Jakie książki dla trzylatka?/fot. iStock Jakie książki dla trzylatka?/fot. iStock

Jakie książki dla trzylatka?

Jeśli nie wiesz, co dać komuś w prezencie, daj mu książkę. Nawet jeśli ten ktoś ma dopiero trzy lata i nie umie czytać. Książki wspierają rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze najlepszych książek dla trzylatków.

Spis treści:

Rozwój trzylatka

Trzyletni młody człowiek to osoba diametralnie inna niż jego dwuletni kolega. Trzylatki zwykle są już spokojniejsze, mniej zbuntowane, skore do współpracy i świadome siebie. To moment, w którym sprawność fizyczna jest już na dość wysokim poziomie. Dzieci samodzielnie poruszają się, jedzą i bawią. Mają również wyraźnie ukształtowane indywidualne zainteresowania, które z wiekiem mogą ewoluować. 

Słownictwo trzylatków jest coraz bogatsze. To wiek, w którym naprawdę można już pogadać na ważne dla trzylatka tematy. Choć emocje dzieci trzyletnich bywają zmienne i burzliwe, jest to czas, w którym dzieci nabywają coraz więcej umiejętności społecznych, w tym zdolności do kompromisu. 

Doskonałym pomysłem na tym etapie rozwoju jest czytanie – rozwija zainteresowania. Edukacyjne czy interaktywne książki to wspaniałe metody poznawania otaczającej rzeczywistości i… samego siebie.

Jakie książki dla trzylatka?

Książki dla trzylatka warto wybrać zgodnie z zainteresowaniami malucha. Dzięki temu będzie chętnie słuchać, a także uczestniczyć w czytaniu. Jakie są mądre książki dla trzylatka?

  • Klasyczne baśnie

Pamiętaj, że niektóre szczegóły tradycyjnych bajek bywają dla dzieci drastyczne. Warto wybrać treści dostosowane do wieku maluchów (pomijając np. fakt, że zła królowa wymagała dostarczenia serca Królewny Śnieżki i że zamiast dziewczyny zabito sarenkę).

  • Książki logopedyczne

Doskonałe, by utrwalać znane już słownictwo, poznawać nowe, a przede wszystkim ćwiczyć prawidłową wymowę.

  • Książki z naklejkami 

To prawdziwy hit nie tylko dla trzylatków, ale i dla starszych dzieci. Przy okazji wyznacz przestrzeń, w której mogą się pojawiać naklejki w domu, w przeciwnym razie będą… wszędzie. Książeczki z naklejkami pomagają zapamiętywać treści, jeśli np. trzeba przyklejać bohaterów albo zwierzątka we właściwych miejscach. 

Książka dla trzylatki czy dla trzyletniego chłopca może być ta sama! Pamiętaj, że dzieci dopiero się uczą samych siebie i swoich ról społecznych. Jeśli nie chcesz, aby dzieci grzęzły w pułapkach stereotypów, czytaj im te same książki niezależnie od płci. Dzieci same zdecydują, co jest dla nich ważne i jak chcą żyć. 

  • Książki na dobranoc 

Dobrym pomysłem są bajki o zasypiających zwierzętach lub innych bohaterach. Czytanie książki na dobranoc to wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu. Ten codzienny rytuał zapewnia dzieciom poczucie ładu i bezpieczeństwa. 

Dobra książka to ciekawa książka. Dla dzieci w wieku trzech lat ważną atrakcją jest nie tylko słowo, ale i dodatkowe elementy: naklejki, figurki. Oprócz książek z naklejkami doskonałym pomysłem są książki z okienkami – można wtedy zaglądać do książki, przesuwać elementy, podglądać kolejne strony przez otwory, układać puzzle na wybranych stronach. Pobudzanie ciekawości dziecka na pewno zaangażuje go w czytelnictwo. 

  • Książki o dinozaurach

To świetny pomysł nie tylko dla trzylatków. Nie bez powodu uważa się, że nawet paleontolodzy nie znają się na dinozaurach tak dobrze jak przedszkolaki. 

Możesz znaleźć także edukacyjne książki dla trzylatków o budowie ludzkiego ciała i o tajemnicach kosmosu. Nie myśl, że coś jest za trudne – po prostu obserwuj reakcje dziecka na konkretne treści. To, co zaszczepisz w dziecku we wczesnym dzieciństwie, w przyszłości procentuje. Oczywiście dobieraj sposób prezentacji tematu zgodnie z wiekiem dziecka. 

Jeśli nie jesteś rodzicem, ale krewnym lub znajomym trzylatka i masz dylemat, co kupić na prezent, podpowiadamy. Dobra książka dla trzylatka to książka na grubszym papierze (na cienkie kartki przyjdzie czas). W zależności od okoliczności możesz kupić np. książki o świętach. Mogą one w przystępny sposób tłumaczyć tradycje i zwyczaje świąteczne. Upewnij się jednak, czy rodzina praktykuje daną religię i dobierz książeczkę we właściwy sposób. Doskonały pomysł to książki o emocjach, które pozwolą dzieciom oswajać się ze swoimi uczuciami, nazywać je i panować nad nimi.  

‒ Ważne jest, żeby książki dobrać odpowiednio do wieku, ale także, aby z wielu obecnie dostępnych książek wybrać najbardziej wartościowe pozycje. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są książki z dużymi wyraźnymi obrazami w kontrastowych kolorach, czyli białym i czarnym. Oparte powinny być na wyrazach dźwiękonaśladowczych. U najmłodszych dzieci można dodatkowo wprowadzić element sensoryczny, czyli różne faktury wzbogacające ilustracje. Starajmy się wybierać pozycje jak najbardziej oddające rzeczywistość, czyli zwierzęta wyglądające tak, jak to jest w naturze ‒ zgodnie z zasadą Marii Montessori zwierzęta nie powinny mieć żadnych ludzkich elementów, np. okularów, ubrań. Wraz z wiekiem dziecka dobrze jest sięgać po proste wierszyki. Świetną propozycją są tu klasyki Brzechwy czy Tuwima ‒ zwraca uwagę polonistka i logopedka Kinga Nakielska.

Czy czytać trzylatkowi?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź: oczywiście! Na pytanie, CO czytać trzylatkowi, odpowiedź jest już bardziej złożona. Dzieci lubią kolekcjonować serie książkowe, więc może to być ciekawy pomysł. 

‒ Od najmłodszego wieku czytanie dziecku jest bardzo ważne. Stymuluje rozwój mowy, wyobraźnię, umiejętność skupienia uwagi. U starszych dzieci wzbogaca słownictwo, kształtuje rozumienie świata, odróżnienie dobra od zła. Czytanie dziecku jest świetnym sposobem budowania relacji, spędzania razem czasu. Przygotowuje także dziecko do samodzielnego czytania– podkreśla polonistka i logopedka Kinga Nakielska. 

Dobre i polecane przez rodziców serie to m.in. Kicia Kocia, Pucio, Opowiem ci mamo, Poczytaj mi mamo (są to reedycje książek naszego dzieciństwa), jak również książeczki z serii „Mały chłopiec” lub „Mała dziewczynka” (z doświadczenia dodam, że śmiało można czytać te „dziewczęce” chłopcom i odwrotnie!). 

Najlepsza książka dla trzylatka to taka, którą czyta mama lub tata. Czytanie ma korzystny wpływ na rozwój mózgu u dzieci. Szereg niezależnych badań wykazuje, że wspólna lektura buduje więzi z rodzicami i wspiera rozwój psychiczny i emocjonalny. Dzieci, którym czytano w dzieciństwie, chętniej sięgają po książki w dorosłości, a nawet łatwiej przyswajają wiedzę i nowe umiejętności, co przekłada się na postępy w szkolnej nauce. 

 

O EKSPERTCE:

Kinga Nakielska ‒ polonistka, logopedka, nauczycielka w Polsce i Wielkiej Brytanii. Współpracuje z portalami parentingowymi i laktacyjnymi, prowadzi tematyczne live’y i moderuje fora. Prywatnie mama dwóch trójjęzycznych córek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź