Herbatka dla noworodka/ fot. iStock Herbatka dla noworodka/ fot. iStock

Herbatka dla noworodka

Herbatka dla noworodka nie jest preferowanym sposobem na dopajanie malucha. Noworodki powinny być karmione wyłącznie piersią, ewentualnie - mlekiem modyfikowanym. Z kolei po herbatkę dla niemowląt można sięgać wówczas, gdy konieczne jest dopajanie dziecka, np. w czasie biegunek i wymiotów, lub gdy dziecko nie chce ssać piersi. Wskazaniem do stosowania herbatek jest także konieczność złagodzenia takich dolegliwości jak kolki czy bolesne ząbkowanie. Jaka herbata dla niemowlaka będzie najlepsza?

Spis treści:

Czy niemowlęciu można podawać herbatkę?

Herbatka oraz woda to powszechnie stosowane sposoby na dopajanie maluszka. Przyjęło się, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią, a zatem do szóstego miesiąca życia, nie powinny być dopajane. Oczywiście – nie jest to żelazną regułą i zdarzają się sytuacje, gdy po konsultacji z pediatrą można podać dziecku herbatkę.  

 Herbata dla niemowlaka nie powinna być podawana bez zastanowienia. Częste dopajanie dziecka może zaburzyć częstotliwość ssania piersi. Jeśli dziecko będzie mniej chętnie sięgało po naturalny pokarm, wówczas może dojść do zmniejszenia ilości pokarmu produkowanego przez matkę. A to może w skrajnych przypadkach przyczynić się do zbyt szybkiego odstawienia malucha od piersi. Ponadto herbata czy woda pozbawiona są wartości odżywczych i dlatego nie powinny zastępować naturalnego pokarmu, który wyróżnia się idealnym zbilansowaniem składników odżywczych. 

Woda lub herbata mogą być podawane wówczas, gdy zaistnieje potrzeba dopojenia dziecka. Może mieć to miejsce np. w upalne dni, gdy dziecko nie jest chętne, by często ssać pierś. Nad dopojeniem dziecka herbatką można zastanowić się także wtedy, gdy zauważymy suchą pieluszkę lub takie oznaki odwodnienia jak osłabienie, suche błony śluzowe i skóra, a także płacz bez łez. Odwodnieniu – poza upałami – sprzyjają biegunki, wymioty, wysoka gorączka. 

Rodzaje herbatek dla niemowląt

Istnieje kilka typów herbatek dla niemowląt. Herbatki ziołowe i herbatki owocowe dla niemowląt mogą mieć postać granulatu. Tego typu produkt wystarczy rozpuścić w odpowiedniej objętości wody. Stosowanie takich herbatek dla niemowląt jest bardzo wygodne, ale niekiedy wygoda ta podyktowana jest faktem, że do rąk rodziców trafia mocno przetworzony produkt. Dostępne są także herbatki w torebkach do zaparzania lub susz. Tu także kluczowe znaczenie ma skład herbatki, przekładający się na jej jakość. Najlepsza herbatka dla niemowlaka to taka, która zawiera wyłącznie naturalne składniki. Ważne, aby herbatka owocowa w torebkach do zaparzania nie okazała się zwykłą herbatą czarną z dodatkiem aromatów owocowych.  

Jak wybrać herbatkę dla niemowląt?

Herbatki granulowane dla niemowląt nie zawsze są produktami zdrowymi. Należy zwrócić baczną uwagę na skład takiej granulowanej herbatki. Jaka herbatka dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej? Na pewno ta o naturalnym składzie, wolna od dodatku syntetycznych aromatów czy cukru. Wolne od dodatku cukru są z pewnością herbatki w torebkach do zaparzania, zawierające wyłącznie susz owocowy czy ziołowy. Z kolei herbatki typu instant bardzo często są produktami mocno przetworzonymi. Dlatego konieczne jest wnikliwe przeanalizowanie składu herbatki dla niemowląt w granulacie i wybieranie wyłącznie takiej, w składzie której znajdują się same susze owocowe i ziołowe. Ważne jest także to, aby zioła i owoce pochodziły wyłącznie z certyfikowanych upraw, gdyż wówczas takie produkty wolne są od szkodliwych zanieczyszczeń oraz zawartości metali ciężkich.  

Rodzaj herbatki oraz objętość, którą podamy do wypicia dziecku najlepiej jest skonsultować z pediatrą. Nie zawsze bowiem można polegać na tym, co producent herbatki deklaruje na opakowaniu. Nie należą do rzadkości produkty typu “herbatka dla noworodka od pierwszego dnia życia”. W rzeczywistości jednak nie jest zalecane podawanie herbatki noworodkom. Z kolei w przypadku niemowlaków herbatki mogą być podawane w określonych sytuacjach. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę na to, czy jest to zasadne. I na pewno niewskazane jest podawanie dzieciom herbatki czarnej czy zielonej – taki napar obfituje w teinę, która wykazuje działanie pobudzające. 

 

Kiedy i jak podawać herbatkę dla niemowląt?

Jeśli nie ma specjalnych wskazań do dopajania małego dziecka, pierwsza herbatka dla niemowlaka powinna być podana po szóstym miesiącu życia, podczas rozszerzania diety malucha. Jeśli rodzice zdecydują się na podawanie herbatki wcześniej, należy pamiętać, od kiedy można stosować określone rodzaje naparów: 

  • herbatka rumiankowa lub koperkowa mogą być podawane najwcześniej po ukończeniu czwartego tygodnia życia; wskazaniem do stosowania takich naparów mogą być dolegliwości żołądkowe i kolki, 
  • herbatki lipowa i malinowa, o działaniu napotnym oraz łagodzącym przeziębienie, mogą być stosowane u dzieci powyżej piątego lub szóstego miesiąca życia, 
  • u niemowląt po ukończeniu czwartego miesiąca można stosować napar z melisy ułatwiający wieczorne wyciszenie oraz napar z mięty, łagodzący dolegliwości żołądkowe.  

Wskazane jest podawanie nie więcej niż 150 mililitrów herbatki. Herbatka może być podawana w butelce lub kubeczku z ustnikiem.  

 

Bibliografia: 

  1. Lucassen P. i in., Effectineness of treatment for infantile colic: systematic review; BMJ 1998 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź