Kichanie u dziecka
Spis treści:
Kichanie u dziecka – co może je powodować?
Kichanie u dziecka może być spowodowane różnymi czynnikami. Często jest objawem przeziębienia oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Poza kichaniem pojawia się wtedy katar, kaszel czy ból gardła. Dzieci kichają na skutek kontaktu z substancją drażniącą drogi oddechowe. Może się to zdarzyć np. podczas nadmiernego stosowania perfum przez osoby przebywające przy dziecku. Zdarza się też, że kichanie spowodowane jest alergią wziewną na kurz czy pyłki traw, bo towarzyszy katarowi siennemu, czyli alergicznemu nieżytowi nosa. Nasila się ono szczególnie po wyjściu na dwór wiosną w okresie pylenia lub np. po wzięciu zakurzonej zabawki z szafki.
Co ciekawe, niektóre dzieci kichają, gdy spojrzą w stronę słońca lub mocnej lampy. Mechanizm tego odruchu jest nieznany, lecz uważa się, że pojawia się u jednej trzeciej populacji.
Czy to alergia?
Jeśli dziecko kicha wielokrotnie w ciągu dnia lub ma napady kichania, można je powiązać z alergią, szczególnie wtedy gdy towarzyszy mu wodnisty katar czy swędzenie oczu. Uczulenia na pyłki są częściej spotykane u dzieci, których rodzice są alergikami. Przyczynami alergii wziewnych mogą być pyłki roślinne, kurz, pierze czy sierść zwierząt.
Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już u niemowląt. Dziecko wtedy staje się marudne, niespokojne, pociera oczy oraz kicha. Pojawia się też wodnista wydzielina z nosa. U małych dzieci nawet takie błahe objawy mogą utrudniać swobodne oddychanie i tym samym powodować duszność. Dlatego bardzo ważne jest regularne i staranne oczyszczanie nosa. Im dziecko młodsze, tym lepiej udać się do lekarza tuż po pojawieniu się symptomów.
Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię, specjalista wykona m.in. testy alergiczne na najczęściej występujące pyłki, sierść zwierząt i kurz. Dzięki nim stwierdzi, czy kichanie związane jest z uczuleniem na wybrane substancje.
Jak poradzić sobie z kichaniem u malucha?
Kichanie jest uciążliwe dla małego dziecka. Rodzice szukają więc sposobów, aby zniwelować te nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli kichanie spowodowane jest infekcją dróg oddechowych, zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach wraz z pozostałymi objawami nieżytowymi. Gdy zaś towarzyszy mu silny kaszel czy wysoka gorączka, należy udać się do lekarza pediatry, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Nie da się zatrzymać kichania, lecz można zadbać o to, w jakich warunkach dziecko przebywa. Ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i dbanie o czystość. Należy unikać przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz, lub takich, z których trudno go usunąć, np. pluszaków.
Co ciekawe, udowodniono, że dzieci żyjące na wsi, mimo że mają do czynienia z wieloma alergenami, rzadziej chorują na alergiczny nieżyt nosa i lepiej radzą sobie z różnego rodzaju infekcjami dróg oddechowych. Dlatego dziecku w mieście należy ograniczać kontakt z alergenami. Z tego powodu lepiej przy dziecku zrezygnować z używania odkurzacza, odświeżaczy powietrza czy perfum. Wielu rodziców chwali sobie korzystanie z nawilżaczy powietrza, gdyż właśnie to suche powietrze często podrażnia błony śluzowe i potęguje kichanie.
Czy kichanie może być groźne dla dziecka?
W znacznej większości przypadków kichanie nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jednak małe dzieci i niemowlaki nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, są przez to narażone na ewentualne duszności, dlatego niezbędna jest w tym pomoc rodziców. Jeśli kichanie pojawia się wraz z innym objawami nieżytowymi, np. katarem czy zapaleniem spojówek, może zwiastować infekcję, taką jak zapalenie gardła czy ucha. Wtedy może okazać się niezbędne rozpoczęcie leczenia, w tym czasami antybiotykoterapii.
Należy uczyć dzieci, że kichanie jest naturalną reakcją organizmu na zanieczyszczenia i że nie powinny go powstrzymywać. Warto też z uwagi na ryzyko zarażenia innych nauczyć kichać w zgięcie łokcia.