Skąd nieprzyjemny zapach z ust dziecka? / AdobeStock

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka a ząbkowanie

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka świadczy najczęściej o niewłaściwej higienie, może mieć jednak także inne przyczyny. Gdy za halitozę odpowiada choroba, nawet częste i dokładne mycie zębów nie pomoże pozbyć się problemu. Nieświeży oddech przy ząbkowaniu może mieć związek ze stanem zapalnym dziąseł lub z pleśniawkami. Jak pomóc maluchowi i skąd mamy wiedzieć, kiedy nieprzyjemny zapach z ust dziecka ma fizjologiczne, a kiedy patologiczne przyczyny?

Spis treści:

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust u dzieci?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, a jej przyczyny mogą być zlokalizowane w jamie ustnej lub poza nią. Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej ma związek z procesem fermentacji resztek pokarmowych, do którego dochodzi pod wpływem bakterii beztlenowych. To dlatego w profilaktyce halitozy tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Halitoza może mieć zarówno patologiczne, jak i fizjologiczne przyczyny. Nieprzyjemny zapach z ust dziecka, który pojawia się po przebudzeniu, ma związek ze zmniejszoną produkcją śliny w czasie snu i ze zwiększoną aktywnością bakterii. Podobne mechanizmy działają np. podczas gorączki czy w czasie długich przerw między posiłkami. Nieświeży zapach z ust może się pojawić także po zjedzeniu np. cebuli czy czosnku (ma to związek ze zwiększeniem produkcji lotnych związków siarki w trakcie metabolizmu niektórych produktów).

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust u dzieci?

Nieprzyjemny zapach z ust świadczy najczęściej o niewłaściwej higienie jamy ustnej i ma związek z zalegającymi resztkami pokarmowymi. Jednak nieświeży oddech może być związany nie tylko z jamą ustną – może pojawić się m.in. w przebiegu chorób układu pokarmowego czy układu oddechowego, chorób metabolicznych. Nieprzyjemny zapach z ust u dzieci może być objawem zalegającego w nosie ciała obcego. Za nieświeży oddech może również odpowiadać ropna wydzielina gromadząca się w nosogardle, np. w przebiegu zapalenia migdałków czy zapalenia zatok. Z kolei acetonowy zapach z ust może wskazywać na kwasicę ketonową, będącą powikłaniem cukrzycy. Niekiedy może się pojawić nieprzyjemny zapach z ust przy ząbkowaniu.

Patologiczne przyczyny halitozy to:

 • zaburzenia w obrębie jamy ustnej (np. niewłaściwa higiena, próchnica),
 • zaburzenia w obrębie górnych dróg oddechowych (np. oddychanie przez usta, nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok, ciało obce),
 • zaburzenia dolnych dróg oddechowych (np. ropień),
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. choroba refluksowa przełyku, dysfunkcje ślinianek),
 • zaburzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego (np. przepuklina rozworu przełykowego, infekcje jelitowe),
 • zaburzenia neurologiczne (np. zaburzenia węchu, zaburzenia smaku),
 • choroby systemowe (np. niewydolność wątroby, kwasica ketonowa).

Ząbkowanie a nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech przy ząbkowaniu zazwyczaj jest związany z niewłaściwą higieną jamy ustnej, a dokładniej – z jej brakiem. Przypominamy sobie o niej dopiero, gdy zobaczymy pierwszy ząbek. Rozwojowi bakterii możemy przeciwdziałać, przemywając dziąsła gazikiem zamoczonym w przegotowanej, letniej wodzie (polecany bywa również rumianek, jednak pamiętajmy, że może on uczulać) lub używając specjalnej nasadki nakładanej na palec. A gdy pojawią się zęby, regularnie myjmy je szczoteczką i pastą przeznaczoną dla najmłodszych. Nie zapominajmy o czyszczeniu języka oraz wewnętrznej części policzków.

Nieprzyjemny zapach z ust w trakcie ząbkowania może być również spowodowany pleśniawkami lub aftami. Jednym ze sposobów na ich zapobieganie jest częste mycie przedmiotów, które maluch wkłada do buzi – gryzaków, zabawek i smoczków.

Za nieświeży oddech w trakcie ząbkowania mogą również odpowiadać stany zapalne wokół wyrzynającego się zęba czy ropienie mieszka zębowego.

Zęby trzonowe u dziecka

Polecamy

Zęby trzonowe u dziecka

Pierwsze zęby trzonowe u dziecka pojawiają się zazwyczaj między 13. a 19. miesiącem życia. Rosną równocześnie na górze i na dole. Nic dziwnego, że nasz maluch jest wtedy wyjątkowo marudny. Jak długo wyrzynają się zęby trzonowe i czy to bardziej boli od wychodzenia mleczaków?

Czytaj

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Aby poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust, przede wszystkim należy ustalić przyczynę tego stanu. Jeśli przyczyna halitozy znajduje się poza jamą ustną, nieświeży oddech będzie tylko jednym z wielu objawów. A jeśli nieprzyjemnemu oddechowi nie towarzyszą inne symptomy, może on wskazywać na nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. W diagnozie pomoże nam lekarz pediatra lub stomatolog.

Podstawą radzenia sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust jest higiena jamy ustnej. Należy zadbać o nią już u niemowląt, przemywając błonę śluzową i wały dziąsłowe. Gdy pojawią się zęby, należy je dokładnie i regularnie (minimum dwa razy dziennie) myć szczoteczką i pastą. Pamiętajmy, że dzieciom do około ósmego roku życia zęby powinni myć dorośli – mogą zrobić to same, jednak czynność należy powtórzyć. O umyciu zębów nie można zapominać szczególnie przed snem. Należy także pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz myciu języka i wewnętrznej części policzków.

W walce z nieświeżym oddechem pomagają także:

 • regularne spożywanie posiłków,
 • ograniczenie spożywania cukrów i węglowodanów,
 • odpowiednie nawodnienie – przede wszystkim picie wody.

Źródła:

 1. Lewandowski B., [i in.], Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie” 2013, nr 2, s. 219-225.
 2. Nowak M., Hędzelek W., Halitoza – etiologia, diagnostyka i leczenie – przegląd piśmiennictwa, „Dental Forum” 2018, nr 2, s. 213-219.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź