Jakie zabezpieczenia do szafek wybrać?/fot. iStock Jakie zabezpieczenia do szafek wybrać?/fot. iStock

Jakie zabezpieczenia do szafek wybrać?

Nieustanne pilnowanie dziecka jest wręcz niemożliwe. Czasami wystarczy chwila, by zrobiło sobie krzywdę. Wraz z wejściem malucha na bardziej „aktywny” poziom warto zrobić wszystko, by zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo. Jednym z problemów, z jakimi zmaga się większość rodziców, jest nieustanne otwieranie szuflad i szafek przez najmłodszych. Jak je zabezpieczyć?

Spis treści:

Zabezpieczenia do szafek – dlaczego je stosować?

Ciekawość świata jest oznaką prawidłowego rozwoju. O ile przez pierwszych kilka miesięcy dziecko jedynie leży i wymachuje rączkami, to kiedy zacznie raczkować, a potem chodzić, odkrywa każdy zakamarek domu. A ten skrywa wiele ciekawych tajemnic. 

Niestety, młodzi rodzice często nie są świadomi, ile niebezpieczeństw czyha na malucha w kuchni czy łazience. Próba otworzenia szuflad, szafek i dostania się do ich zawartości może zakończyć się nieszczęściem. Niemowlak, który już chodzi, może otworzyć szufladę z ostrymi nożami czy szkodliwymi dla zdrowia środkami czystości. Regały czy komody z ciężkimi szufladami – zwłaszcza tymi wysuniętymi – stanowią duże niebezpieczeństwo. Istnieje ryzyko, że maluch wspinający się na wysunięte szuflady spadnie i głową uderzy się o ostry kant. Nie zapominajmy, że komoda może  przewrócić się i przygnieść dziecko. 

Dlatego oprócz zabezpieczenia szuflad warto przymocować mniejsze meble do ściany. Zabezpieczenia do szuflad nie tylko chronią przed uzyskaniem dostępu do niebezpiecznych przedmiotów, ale także przed przytrzaśnięciem rąk czy paluszków. Szuflady to nie wszystko! Aby nie narażać dziecka na kontakt z prądem, warto kupić zaślepki do gniazdek elektrycznych. Jeśli maluch umie się wspinać, to z całą pewnością niezbędne będzie zamontowanie zabezpieczeń w oknach czy drzwiach balkonowych. Gdy mamy w domu schody, koniecznie należy zamontować bramkę, by dziecko nie weszło na nie. Dzieci uwielbiają bawić się kablami, dlatego warto ukryć je pod dywanem lub kupić specjalne rynienki maskujące dostępne w sklepach budowlanych.

Jakie są zabezpieczenia do szafek?

Zabezpieczenia do szafek przed dziećmi stają się coraz bardziej popularne, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych. Gdzie kupić zabezpieczenia do szafek? Znajdziemy je w sklepach meblowych, a także Internecie. Zabezpieczenia do szuflad chronią przed dostępem do niebezpiecznych przedmiotów i przed przytrzaśnięciem rączki. Które z nich wybrać? 

Najpopularniejsze, a jednocześnie najprostsze w mocowaniu są zabezpieczenia do szafek z taśmą. By otworzyć szufladę czy szafkę, wystarczy odpiąć blokadę. 

Rodzice coraz częściej decydują się na zabezpieczenia do szafek na magnes. Mechanizm skutecznie blokuje dostęp do szuflady, którą można otworzyć, używając specjalnego klucza. Blokada jest niewidoczna, znajduje się wewnątrz szafki, a tym samym nie budzi ciekawości malucha i nie szpeci mebli. Zabezpieczenia mają tryb spoczynku, co oznacza, że gdy nie ma dzieci w domu, można ustawić je tak, by nie blokowały mebli. 

Zabezpieczenia do mebli na szyfr gwarantują największe bezpieczeństwo. Szyfru nie złamie nawet największy poszukiwacz przygód. By otworzyć szafkę należy poprawnie wpisać ustalony wcześniej ciąg liczb. Tego rodzaju zabezpieczenia warto zamontować w miejscach ze szkodliwymi chemikaliami czy tam, gdzie trzymamy dokumenty.

Jak montować zabezpieczenia do szafek?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju zabezpieczenia. Te na taśmę dokładnie przyklejamy na rogu lub froncie szafki/szuflady i zamykamy. Zabezpieczenie na taśmę jest widoczne, a tym samym  bardzo prawdopodobne, że maluch zacznie przy nim majstrować.

Z kolei zabezpieczenia na magnes instalujemy wewnątrz szuflady wraz z zatrzaskiem przytwierdzonym do górnej części mebla. Kiedy zamkniemy szufladę zamek zamknie się automatycznie. By otworzyć mebel wystarczy przyłożyć klucz magnetyczny, a zabezpieczenie odblokuje się. Z kolei zmieniając położenie przełącznika, przejdziemy w tryb nonstop otwarty.

Zabezpieczenie na szyfr składa się z cienkiej linki, którą zakładamy na uchwyty szafki i „przycisku” z szyfrem. Blokadę możemy przenosić w różne miejsca w przeciwieństwie do tej na taśmie, która po zerwaniu nie nadaje się już do ponownego użycia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź