fot. Unsplash

Co robić, gdy dziecko nagle znika ci z oczu? O zaginięciach małych dzieci mówi Agata Nowacka z Fundacji ITAKA

— Byłam niedawno świadkiem sytuacji, w której rodzice nie mogli sobie poradzić z dzieckiem. Akurat przejeżdżał patrol policji i jedno z nich powiedziało: „widzisz, policja już po ciebie przyjechała”. To bardzo złe, bo w sytuacji zagrożenia czy zaginięcia to dziecko nie będzie skłonne prosić o pomoc np. policjanta — opowiada Agata Nowacka z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA.

Ela Kowalska: Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć małych dzieci?

Agata Nowacka: Główna przyczyna zaginięć dzieci poniżej dziesiątego roku życia to niewłaściwa opieka ze strony opiekunów. I nie chodzi tutaj tylko o rodziców, ale również rodzeństwo czy babcie lub dziadków, którzy np. ze względu na swój wiek i ograniczenia zdrowotne nie są w stanie takiego małego dziecka dopilnować. Sprawy nie rozwiążemy, mówiąc dziecku: „pilnuj się”. Musimy pamiętać, że małe dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw czy przewidzieć konsekwencji swoich zachowań. Z drugiej strony – są na etapie poznawania świata, wiele rzeczy jest dla nich ciekawych. My nie zwrócimy uwagi na sklepową wystawę, ale dla małego człowieka może być ona czymś fascynującym. Wystarczy, że zatrzyma się na chwilę, puści rękę rodzica, który coś sprawdza w telefonie. Albo podczas szukania odpowiedniego miejsca na plaży zatrzyma się w poszukiwaniu muszelek. Dlatego to my jako rodzicie i opiekunowie powinniśmy być uważni i świadomie opiekować się dzieckiem. Zwłaszcza gdy wychodzimy z nim w zatłoczone miejsce, takie jak np. centrum handlowe. Kolejna przyczyna zaginięć małych dzieci to porwania rodzicielskie – w naszym kraju odnotowuje się coraz więcej tego typu przypadków. W Polsce małe dzieci bardzo rzadko padają ofiarami przestępstw, większość przypadków to na szczęście zaginięcia krótkotrwałe.

Co należy zrobić, jeśli dojdzie do zaginięcia małego dziecka?

Niezależnie od tego, gdzie doszło do zaginięcia – należy powiadomić policję. Nie trzeba jechać osobiście na komisariat, można zadzwonić pod numer 112. Pamiętajmy też, że im szybciej zgłosimy zaginięcie – tym lepiej.

W Polsce nie ma żadnych przepisów mówiących, że należy odczekać ze zgłoszeniem 24 czy 48 godzin. W przypadku małego dziecka, które nie umie o siebie zadbać, liczy się każda minuta. Jeśli do zaginięcia doszło, gdy z dzieckiem było dwoje opiekunów, jeden może zawiadamiać policję, a drugi rozpocząć poszukiwania na miejscu. Gdy do zaginięcia doszło na plaży, w centrum handlowym czy na evencie plenerowym, trzeba jak najszybciej powiadomić ochronę i organizatorów, którzy mogą nadać specjalny komunikat. Warto powiedzieć, w co dziecko było ubrane, czy ma jakieś cechy szczególne. Kluczowe jest to, aby jak najwięcej osób w najbliższym otoczeniu dowiedziało się, że zaginęło dziecko. W takich sytuacjach naprawdę można liczyć na zrozumienie i pomoc obcych ludzi, którzy włączają się w pierwsze poszukiwania.

Czy i w jaki sposób można dziecko przygotować na taką sytuację?

Jak najbardziej można i trzeba dziecko przygotować na sytuację, w której się zgubi. Dziecko powinno nie tylko wiedzieć, jak się nazywa, ale również znać adres oraz numer telefonu jednego z rodziców. Niestety, z powodu stresu może o tym zapomnieć. Dlatego warto, aby wiedziało, kogo może poprosić o pomoc. Są to policjanci, strażacy, strażnicy miejscy czy ochroniarze. Warto opowiadać o służbach mundurowych, aby dziecko wiedziało, że w trudnych sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma mamy i taty, może zwrócić się do nich po pomoc. Niestety wielu rodziców buduje negatywny wizerunek służb w oczach dziecka, strasząc, że jak będzie niegrzeczne to „pan policjant je zabierze”. Sama byłam niedawno świadkiem sytuacji, w której rodzice nie mogli sobie poradzić z dzieckiem. Akurat przejeżdżał patrol policji i jedno z nich powiedziało: „widzisz, policja już po ciebie przyjechała”. To bardzo złe, bo w sytuacji zagrożenia czy zaginięcia to dziecko nie będzie skłonne prosić o pomoc np. policjanta.

Agata Nowacka fot. archiwum prywatne

A przecież w takich przypadkach najbezpieczniej, jeśli dziecko chce skorzystać właśnie z pomocy służb mundurowych.

To prawda. W kontekście zaginięć bardzo ważne jest również nauczenie dziecka tego, że nie zawsze powinno być posłuszne dorosłym.

W jaki sposób to zrobić?

Zaczynając, chociażby od tego, aby pozwalać dziecku na decydowanie w tak prozaicznych sytuacjach, jak pożegnanie czy powitanie z bliskimi. Jeśli dziecko nie ma ochoty dać buziaka cioci czy babci, nie zmuszajmy go do tego. Chodzi o to, by szanować stawiane przez nie granice i nie uczyć bezwzględnego posłuszeństwa wobec dorosłych. Wtedy dziecko będzie bardziej asertywne. Dzięki temu będzie w stanie sprzeciwić się obcej osobie, która zaproponuje mu pomoc i zadeklaruje, że skoro się zgubiło, to zaprowadzi go do mamy. Takiej pewności siebie można również uczyć, czytając bądź opowiadając bajki. Warto także z dzieckiem przećwiczyć takie sytuacje. Zapytać je, co by zrobiło w sytuacji, gdyby się odłączyło od rodziców i jakaś obca osoba nalegała, że mu pomoże. Uświadomić, że gdy poczuje się zagrożone, ma prawo krzyczeć. Nauczyć komunikatów, których może w takich momentach użyć. Mogą to być zdania takie jak: „to nie mój tata”, „to nie moja mama”, „nie znam pana/pani”.

Idzie sezon na gotowanie dzieci. Nie zakrywaj wózka tetrą „na trumienkę”!

Polecamy

Idzie sezon na gotowanie dzieci. Nie zakrywaj wózka tetrą „na trumienkę”!

Nadchodzi lato i temperatury sięgające nawet 30 st. C. Na zewnątrz coraz więcej rodziców z dziećmi w wózkach – wiele z nich przykrytych tetrową pieluchą, aby uchronić malucha przed nadmiarem słońca. Lekarze alarmują: to jak włożenie dziecka do termosu; może narażać jego zdrowie, a nawet życie.

Czytaj

    Ważna jest również świadomość przestrzeni – może się okazać, że gdy dziecko np. zgubi się na nieodległym placu zabaw, samo dotrze do domu.

    Już od najmłodszych lat warto ćwiczyć zapamiętywanie drogi – do przedszkola, na plac czy najbliższego sklepu. Jest to również istotne, gdy wyjeżdżamy na wakacje i znajdujemy się w nowym, obcym otoczeniu. Wskaźnikami, które pomagają zapamiętywać trasę do domu, mogą być charakterystyczne elementy – kiosk, duże drzewo czy kolorowy budynek.

    Chciałabym jeszcze podkreślić, żeby traktować to jak zabawę i przygodę – i np. na skrzyżowaniu zapytać dziecko: „to, w którą stronę powinniśmy pójść teraz?”, tak aby to ono podjęło decyzję i nas poprowadziło. W budowaniu i rozwijaniu świadomości dziecka bardzo ważna jest równowaga – z wiekiem powinno być ono świadome zagrożeń, ale nie należy go straszyć. Ważne są więc codzienne rozmowy, które pomagają budować zaufanie. Wtedy dziecko wie, że zawsze może się podzielić swoimi wątpliwościami i że weźmiemy je na poważnie. Dzięki temu, przykładowo, nie będzie bało się opowiedzieć o dziwnym dorosłym, przebywającym na placu zabaw lub kręcącym się pod przedszkolem.

    Powiedziałaś, że większość przypadków zaginięć małych dzieci w Polsce to zaginięcia krótkotrwałe. Jaką zatem rolę w poszukiwaniu zaginionych dzieci odgrywa system Child Alert?

    Celem systemu Child Alert jest szybkie i kompleksowe rozpowszechnienie informacji o zaginionym dziecku. Aby został uruchomiony, musi być spełnionych kilka warunków. M.in. istnieć uzasadnione podejrzenie, że dziecko padło ofiarą przestępstwa i że zagrożone jest jego zdrowie bądź życie. Ponadto z posiadanych przez policję informacji musi wynikać, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej. Służby muszą również uzyskać zgodę rodziców na rozpowszechnienie wizerunku dziecka. Jeśli przesłanki zostaną spełnione, to praktycznie za naciśnięciem jednego przycisku system jest aktywowany, a informacja o zaginionym dziecku wraz z jego zdjęciem pojawia się na terenie całego kraju i poza jego granicami. Wtedy też aktywowany jest specjalny numer 995, pod który można dzwonić, jeśli posiada się jakiekolwiek informacje o zaginionym dziecku. Do tej pory system Child Alert był uruchamiany w Polsce cztery razy. Należy podkreślić, że policja zawsze traktuje zaginięcia małych dzieci priorytetowo. Zaginięcia są przypisywane do jednego z trzech poziomów, małe dzieci zawsze trafiają do poziomu pierwszego, tego o najwyższym priorytecie. Wiąże się to z podniesieniem alarmu w jednostce, w której zostało zgłoszone zaginięcie, oraz z podjęciem wszystkich możliwych działań służących jak najszybszemu odnalezieniu dziecka.

    A jaką rolę w poszukiwaniu zaginionych dzieci odgrywa numer 116 000?

    116 000 to europejski numer interwencyjny Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, pod którym można uzyskać bezpłatną i natychmiastową pomoc w przypadku zaginięcia dziecka. Powstał on na mocy jednej z unijnych dyrektyw. Linia działa więc w każdym kraju UE i w każdym państwie jest obsługiwana przez organizację pozarządową zajmującą się pomocą dzieciom bądź osobom zaginionym.

    W Polsce za jego obsługę odpowiada Fundacja ITAKA. Linia służy wszystkim, których dotyka problem zaginięcia dziecka. Mogą do nas dzwonić więc rodzice, opiekunowie, a także dzieci. Pod numerem telefonu można zgłosić zaginięcie osoby poniżej osiemnastego roku życia, a także uzyskać wsparcie prawne, poszukiwawcze oraz psychologiczne. Można też anonimowo przekazać informację o zaginionym dziecku/nastolatku. Na numer 116 000 zadzwonić mogą też osoby, których dziecko padło ofiarą porwania rodzicielskiego. Na linii dyżurują też prawnicy i psychologowie, którzy pomogą także w tej sytuacji.

    W sieci pojawiają się historie zaginięć dzieci, które, mimo iż brzmią mało wiarygodnie, zyskują na popularności i są mocno rozpowszechniane m.in. w mediach społecznościowych. Jak te miejskie legendy mają się do rzeczywistości?

    Tak, jak powiedziałam na początku – w przypadku zaginięć małych dzieci w Polsce, niesłychanie rzadko mamy do czynienia ze zdarzeniem kryminalnym takim jak np. porwanie. Miejskie legendy są o tyle niebezpieczne, że mogą wywołać olbrzymi strach i lęk wśród rodziców. Gdy się im jednak przyjrzymy bez emocji, okazuje się, że nie mają one najmniejszego sensu. W pracy w Fundacji spotykamy się z tymi miejskimi legendami, część z nich na przestrzeni lat ewoluuje. Ciężko z nimi walczyć, gdyż ich środowiskiem naturalnym są social media i promujące te treści algorytmy. Warto też pamiętać, że w social mediach często możemy natrafić na fake newsy. A fake newsy żyją dzięki emocjom, które wywołują. Miejskie legendy idealnie się więc wpisują w tę charakterystykę. Jeśli więc trafimy na taką sensacyjną informację, warto zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim sprawdzić jej źródło.

     

    O CZYM PAMIĘTAĆ, ŻEBY NIE ZGUBIĆ DZIECKA?

    • Naucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa – miej pewność, że wie jak brzmi jego pełne imię i nazwisko, zna swój adres i numer telefonu do rodziców. Niech będzie nauczone, by w przypadku, gdy się zgubi, zostało w jednym miejscu i głośno krzyczało. Przypomnij mu, by o pomoc prosiło policjantów, ochroniarzy lub strażników miejskich, lecz by nie oddalało się z nieznajomym i nie wsiadało do cudzego samochodu
    • Ustal miejsce kontrolne – będąc w nowym miejscu, ustal z dzieckiem i resztą uczestników wyjścia jedno charakterystyczne miejsce, w którym spotkacie się w razie rozdzielenia
    • Napisz dziecku swój numer telefonu – najlepiej na specjalnej opasce, którą można kupić w wielu sklepach
    • Kolorowy ubiór ma znaczenie – kolorowe, świecące, rzucające się w oczy ubrania pozwalają łatwiej wyróżnić się z tłumu i odnaleźć dziecko w zatłoczonej przestrzeni. Charakterystyczny ubiór dorosłego pomoże również dziecku w odnalezieniu go.

    Agata Nowacka – psycholog od ponad 10 lat związana z Fundacją ITAKA. Koordynuje pracę Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji oraz wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Jako prelegentka uczestniczy w konferencjach i szkoleniach skierowanych do instytucji profesjonalnie zajmujących się poszukiwaniem osób zaginionych.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź
    Dear User!

    Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

    By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

    The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

    As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

    Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

    The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

    USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

    You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

    Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

    Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

    Choose services
    Service Description State
    Solutions necessary to provide the service by electronic means
    as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
    Analytical cookies:
    cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
    Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
    Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
    HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
    Marketing cookies:
    cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
    Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

    We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
    1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
    2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
    3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
    4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
    5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
    6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
    7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
    8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
    LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
    Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
    SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
    AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
    Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
    Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
    Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
    CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
    User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
    Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
    TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

    After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.