Jaka kierownica dla dziecka do fotelika? Jaka kierownica dla dziecka do fotelika?/ fot. Adobe Stock

Jaka kierownica dla dziecka do fotelika?

Interaktywna kierownica do fotelika samochodowego to atrakcyjna zabawka dla dziecka i lubiany przez rodziców element wyposażenia samochodu w czasie podróży. Zarówno bliskich, jak i dalszych. Kierownica może być mocowana także do wózka, a nawet do łóżka. Jest więc zabawką uniwersalną, umożliwiającą kreatywną zabawę nie tylko w aucie. Jaka kierownica będzie najlepsza?

Spis treści:

Dla jakiego dziecka warto kupić kierownicę do fotelika

Kierownica do fotelika samochodowego jest atrakcją podczas podróży dla większości małych dzieci. Zamocowana na foteliku przed dzieckiem umożliwia mu naśladowanie manewrów, jakie wykonuje kierowca. Jak wskazują producenci, zabawki tego typu przeznaczone są dla maluchów, które ukończyły 12 miesięcy i jeżdżą już w foteliku przodem do kierunku jazdy. Zabawka jest kolorowa, świeci się, wydaje różne dźwięki. Wciskanie odpowiednich lampek na uruchamianie kierunkowskazów i zmianę biegów.

W jakich sytuacjach przydaje się kierownica do fotelika dla dziecka

Choć rzeczywiście jest to zabawka, której można używać także poza samochodem, w aucie najlepiej spełnia swoją funkcję. Jej posiadanie warto szczególnie rozważyć w następujących sytuacjach:

  1. Dziecko nie jest fanem podróży – nudzi się, narzeka, jest rozkojarzone.
  2. Maluch nie zasypia w aucie, a Wasze podróże są czasochłonne i przyda się jakaś atrakcja, która nie będzie przez cały czas angażować rodzica.
  3. Dojeżdżacie do żłobka lub przedszkola i zazwyczaj tylko jedno z Was bierze udział w tych porannych rytuałach. W związku z tym kierownica do fotelika samochodowego będzie dobrą zabawką, pomocną dla mamy lub taty w dotarciu do placówki, a najważniejsze, że dziecko zajmie się sobą i prowadzeniem „własnego auta”, i pozwoli kierowcy skupić się na drodze i być uważnym na ruch w czasie porannych korków.
Dobry fotelik samochodowy - czym się kierować przy wyborze?

Polecamy

Dobry fotelik samochodowy - czym się kierować przy wyborze?

Mamy obowiązek przewozić dzieci w samochodzie w specjalnym foteliku. Podstawowym kryterium przy jego wyborze jest bezpieczeństwo. Znaczenie mają jednak także inne aspekty: komfort dziecka, wygoda rodzica podczas zapinania pasów oraz kwestie estetyczne i praktyczne, choćby takie jak tkanina, z której wykonano obszycie.

Czytaj

Na co zwrócić uwagę, kupując kierownicę do fotelika

Wybierając kierownicę do fotelika samochodowego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób jej mocowania. Zazwyczaj są to zabawki montowane do zagłówka samochodowego za pomocą specjalnych zaczepów. Na rynku są jednak dostępne także modele przytwierdzane do fotelika. 

Drugim ważnym elementem istotnym przy zakupie kierownicy do fotelika są jej funkcje. Możliwość kręcenia kierownicą to tylko podstawa i swoisty punkt wyjścia każdej z zabawek. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatki świetlne (kierunkowskazy) i dźwiękowe (klakson, odgłos odpalania samochodu, cofania, hamowania). 

To ważne elementy mogące mieć wpływ na komfort kierowcy. Jeśli rodzic uważa, że zabawa kierownicą do fotelika będziego rozpraszać, może zaproponować dziecku prostszą wersję – bez dźwięków i kolorów – lub zrezygnować z wkładania baterii na czas podróży. W czasie przystanku podczas jazdy można pozwolić malcowi na swobodną zabawę. 

Trzecia zasada: tego typu zabawki powinny spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i mieć niezbędne atesty. Warto zwrócić uwagę, czynie zawierają szkodliwych substancji, barwników i przede wszystkim, czy są wykonane z dobrej jakości materiałów. Taka zabawka będzie użytkowana głównie podczas jazdy, w ruchu, powinna być zatem odporna na szarpnięcia, pociągnięcia i zerwania.

Ile może kosztować kierownica do fotelika dla dziecka

Cena kierownicy do fotelika dla dziecka będzie w dużej mierze zależała od tego, jak złożona i wyposażona jest zabawka. W sprzedaży można znaleźć modele w granicach 50 zł, jednak wraz ze wzrostem „atrakcyjności” zabawki ceny rosną. Niektóre z nich dochodzą nawet do 300 zł.

Kierownicę do fotelika samochodowego można znaleźć także na rynku wtórnym. Mimo że są to zabawki używane, większość z nich, ze względu na dobrą jakość wykonania, z pewnością może posłużyć kolejnemu dziecku. Wiadomo, że kupując model z drugiej ręki, mamy ograniczony wybór funkcji, jakie pełni kierownica do fotelika. Niemniej najważniejsze, żeby kręciło się koło. Bez tego żaden samochód nie pojedzie, prawda?

Udanej podróży!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź