Najbardziej polecane przez pediatrów zabawy z rocznym dzieckiem / iStock Najbardziej polecane przez pediatrów zabawy z rocznym dzieckiem / iStock

Najbardziej polecane przez pediatrów zabawy z rocznym dzieckiem

W pierwszym roku życia niemowlę zdobywa niebywałą liczbę umiejętności. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania – zarówno dla dziecka, jak i rodziców, którzy powinni wspierać rozwój malucha na wszystkich etapach wzrastania. Dziecko uczy się poprzez zabawę, która zaspokaja potrzebę ruchu, poznawania świata i rozwijania zdolności twórczych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak i w co bawić się z rocznym dzieckiem, by nie tylko umilić mu czas, ale i stymulować jego rozwój.

Spis treści:

Jaką rolę odgrywa zabawa w rozwoju rocznego dziecka?

Roczne dziecko sprawnie raczkuje i zaczyna stawiać pierwsze kroki. Umie trzymać przedmioty chwytem pęsetowym, rozpoznaje też różne obiekty. Potrafi wypowiedzieć kilka słów i coraz więcej rozumie. Czasem przez chwilę bawi się samodzielnie lub pomaga w ubieraniu się i myciu. Nowe umiejętności rozwija poprzez zabawę. To dzięki niej dziecko uczy się mówić, poznaje świat i staje się coraz bardziej sprawne ruchowo.

Celem zabawy jest:

  • zaspokojenie potrzeby ruchu,
  • doświadczanie pozytywnych emocji,
  • rozwijanie umiejętności komunikacji,
  • zdobywanie poczucia bycia sprawcą,
  • pobudzanie wyobraźni,
  • poznawanie przez dziecko własnego ciała i otoczenia,
  • zrozumienie przyczyn i skutków działań,
  • doskonalenie koordynacji wzrokowej, ruchowej i słuchowej,
  • rozpoznawanie rytmu dobowego, w którym dzień służy do zabawy, a noc do spania.

Idealne zabawy dla rocznego dziecka

Roczne dziecko podejmuje próby pionizacji, dlatego na tym etapie rozwoju można wspomóc naukę chodzenia, trzymając malucha za jedną rękę i pomagając mu w zrobieniu kilku kroków. Na rynku dostępne są też tzw. pchacze (jeździki), jeśli jednak dziecko ich używa, rodzic powinien sprawdzić, czy plecy malca są proste i nie pochyla się on zbytnio do przodu oraz czy prawidłowo stawia stopy. Przy okazji nauki, dziecko może bawić się różnymi zabawkami znajdującymi się na jeździku: klockami i interaktywnymi panelami. 

Inną zabawą ruchową z rocznym dzieckiem jest turlanie piłki albo przygotowanie dla niego toru przeszkód, który musi pokonać. Wystarczy ustawić barykadę z klocków lub poduszek oraz tunel z pudełka kartonowego, można też porozkładać na podłodze sznurki lub ustawić wąskie przejście między pufami. 

12-miesięczne dziecko zaczyna już sobie radzić z kilkuelementowymi puzzlami i klockami, natomiast raczej nie będzie jeszcze umiało układać tzw. sorterów, czyli elementów, które należy dopasować do otworów zgodnie z kształtem i kolorem. Rodzice powinni czytać dziecku i oglądać z nim książeczki. W ten sposób maluch poznaje nowe słowa i dowiaduje się, co przedstawiają ilustracje. Pozwólmy dziecku samodzielnie przewracać kartki i wskazywać palcem na interesujące je obrazki.

Co jeszcze robić z rocznym dzieckiem? Niemowlęta bardzo lubią zabawy polegające na szukaniu ukrytych przedmiotów oraz zabawy w chowanego. Zabawkę można schować w jednym z kilku ustawionych pudełek, zmienić ich ułożenie i poprosić malucha o wskazanie tego, w którym znajduje się pluszak. Dziecko będzie ćwiczyć zapamiętywanie i spostrzegawczość. Jeśli nie uda mu się poprawnie odpowiedzieć, rodzic powinien pokazać mu schowany przedmiot.

Zabawy z wodą

Jak bawić się z rocznym dzieckiem w kąpieli? Potrzebne będą gumowe zabawki, np. kaczuszki, piłki czy foremki. Wystarczy pokazać dziecku, jak zanurzyć przedmiot w wodzie i obserwować, kiedy wypłynie. Za pomocą foremek lub kubeczków maluch może przelewać wodę i obserwować jej ruch lub polewać swoje ciało. Nawet zwykłe uderzanie rękami w wodę sprawia dziecku dużo radości. Kąpiel można też urozmaicić, puszczając bańki mydlane lub rozpuszczając w wodzie kosmetyki wytwarzające pianę.

Co jednak zrobić, jeśli dziecko boi się wody? Najlepsza jest wspólna kąpiel, w której powoli polewa się wodą głowę i resztę ciała dziecka, jednocześnie opowiadając mu bajki lub śpiewając. Na dalszym etapie można wybrać się z niemowlęciem na basen, na którym czekają go nowe doznania i zabawy z piłeczkami i innymi rekwizytami.

Zabawy w kuchni

Kuchnia to także dobre miejsce na zabawę z dzieckiem. Oczywiście roczny maluch nie da jeszcze rady pomóc rodzicom w danych czynnościach, ale może zacząć poznawać przedmioty kuchenne, które różnią się fakturą i kształtem. Trzeba jednak kontrolować, aby dziecko nie brało niczego do ust. Na pewno też zdarzy się, że część przedmiotów wypadnie dziecku z rąk. 

Od siódmego miesiąca życia dziecko może uczyć się także samodzielnego jedzenia. Jest to tzw. metoda BLW (Baby Led Weaning, Bobas Lubi Wybór), w której do rąk dziecka podaje się miękkie produkty spożywcze w postaci surowej lub gotowanej, pozwalając mu zdecydować, czy chce je zjeść. Maluch będzie trzymał w ręce jedzenie, próbował je włożyć do ust albo po prostu zgniatał je. Tym sposobem szybciej nauczy się jeść widelcem i łyżką oraz pić z kubka. Dzieci karmione metodą BLW chętniej zjadają proponowane im posiłki.

Bezpieczeństwo podczas zabawy z rocznym dzieckiem

Wybierając zabawę dla rocznego dziecka, zawsze należy sprawdzić ją pod kątem bezpieczeństwa. Dziecku nie można dawać do zabawy przedmiotów, które składają się z małych, łatwych do połknięcia elementów oraz takich, które mają ostre krawędzie. Podczas zabawy w wodzie rodzic nie powinien spuszczać dziecka z oczu ani zostawiać go samego. Wszystkie kupowane zabawki muszą mieć certyfikat jakości CE.

Źródła:

  1. M. Kołodziejczyk, Zabawy, które pomagają dzieciom, online: http://www.105.edu.pl/publikacje/019_kolodziejczyk_zabawy.pdf
  2. M. Burzyńska, M. Wołoszyn, Poradnik logopedyczny dla rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia.
  3. A. I. Brzezińska, M. Bątkowski, D. Kaczmarska, A. Włodarczyk, A., N. Zamęcka, O roli zabawy w przygotowaniu dziecka do dorosłego życia, Wychowanie w Przedszkolu, 10, 5-13, 2011.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź