Jaka herbata dla dziecka jest najzdrowsza? Jaka herbata dla dziecka jest najzdrowsza?/ Zdjęcie: iStock

Jaka herbata dla dziecka jest najzdrowsza?

Podstawowym napojem, który powinniśmy podawać maluchowi, jest woda. Jednak herbata dla dziecka także nie jest złym pomysłem – pod warunkiem, że nie jest słodzona. Którą herbatę wybrać?

Spis treści:

Właściwości herbaty

Herbatę cenimy ze względu na jej smak, fakt, że nie jest źródłem kalorii (jeśli oczywiście nie pijemy tej słodzonej), a także ze względu na zawartość dobroczynnych polifenoli. Właściwości herbaty różnią się w zależności od tego, po który rodzaj sięgamy – na przykład zielona ma dużą zawartość katechin, które wykazują silniejsze działanie antyoksydacyjne niż taniny zawarte w tej czarnej.

Herbatę warto pić, jednak musimy pamiętać, że ma właściwości pobudzające, więc nie powinniśmy sięgać po nią w nadmiarze. Miejmy na uwadze także to, że kofeinę w tym samym czasie możemy przyjmować również z innych źródeł – nie tylko z kawy, ale też np. gazowanych napojów.

Herbata dla rocznego dziecka

Podstawowym napojem w diecie dziecka powinna być woda, jednak możemy mu podać także niesłodzone herbaty. Pamiętajmy jednak, aby decydować się na takie, które nie zawierają teiny czy kofeiny – to napary ziołowe lub owocowe. Możemy wybierać je ze względu na smak, który najbardziej odpowiada dziecku, lub na ich właściwości. Chociaż napary ziołowe wydają się bezpieczne, sięgajmy po nie rozważnie. Lepszym wyborem będą herbatki z suszu owocowego lub rooibos.

Jaką herbatę dla dziecka wybrać?

Wybór herbat w sklepach jest ogromny, co doceniają jej wielbiciele. Możemy zdecydować się na:

  • herbatę czarną,
  • herbatę zieloną,
  • herbatę białą.

Trzy główne rodzaje herbat to: zielona, która nie jest poddawana fermentacji, czerwona, która jest częściowo fermentowana oraz czarna, która jest w pełni fermentowana. Pamiętajmy, że wszystkie rodzaje otrzymywane są z tej samej rośliny.

Herbatami nazywamy także napary ziołowe czy owocowe, a także rooibos. Musimy pamiętać, że wszystkie rodzaje „prawdziwej” herbaty zawierają teinę, dlatego naszym pierwszym wyborem, jeśli chodzi o herbatę dla dziecka, powinny być napary ziołowe i owocowe oraz rooibos. Po herbatę czarną, zieloną czy białą sięgnijmy później – można wprowadzić ja do diety kilkulatka. Nie zalewajmy jednak po prostu woreczka z herbatą wrzątkiem. Najlepiej sięgać po herbatę liściastą i parzyć ją przez kilka minut, a napar warto dodatkowo rozcieńczyć wodą. Liści możemy użyć też do wielokrotnego parzenia, wtedy każdy kolejny napar będzie słabszy.

Unikajmy herbatek granulowanych, które z prawdziwą herbatą mają niewiele wspólnego. To raczej źródło cukru i innych składników, które są niepożądane w diecie dziecka.

Czarna herbata dla dziecka

Chociaż czarna herbata często jest naszym pierwszym wyborem (zazwyczaj to ją mamy w głowie, gdy myślimy o tym napoju), nie powinniśmy podawać jej dziecku – ze względu na zawartość teiny, a także jej gorzki smak. Musimy mieć na uwadze fakt, że czarna herbata może wydawać się dziecku niesmaczna. O ile czasem możemy ją dosłodzić, na przykład miodem, nie powinniśmy robić tego na co dzień. Stąd lepiej sięgać po inne rodzaje herbat, które dziecko będzie piło bez dodatku cukru.

Herbaty owocowe dla dzieci

Sięgajmy po napary przygotowane z suszu owocowego lub – dla starszaków – po herbatę liściastą z dodatkiem owoców. Ekspresowe herbaty owocowe to najczęściej po prostu te z dodatkiem aromatu. Napary owocowe możemy podawać starszym niemowlętom– oczywiście podstawą jest woda, ale herbata będzie zdrowszą alternatywą np. dla soku (ten i tak nie powinien znaleźć się w diecie dziecka, które nie skończyło roku). 

Rooibos dla dzieci

Rooibos to napar, który powstaje z czerwonokrzewu. Nie zawiera kofeiny, a teiny jest w nim niewiele, dlatego dla dzieci jest doskonałym wyborem, to dobra alternatywa dla herbaty. Ma delikatny smak, nie jest gorzki (ze względu na małą zawartość garbników). Maluch zatem nie będzie miał problemów z jego wypiciem. Rooibos zawiera także dobroczynne polifenole.

Zioła dla dziecka. Jakie herbaty warto podawać dziecku do picia?

Polecamy

Zioła dla dziecka. Jakie herbaty warto podawać dziecku do picia?

Ziołolecznictwo cieszy się stale rosnącą popularnością nie tylko wśród rodziców, ale także i lekarzy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła są bezpieczne dla dzieci i nie należy ich podawać maluchom bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Poniżej podpowiadamy, jakie zioła dla dziecka są odpowiednie, a jakich lepiej unikać.

Czytaj

Herbaty ziołowe dla dzieci

Pamiętajmy, że zioła nie są neutralne dla naszego organizmu, mogą np. wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego i po ziołowe napary powinniśmy sięgać z głową. Przygotowujmy te z pojedynczych ziół, nie podawajmy ich dziecku stale, ale np. gdy chcemy skorzystać z którejś z ich właściwości. Które herbaty ziołowe dla dzieci wybrać? Np. te z czystka, melisy czy pokrzywy. Jeśli masz wątpliwości, nie wiesz, czy możesz podać ziołową herbatkę dziecku, skonsultuj się z pediatrą. To nie jest zawracanie głowy, będziesz spokojniejsza.

Jak czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, dzieciom do czwartego roku życia nie powinniśmy podawać herbaty z kopru włoskiego. Chociaż kojarzony jest ze specyfikiem na kolki, a dawniej powszechnie stosowany i uznawany za bezpieczny, nie powinniśmy podawać go dzieciom.

Herbata miętowa dla dzieci

Napar z mięty działa nie tylko orzeźwiająco, wpływa także na układ pokarmowy – pobudza trawienie, łagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj jednak, że z jednej strony mentol to orzeźwienie, z drugiej – może np. wywołać odruchowy skurcz krtani. Nie podawajmy dzieciom mocnego naparu, niech będzie mocno rozcieńczony.

Rumianek dla dzieci

Rumianek cenimy m.in. za jego działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy uspokajające . Pamiętajmy jednak, że może wywoływać silne reakcje alergiczne. Ostrożnie podchodźmy do rumianku dla dzieci – zarówno tego do picia, jak i tego stosowanego na skórę (niektórzy wciąż polecają go np. do przemywania oczu).

Na co zwrócić uwagę, wybierając herbatę dla dzieci?

Przede wszystkim na zawartość teiny. Decydujmy się na herbatki ziołowe i owocowe, rooibos. Napar nie musi być esencjonalny, możemy rozcieńczyć go wodą. Pamiętajmy także, aby herbaty dziecku nie słodzić. Jedynie czarna herbata może być problematyczna, jeśli chodzi o wypicie jej bez dodatku cukru, jednak ona i tak nie powinna być naszym pierwszym wyborem podczas poszukiwań herbaty dla dziecka. Podstawową zasadą jest to, że nie słodzimy napojów. Wyjątkiem jest np. sezon przeziębień, w którym możemy do letniej herbaty dodać miód, wykorzystując jego właściwości. 

Źródła:

  1. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci w: „Standardy Medyczne Pediatria” 01/2021 https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf [dostęp 13.03.2022].
  2. Wierzejska R., Wpływ picia herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy, „Przegląd Epidemiologiczny 2014”, http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/wplyw-picia-herbaty-na-zdrowie-aktualny-stan-wiedzy?lang=pl [dostęp 13.03.2022].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź