Jak odetkać zatkane ucho u dziecka? / AdobeStock

Jak odetkać ucho domowym sposobem? Co musisz wiedzieć?

Co zrobić z zatkanym uchem u dziecka? Najrozsądniejsze wyjście, to zasięgnąć porady lekarza laryngologa, który oceni, czy w danej sytuacji możliwy do zastosowania jest domowy sposób na zatkane ucho. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna dolegliwości.

Spis treści:

Czym jest zatkane ucho u dziecka?

Ta przypadłość, stosunkowo często pojawiająca się u maluchów, może mieć wiele przyczyn – od łatwych do usunięcia, jak obecność wody, która dostała się do przewodu słuchowego po kąpieli czy nadmiaru powietrza, co jest skutkiem nagłej zmiany ciśnienia, aż po przyczyny wymagające interwencji lekarza. 

Jest ona niezbędna w przypadku wysiękowego zapalenia ucha (może być wówczas wskazana terapia antybiotykami), silnego kataru, utworzenia się czopu woskowinowego wymagającego fachowego usunięcia czy obecności obcego ciała w uchu – nieświadome konsekwencji dzieci wkładają tam czasem małe elementy zabawek. 

Nie próbujmy usunąć ich samodzielnie, możemy bowiem uszkodzić delikatne struktury narządu słuchu. Lekarz użyje do tego celu specjalnych haczyków lub przepłucze ucho wodą.

Skąd się bierze zatkane ucho u dziecka?

Ważną wskazówką pomagającą ustalić przyczyny tej przypadłości, a tym samym wybrać najlepszy sposób pomocy maluchowi, jest pojawienie się bólu ucha, a także wzrost temperatury ciała ponad 37,5 st. C. Oba te objawy mogą wskazywać na infekcję: wirusową lub bakteryjną. Warto wiedzieć, że bakterie mogą rozwinąć się w wodzie, która po kąpieli w wanience lub na basenie dostała się do ucha malucha. Wirusowe zapalenie ucha dokucza często dzieciom uczęszczającym do żłobków czy przedszkoli. 

O obecności czopa woskowinowego świadczy pogorszenie słuchu dziecka. Sam maluch nie potrafi wyrazić tego słowami, ale rodzice z pewnością zauważą, że np. słabiej reaguje na polecenia czy głośne dźwięki. Gdy tak się dzieje, powinniśmy udać się z dzieckiem do laryngologa – przewlekłe zatkanie uszu wpływa na pogorszenie rozwoju mowy.

Sposoby na odetkanie ucha

O ile wysiękowe zapalenie ucha czy wyjęcie z niego ciała obcego wymaga pomocy specjalisty, o tyle istnieją sytuacje, w których można zastosować proste domowe sposoby na odetkanie ucha. Choć i w tym wypadku dobrze zasięgnąć porady lekarza, który podpowie, jakie preparaty dostępne bez recepty sprawdzą się najlepiej. Przy silnym katarze, któremu towarzyszy obrzęk śluzówki nosa, wskazane będą krople i inhalacje, które pomogą ją obkurczyć. 

A jakie sposoby na zatkane ucho sprawdzą się w przypadku zbyt dużej ilości powietrza, która w  wyniku zmiany ciśnienia naciska na trąbkę Eustachiusza? Pomaga w tym wypadku żucie gumy lub ssanie cukierków. Po pewnym czasie wszystko samo wraca do normy, ale niecierpliwemu dziecku warto podsunąć ten domowy sposób. 

Gdy dziecku do ucha naleje się woda, poradźmy mu, by przechyliło głowę w kierunku zatkanego ucha i pociągnęło za jego płatek. Już ten prosty zabieg przynosi często ulgę.

Rozpoznajemy zapalenie ucha u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Polecamy

Rozpoznajemy zapalenie ucha u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Zapalenie ucha u niemowlaka nie jest związane z brakiem czapeczki na jego głowie. Spowodowane jest nie wiatrem, a infekcją górnych dróg oddechowych i specyficzną budową narządu słuchu u najmłodszych. Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka może wymagać podania antybiotyku. Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka?

Czytaj

Jak usunąć woskowinę z ucha domowym sposobem?

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną domowym sposobem? Czy istnieją domowe sposoby na korek w uchu? Problem sprowadza się do bezpiecznego usunięcia woskowiny, która sama wydostanie się do zewnętrznej części ucha. Aby tak się stało, najpierw musimy ów korek rozmiękczyć. Jakiego preparatu użyć w przypadku dziecka? Na to pytanie odpowie laryngolog, choćby w trakcie porady telefonicznej. Może on jednak uznać, że konieczna jest wizyta małego pacjenta w jego gabinecie. 

Większość tego typu preparatów – kropli czy spray’ów – sporządzona jest na bazie oliwy, naturalnych olejków lub parafiny. Nie tylko rozmiękczają wydzielinę, ale też nadają jej lepszy poślizg, dzięki czemu lekarzowi, który się na to zdecyduje, łatwiej będzie ją usunąć. Jeśli dziecko ma tendencję do gromadzenia się wydzieliny w uszach, podobne preparaty można stosować profilaktycznie, nawet dwa razy w tygodniu.

Choć lekarze od dawna przestrzegają przed czyszczeniem uszu patyczkiem kosmetycznym, wielu rodziców nie rezygnuje z tej metody, uważając ją za skuteczniejszą. Tymczasem głębokie umieszczenie patyczka może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej, a także ubicie woskowiny, którą wówczas jeszcze trudniej będzie usunąć. 

Na pytanie, jak pozbyć się woskowiny z ucha domowym sposobem, niektórzy odpowiadają: wpuścić do przewodu słuchowego kilka kropel wody utlenionej. Pediatrzy odradzają jednak ten sposób w przypadku niemowląt i kilkulatków. Starszakowi można spróbować wpuścić jedną kroplę wody utlenionej i jeśli nie zaobserwujemy niekorzystnych objawów, wpuścić jeszcze kilka. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak usunąć woskowinę z ucha domowym sposobem, radzimy odwiedzić laryngologa. Szczególnie wówczas, gdy dziecku dokucza ból ucha i jego samopoczucie się pogarsza. W wielu przypadkach problem da się rozwiązać w czasie jednej wizyty.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź