Jak dobrać i montować zabezpieczenia dla dzieci?
Spis treści:
Zabezpieczenia dla dzieci do domu – dlaczego trzeba je mieć?
Poznawanie świata przez starszego niemowlaka, a potem kilkulatka polega m.in. na eksplorowaniu niedostępnych miejsc. Chce zajrzeć do kuchni, szperać w szufladach i szafkach. Ciekawi go, co dzieje się za oknem, a jeśli mieszka w wielopoziomowym mieszkaniu, także na innych piętrach. Odkrywając nowe „lądy”, może niepostrzeżenie otworzyć okno, przyciąć sobie palce drzwiami lub szufladami, spaść ze schodów, oparzyć się od gorącego piekarnika.
Na rynku dostępne są rozmaite zabezpieczenia dla dzieci: blokady drzwi i okien, zaślepki gniazdek, osłonki na meble, barierki zabezpieczające schody. Rodzicom wydaje się czasem, że ani na chwilę nie spuszczą dziecka z oka, tymczasem wystarczy sekunda, by doszło do groźnego wypadku, a trzy czwarte z nich zdarza się w domach!
Jakie zabezpieczenia dla maluszka?
Zacznijmy od tego, co chyba najbardziej niebezpieczne, czyli od upadków z dużej wysokości. Chronią przed tym zabezpieczenia do okien oraz zabezpieczenia schodów.
Zabezpieczenia dla dzieci na okna
Okna można zabezpieczyć na kilka sposobów: zakładając blokady na klamki okienne (na kluczyk lub na przycisk), zamki montowane z jednej strony do skrzydła okna, z drugiej do ościeżnicy lub też blokady uniemożliwiające otwarcie okna na całą szerokość. Mówiąc o oknach, trzeba też wspomnieć o zabezpieczeniu sznurów od rolet i żaluzji tak, aby dziecko nie mogło się w nie zaplątać i poddusić. Służą temu specjalne uchwyty zamontowane tak wysoko, by dziecko nie miało do nich dostępu.
Zabezpieczenia dla dzieci na schody
Zabezpieczenia na schody to montowane zarówno na górze, jak i dole specjalne bramki uniemożliwiające niemowlęciu, a nawet kilkulatkowi samodzielne przemieszczanie się z piętra na piętro. Bramki mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Taką bramkę można zamontować za pomocą wkrętów (często jest tu potrzebna pomoc fachowca), możemy też wybrać bramkę rozporową, której montaż nie wymaga wiercenia, więc tata czy mama z żyłką majsterkowicza mogą to zrobić sami.
Warunek: po obu stronach bramki musi być ściana czy też framuga. Ważny jest wybór bramki z na tyle skomplikowanym zamkiem, by maluch nie był w stanie go otworzyć. Jeśli dziecko jest na tyle sprawne, że pozwalamy mu samemu pokonywać schody, warto je zabezpieczyć taśmą antypoślizgową.
Wielu rodziców montuje bramki-zabezpieczenia dla dzieci, by uniemożliwić maluchowi myszkowanie po kuchni. To bardzo rozsądne, bo nie chodzi tylko uniemożliwienie dziecku wyjęcia zawartości szafek i szuflad, ale również oparzenia się gorącym piekarnikiem, ściągnięcia na siebie garnków z kuchenki czy niekontrolowanego włączenia np. tostera. Samą kuchenkę można zabezpieczyć specjalną kratką, co udaremni dziecku sięgnięcie do gorącego garnka czy czajnika. Warto dodać, że w sprzedaży są też blokady kurków gazowych i dostępu do piekarnika.
Zabezpieczenia dla dzieci do szafek
Oprócz bramki, a często zamiast niej, montowane są zabezpieczenia do szafek uniemożliwiające ich otwarcie. Dzięki temu nie zostaną wysypane na podłogę kasze, mąka czy kluski, nie stłuką się talerze. Najpopularniejsze z zabezpieczeń to taśmy blokujące drzwiczki szafek. Ich montaż jest bardzo prosty: wystarczy odkleić folię i przykleić blokadę na szafce. Otwarcie możliwe jest tylko wtedy, gdy dorosły mocno naciśnie na klips. Takie same taśmy można przykleić, by uniemożliwić maluchowi otwarcie szuflad, co grozi przycięciem paluszków, nie mówiąc już piętrzących się na podłodze stertach wyrzuconych z szuflad rzeczy.
Inny rodzaj zabezpieczenia szafek i szuflad to blokada magnetyczna, umieszczona wewnątrz mebla. Mechanizm skutecznie blokuje dziecku dostęp do szuflady lub szafki, rodzic natomiast może się tam dostać, otwierając blokadę kluczykiem.
Ważne zabezpieczenia meblowe dla dzieci to także rozmaite nakładki chroniące dziecko przed nabiciem sobie guza o ostry kant stołu czy krzesła. Zabezpieczenia na rogi wykonane są najczęściej z silikonu – w zestawie są też naklejki, które umożliwiają samodzielny szybki montaż. Za pomocą nakładek można ochronić rogi stołu, szafek, komód, krzeseł czy też parapetów. Stosowane najczęściej zabezpieczenia na kanty dla dzieci wykonane są z taśm piankowych. Są łatwe w montażu: taśmę przykleja się za pomocą mocnej dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Odpowiednio ją przycinając (instrukcję łatwo znaleźć np. na YouTubie), można okleić ostre kanty mebla. Meble, szczególnie te mniej stabilne, jak np. regały, należy przymocować do ścian.
Zabezpieczenia dla dzieci na drzwi
Gdzie jeszcze dziecko może przyciąć sobie paluszki? Oczywiście próbując otworzyć lub zamknąć drzwi do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. Najpopularniejsze zabezpieczenia na drzwi to blokady, które utrzymują je w stałej pozycji – dziecko nie może ani mocniej ich uchylić, ani całkowicie zamknąć. Taką blokadę, wykonaną najczęściej z silikonu, zakłada się na skrzydło drzwi na takiej wysokości, że maluch nie jest w stanie jej przesunąć. Identyczne blokady można też osadzić na drzwiach balkonowych.
Meblem wymagającym zabezpieczenia jest łóżko, na którym śpi dziecko, jeśli nie jest to model fabrycznie chroniony siatką lub szczebelkami. Wtedy przydatne są zabezpieczenia do łóżek dla dzieci w postaci dodatkowej osłony – najchętniej wybierane przez rodziców to te z miękką siatką, zwane też bramką. Ich montaż jest bardzo prosty – wysunięte części wsuwa się pod materac. Niektóre modele osłon mają też specjalne pasy naciągowe, które montuje się do stelażu łóżka, co poprawia ich stabilność. Są też zabezpieczenia, które można założyć na łóżko rodziców, wówczas gdy pociecha ma zwyczaj przychodzenia do nich na trzeciego.
Zabezpieczenia dla dzieci na kontakty
Szczególnie ważne i chroniące przed porażeniem prądem są zabezpieczenia dla dzieci na kontakty. Najchętniej wybierane są specjalne zaślepki, dzięki którym ciekawski maluch nie włoży paluszków w otwory gniazdka ani nie wsunie tam żadnych metalowych przedmiotów. Zaślepki można wyjąć jedynie, używając dołączonego kluczyka lub też przyssawki. Porażeniem prądem grożą też niezabezpieczone, leżące w nieładzie kable. Jeśli nie można ich schować pod listwami, warto przynajmniej schować je w pojemnikach i organizerach na kable, które poza ochroną dziecka zapewniają bardziej estetyczny wygląd pomieszczeń.
Na co należy szczególnie uważać?
Niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo dziecka w łazience. Wannę lub kabinę prysznicową dobrze jest wyposażyć w gumową matę antypoślizgową, co ograniczy możliwość poślizgnięcia się i przewrócenia się podczas kąpieli. Antypoślizgowe podkładki warto także podłożyć pod wszystkie dywany i chodniki w domu.
A co należy bezwzględnie trzymać poza zasięgiem dziecka? Środki chemiczne i detergenty. Najlepiej mieć je wysoko w szafkach dodatkowo zabezpieczonych taśmami blokującymi drzwiczki. W niedostępnym miejscu należy też przechowywać lekarstwa – najlepiej niewidocznym dla malucha, w nieprzezroczystych, trudnych do otwarcia pojemnikach, by nie kusiły go kolorowe opakowania medykamentów. Niedostępne dla dziecka powinny być również baterie, z których po rozszczelnieniu może wypłynąć żrący elektrolit.
Równie ważne jak zamontowanie w mieszkaniu wymienionych blokad i innych przedmiotów zwiększających bezpieczeństwo waszej pociechy jest zabezpieczenie dziecka w samochodzie. Najlepiej sprawdza się w tej roli fotelik samochodowy, zalecany aż do 150 cm wzrostu! Przepisy dopuszczają stosowanie podstawki, dzięki której dziecko siedzi wyżej. Można jej używać dla maluchów, które ważą 15 kg i więcej. Zawsze jednak lepiej wybrać bezpieczniejszy fotelik.