Jakie powinny być puzzle dla dwulatka? / AdobeStock

Jakie powinny być puzzle dla dwulatka

Układanie puzzli to jedna z najbardziej uwielbianych zabaw – nie tylko przez najmłodszych, ale i przez starszaków. Co więcej, niejeden rodzic z przyjemnością szuka brakujących elementów i łączy je w całość. Puzzle bawią, uczą, są punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów. Można śmiało powiedzieć, że łączą pokolenia. Wybierając puzzle dla dwulatka, należy jednak pamiętać o kilku – nomen omen – elementach. Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dziecka?

Puzzle powinny być dostosowane stopniem trudności do umiejętności dziecka. W tym wieku tak naprawdę dopiero rozpoczyna ono przygodę z tą formą aktywności, dlatego wybierając puzzle dla dwulatka, należy zwrócić uwagę na:

  • Liczbę elementów. Piankowe, plastikowe, magnetyczne czy drewniane puzzle dla dwulatka – w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje. Na początek idealnie sprawdzą się puzzle 4-6-elementowe, następnie układanki składające się z 10-15 elementów, aż dziecko dojdzie do etapu, w którym będzie umiało dopasować ich coraz więcej. 
  • Wielkość elementów. Ważne, aby były duże – dziecko w tym wieku wciąż uczy się świata, próbując go. Dobrze więc, by wyeliminować ryzyko połknięcia czy zadławienia się małą częścią. 
  • Strukturę puzzli. Powinny być łatwe do podniesienia i utrzymania przez malucha, a jednocześnie pozbawione ostrych krawędzi, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć.
  • Umiejętności dziecka. Może się okazać, że maluch pokocha układanki i dość szybko zacznie czerpać przyjemność i radzić sobie z bardziej skomplikowanymi zestawami.
  • Rodzaj obrazka. Warto zadbać, by puzzle, które wybierzemy dla dwulatka, nie były zbyt szczegółowe. Najlepiej sięgnąć po stonowane, ale niezbyt blade kolory. 
  • Tematykę. Bardzo często dzieci w tym wieku mają już swoje upodobania. Mogą to być więc puzzle z autkami, zwierzątkami czy bohaterami ulubionej książeczki. 

Podobnie jak w przypadku innych zabawek, ważne, by puzzle dla dwulatka były bezpieczne. Gwarantują to umieszczone na opakowaniu certyfikaty, między innymi CE, potwierdzający zgodność z normami europejskimi, certyfikaty wystawione przez Polski Instytut Matki i Dziecka oraz Państwowy Zakład Higieny. Kupując puzzle dla najmłodszych, warto zwrócić uwagę na oznakowanie certyfikatem „bezpieczne dla niemowląt”. I wreszcie – puzzle dla dwulatka powinny być wykonane z ekologicznego materiału. Taką informację także znaleźć można na opakowaniu.

Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dziecka?

Puzzle – dla dwulatka i nie tylko – to bez wątpienia zabawka łącząca w sobie naukę i zabawę. Jakie zalety dla rozwoju dziecka ma układanie puzzli?

  1. Pomagają się skupić i skoncentrować.
  2. Uczą wytrwałości i cierpliwości, a także tego, że ukończenie zadania daje satysfakcję.
  3. Są pomocne w ćwiczeniu motoryki małej.
  4. Kształtują spostrzegawczość. 
  5. Uczą logicznego myślenia i poszukiwania rozwiązań.
  6. Wspólna zabawa puzzlami wspiera budowanie rodzinnych więzi.

Puzzle są zabawką ponadczasową. Uwielbiane od pokoleń, mają szansę przetrwać nawet w coraz bardziej rozwijającym się cyfrowym świecie. Dlatego puzzle dla dwulatka będą świetnym prezentem – na urodziny, pod choinkę lub z okazji jakiegoś innego ważnego wydarzenia. 

Jakie puzzle dla dwulatka wybrać? Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Oto kilka pomysłów:

  • Puzzle magnetyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że doskonale się sprawdzą w podróży. 
  • Puzzle sześcienne. To jednocześnie klocki, które można wykorzystać w innej zabawie.
  • Puzzle sensoryczne, dodatkowo wspierające rozwój zmysłów.
  • Puzzle dźwiękowe – ich prawidłowe ułożenie uruchamia odpowiednie sygnały dźwiękowe związane z tematem układanki. 
  • Puzzle piankowe. Są miękkie, łatwo je wyginać i… uprać w pralce. Dlatego można je zabrać na spacer lub piknik na świeżym powietrzu. 
  • Puzzle warstwowe. Pomocne w nauce rozpoznawania kształtów, kolorów, pór roku lub liczb. 
  • Puzzle wkrętki, np. w formie brakujących kół pojazdów. To świetny trening motoryczny. 
  • Puzzle w postaci książeczek. Są elementem ciekawej historii. 

Niezależnie od tego, na które puzzle dla dwulatka się zdecydujecie, trudno doszukać się ich słabych stron. Z pewnością warto rozważyć zakup więcej niż jednego kompletu. 

Istotne jest również to, że podczas układania puzzli można przemycić wiele ciekawych treści – opowieści, historii. Dlatego warto, by puzzle były estetyczne, i stojąc przed wyborem, lepiej sięgnąć po te z potencjałem rozwojowym na przyszłość. Na przykład zamiast kolejnej układanki z postacią z bajki wybrać puzzle z gatunkami zwierząt lub elementami ludzkiego ciała.

Puzzle na podłogę dla dzieci

Nierzadko dzieci mają kontakt z puzzlami już od urodzenia – rodzice często kładą piankowe puzzle na podłogę. Ich zadaniem jest zastąpienie dywanu, zapewnienie maluchowi bezpiecznej przestrzeni do zabawy i jednocześnie izolowanie chłodu pochodzącego z podłogi. Puzzle podłogowe dla dzieci to jednak nie tylko przestrzeń do przebywania, ale także pierwszy kontakt z układanką. Poszczególne elementy można bowiem dowolnie łączyć, tworząc maty w różnych kształtach. 

Puzzle na podłogę dla dzieci mają także tę zaletę, że rosną razem z nimi. Starsze maluszki mogą więc nie tylko siedzieć i bawić się zabawkami na układankowej macie, ale już sama mata to duże puzzle dla dwulatka.

Dodatkowym atutem puzzli piankowych na podłogę jest to, że łatwo utrzymać je w czystości, a nawet zabrać ze sobą np. do parku. Mogą wówczas zastąpić piknikowy kocyk.

Zabawki edukacyjne dla półrocznego dziecka

Polecamy

Zabawki edukacyjne dla półrocznego dziecka

Rodzice chętnie wybierają dla dzieci zabawki, które nie tylko służą czystej rozrywce, ale mają walor edukacyjny. Dzięki nim maluchy mogą rozwijać się intelektualnie, pobudzać swoje zmysły, a także poprawiać zdolności motoryczne. Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek edukacyjnych dla półrocznego dziecka? Jakie kryteria wyboru należy wziąć pod uwagę?

Czytaj

Drewniane puzzle dla dwulatka

Coraz więcej mówi się o ekologii i życiu w duchu zero waste w każdej sferze. Na rynku zabawek również trwa prawdziwy renesans uniwersalnych form i materiałów. Jednym z nich, o ile nie podstawowym, jest drewno. Drewniane zabawki są dużo bardziej trwałe, ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Poza tym są niezwykle piękne.

Drewniane puzzle dla dwulatka spotkać można w różnych wariantach. Dostępne są choćby układanki na specjalnej podkładce, na której umieszczony jest dużo jaśniejszy obrazek stanowiący podpowiedź dla malucha. Świetnym pomysłem jest także sięgnięcie po puzzle dla dwulatka z uchwytami. Zabawa nimi polega na umieszczeniu elementów w odpowiednich miejscach przy pomocy uchwytów. Taka zabawka pomoże usprawnić motorykę małą. W wersji drewnianej dostępne są także wspomniane wcześniej puzzle-wkrętki.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź