny wnuczkowi, bratankowi, albo siostrzenicy czy córeczce przyjaciół? O podpowiedź poproście jego rodziców! To oni znają najlepiej temperament i upodobania swojej pociechy, wiedzą, czym potrafi się zapamiętale bawić, co poprawia jej humor, a co uspokaja przed snem. 

Czy w przypadku rocznego dziecka należy szukać podarunków typowo chłopięcych czy też dziewczęcych? Dla malucha nie ma to żadnego znaczenia, tradycyjnie jednak zabawki „damskie” bywają często różowe i ozdobione motywem księżniczek, na „męskich” natomiast pojawiają się superbohaterowie i wszystko, co związane z motoryzacją. Roczniak chętnie pobawi się lalką i samochodem – ważne, żeby pomysł na roczek był rozwijający, pomagał dziecku odkrywać świat i cieszyć się zdobywaniem nowych umiejętności.

Prezent na roczek do 100 zł

Pomysł na prezent na roczek dla dziecka nie musi się wiązać z wydawaniem fortuny – jeśli nie jest to prezent składowy, większość osób stara się przeznaczyć na niego nie więcej niż 100 zł. Nie oznacza to, że znakomitego podarunku nie uda się kupić w niższej cenie. Takie zabawki jak klocki, wieża czy sorter możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Są one wykonane z drewna lub plastiku. Niewiele kosztują też zabawki do kąpieli i zabawy w piasku, a z całą pewnością sprawią maluchowi radość. 

Od lat sprawdzają się wszelkie zabawki do ciągnięcia na sznurku – samochodziki, pociągi, zwierzątka (ze względów bezpieczeństwa sznurek nie może być długi). Świetnym podarunkiem będzie również wirujący bączek – metalowy model w stylu retro można kupić już na kilkanaście złotych. W przystępnych cenach dostępne są też wszelkie przytulanki – wybierając tego rodzaju zabawkę zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonana – najlepiej jeśli misia czy pieska można co pewien czas wyprać w pralce. 

Znakomitym prezentem zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki będzie prosty instrument muzyczny: dzwonki (zwane też cymbałkami), tamburyn czy marakasy – robią wprawdzie trochę hałasu, ale znacznie lepiej rozwijają poczucie rytmu niż zabawki odtwarzające wgraną melodyjkę, jakże często irytujące dorosłych. Niezależnie od płci sprawdzi się też  duża drewniana ciężarówka, którą można pchać, przewozić w niej klocki, a nawet samemu do niej wsiąść.  

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić tzw. stolik interaktywny, czyli zabawkę z blatem  wyposażonym w ruchome elementy, które można przekładać i przyciskać, by wydawały dźwięki lub świeciły. 

Wszystkie dzieci, nie tylko chłopcy, uwielbiają bawić się kolejką jeżdżącą po pasujących do niej torach. Nie polecamy dla tak małego dziecka kolejek elektrycznych – powinien być to pojazd napędzany siłą rączek naszej pociechy. Im większy i mniej skomplikowany zestaw: lokomotywa + wagoniki + tory, tym lepiej. Takie kolejki dla maluchów są dostępne już od kilkudziesięciu złotych.

Dobrym prezentem na roczek będą też piękne wydania klasycznych książek dla dzieci: baśni Andersena, zbiorów wierszy Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. W książce można umieścić dedykację, która będzie dla dziecka wspaniałą pamiątką.

Prezent na roczek do 500 zł

Gdy chcemy kupić droższy prezent na roczek dziecka, pomysły łatwo znaleźć w sklepach internetowych czy na allegro.pl. Te same rodzaje zabawek, o których pisaliśmy powyżej, mogą kosztować znacznie więcej. Wszystko zależy od producenta i stopnia skomplikowania danej zabawki. Dobrym przykładem są tu stoliki interaktywne – te większe, bardziej rozbudowane, mogą kosztować około 200 złotych. 

Co kupić? Oto rodzaje prezentów najczęściej wybieranych przez rodziców. Popularną kategorią są wszelkie pchacze i jeździki. Rozwijają one sprawność motoryczną rocznego dziecka – zarówno maluchów, które już chodzą, jak i tych, które dopiero uczą się sztuki samodzielnego przemieszczania się. Dobre, solidne pchacze kupimy w cenie od 100 do 200 zł. Jeździki, czyli pojazdy lub zwierzątka na kołach, są z reguły nieco droższe, ale ich cena nie przekracza 300 zł. W podobnej cenie znajdziemy kolejną ponadczasową zabawkę, czyli konia na biegunach. Dostępne są zarówno drewniane modele w stylu retro, jak i nowoczesne, plastikowe koniki (lub inne zwierzątka) do bezpiecznego huśtania się. Większość oklejona jest miłym w dotyku futerkiem. 

A jeśli o huśtaniu mowa, jako pomysł na roczek dziecka można rozważyć zakup huśtawki montowanej do framugi drzwi lub do sufitu. Huśtawkę kupimy już w cenie  niewiele przekraczającej 100 zł, ale jeśli w domu nie ma możliwości wkręcenia haków, by ją zawiesić, pozostają nam modele na własnym stelażu, a te są z reguły droższe – kosztują około 400 zł.

Prezent na roczek powyżej 500 zł

Pomysł na roczek – prezent składkowy? Jesteśmy na tak! Jeśli zbierze się dostatecznie dużo osób, można kupić dziecku fantastyczny podarunek, który ucieszy i malucha, i jego rodziców. Przy tak dużej kwocie radzimy jednak skonsultować z nimi nasze pomysły – niektóre z nich mają sens tylko wtedy, jeśli rodzina dysponuje ogródkiem lub działką rekreacyjną.

Takim prezentem są na przykład wszelkie urządzenia do ustawienia na domowym placu zabaw: huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, domki. Solidnie wykonane, kolorowe – to gwarancja fantastycznej zabawy. Ogrodowy plac zabaw może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale będzie służył na lata. Znakomitym, rosnącym wraz z dzieckiem prezentem jest trampolina ogrodowa – za mniejsze modele zapłacimy w granicach 500 zł. Większe są oczywiście droższe – decyzja zależy nie tylko od zasobności portfela, ale też od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. 

„Plac zabaw” możemy też urządzić w domu rocznego dziecka. Sprawdzą się takie elementy jak: basen z piłeczkami, materiałowe domki, namioty, tunele. Poszczególne elementy kosztują kilkaset złotych – miasteczko może być mniejsze lub większe, w zależności od kwoty, jaką dysponujemy.   

Praktycznym prezentem na roczek powyżej 500 zł będzie wózek spacerowy lub fotelik samochodowy wyższej klasy. Taka cena jest z reguły gwarancją wysokiego standardu urządzenia i jego wytrzymałości. 

Osoby ceniące sobie tradycję mogą wybrać dla rocznego dziecka prezent pamiątkowy – komplet srebrnych sztućców lub coś z dewocjonaliów – medalik lub ryngraf. Takie prezenty są wybierane przeważnie wtedy, gdy pierwsze urodziny zbiegają się z chrztem dziecka. 

Niewątpliwie oryginalnym prezentem będzie sesja zdjęciowa: samego malucha, roczniaka z rodzeństwem czy z rodzicami. Ceny takiej sesji zaczynają się od około 500 zł, a zależą od liczby zdjęć, formy w jakiej są dostarczane (album, CD, oprawione do powieszenia na ścianie).

Na co zwrócić uwagę, wybierając prezent na roczek

Podstawowym kryterium przy wyborze zabawki dla rocznego dziecka powinno być jej bezpieczeństwo. Mówi o nim znak CE umieszczony na zabawkach – to informacja, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa wymagane w Unii Europejskiej. Zdarza się niestety, że symbol ten jest podrabiany, dlatego nie polecamy kupować rzeczy z niepewnego źródła, np. na popularnych chińskich portalach typu Aliexpress. Podejrzanie tania zabawka może nie spełniać europejskich norm! Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa danego produktu są certyfikaty instytucji zajmujących się ich sprawdzaniem: Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. 

Nie polecamy zabawek, które składają się z wielu małych elementów, które maluch mógłby połknąć lub się nimi zakrztusić. Dla rocznego dziecka radzimy unikać zabawek  na baterie, które nie dość, że szybko się wyczerpują, to mogą jeszcze rozlać się lub wypaść.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź