Fotelik samochodowy – po której stronie montować?/fot. iStock Fotelik samochodowy – po której stronie montować?/fot. iStock

Fotelik samochodowy – po której stronie montować?

Samochód jest powszechnym środkiem komunikacji. Dlatego wozimy w nim dzieci od pierwszych dni życia. Jak bezpiecznie przewozić malucha, czym się kierować, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, oraz po której stronie go zainstalować? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy dla dziecka to podstawa bezpieczeństwa podróży. Jak wybrać właściwy? Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, fotelik musi spełniać odpowiednie normy, przejść szereg testów, uzyskać atesty i homologacje. Ponadto trzeba dopasować fotelik do auta, wzrostu i wagi dziecka. 

– Bezpieczny fotelik to fotelik dopasowany do potrzeb użytkowników, dobrany indywidualnie przez specjalistów. Specjaliści odradzają foteliki z drugiej ręki i nie chodzi tu wcale o napędzanie sprzedaży. Używane, szczególnie kupowane z niepewnych źródeł, mogą mieć mikrouszkodzenia, które w razie kolizji mogą przyczynić się do poważnych obrażeń u dziecka – podkreśla Marta Istelska, autorka bloga „Fotelove”, gdzie promuje bezpieczne przewożenie dzieci w fotelikach.

Zgodnie z przepisami do osiągnięcia przez dziecko wagi 15 kg, powinno być ono przewożone wyłącznie w foteliku. Dzieci cięższe (i starsze) mogą już być przewożone na podkładce, a nawet bez podkładki, z wykorzystaniem specjalnej nakładki na pas. Warto jednak pamiętać, że podkładka na siedzenie nie stanowi zabezpieczenia tak dobrego jak fotelik. Jej stosowanie może narażać zdrowie i życie dziecka w razie kolizji lub wypadku. 

Także przewożenie dziecka bez podkładki/fotelika, ale z nakładką na pas Smart Kid Belt jest odradzane.  Zdaniem ekspertów nie stanowią one zabezpieczenia w razie wypadku. Ponadto uważa się, że modyfikacje pasów mogą być zagrożeniem dla użytkowników. Chociaż formalnie taki pas zwalnia z mandatu, jednak nigdy nie powinniśmy być zwolnieni z dbania o bezpieczeństwo dziecka. Smart Kid Belts przeznaczone są dla użytkowników o masie ciała 15–36 kg.

Montaż fotelika dziecięcego

Po zakupie fotelika należy zapoznać się z instrukcją. Oprócz doboru fotelika bardzo ważne jest właściwe umieszczenie go w aucie. W zależności od typu fotelika mocuje się go przodem lub tyłem do kierunku jazdy. 

Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek modyfikowanie fotelika lub jego elementów we własnym zakresie. W razie uszkodzeń mechanicznych fotelika nie należy go naprawiać, ale zastąpić nowym, bezawaryjnym i bezwypadkowym. 

Uważa się, że foteliki tyłem do kierunku jazdy dają największy poziom bezpieczeństwa dla małego pasażera. Pamiętajmy, że musi to być odpowiedni fotelik, a nie zwykły zainstalowany odwrotnie. 

Fotelik dla dziecka musi być właściwie przypięty pasami. Specjaliści zwracają uwagę, że jednym z najczęściej popełnianych błędów są zbyt luźne pasy. Skutek? Fotelik nie jest stabilny, a w przypadku kolizji czy wypadku dochodzi do jego przemieszczenia się. To oczywiście zwiększa ryzyko obrażeń malucha. 

Foteliki dla dzieci mogą być umieszczane na tylnej kanapie w aucie. Przepisy dopuszczają możliwość podróżowania z dzieckiem w foteliku także z przodu auta. W przypadku fotelików tyłem do kierunku jazdy niezbędne jest wyłącznie poduszki powietrznej. Jej uruchomienie w trakcie wypadku może spowodować poważne obrażenia u dziecka ze śmiercią włącznie.

Fotelik dla dziecka – po której stronie montować?

Wielu rodziców, szczególnie podróżujących bez innej dorosłej osoby, ma dylemat: gdzie umieścić fotelik? Po której stronie montować fotelik dla dziecka, żeby było to bezpieczne i wygodne dla wszystkich pasażerów? 

Uważa się, że jeśli podróżujemy z jednym dzieckiem, najbezpieczniej byłoby zamocować fotelik z tyłu pośrodku. Warunkiem jest obecność mocowania Isofix albo trzypunktowych pasów oraz odpowiednie wyprofilowanie kanapy i pełnowymiarowość środkowego miejsca. 

Jeśli na środkowym siedzeniu pasy przebiegają inaczej czy też jest to węższe siedzisko niż pozostałe miejsca z tyłu, zaleca się, aby fotelik umieścić za siedzeniem pasażera, czyli z prawej strony auta. Dlaczego? 

Wiele osób na pytanie, po której stronie umieścić fotelik w samochodzie, wskazałoby lewą stronę – miejsce za kierowcą. Okazuje się, że to błąd. Badania dowodzą, że w ruchu prawostronnym większość bocznych uderzeń następuje z lewej strony. 

Ponadto w razie zatrzymania na poboczu łatwiej otworzyć drzwi i wyjąć dziecko siedzące z prawej strony. Z lewej strony maluch wysiadałby na jezdnię. Przy natężonym ruchu rodzic miałby problem z otwarciem lewych drzwi lub musiałby dostać się do dziecka z prawej strony auta, co jest niewygodne i niepraktyczne.

W razie podróży z dwojgiem dzieci można umieścić foteliki po obu stronach tylnej kanapy lub na siedzeniu środkowym i prawym. W takich przypadkach istotnym aspektem jest także podróż drugiego dorosłego. 

Jeśli to możliwe, osoba dorosła powinna zająć miejsce obok kierowcy, a nie z tyłu między fotelami. Dlaczego? Wynika to zarówno z faktu, że przemieszczając się w razie kolizji dorosły siedzący pomiędzy fotelikami może uderzyć swoim ciałem dziecko. Ponadto bezpieczniej dla dorosłego pasażera jest na przednim siedzeniu, gdzie ochronią go nie tylko odpowiednie pasy, ale i poduszki powietrzne. 

Marta Istelska wymienia tylko kilka sytuacji, w których możemy się zgodzić na to, że matka siedzi z tyłu:  – Jeśli dziecko cierpi na silne ulewanie lub refluks, ma silną chorobę lokomocyjną albo cierpi na różne schorzenia, jak np. padaczka, której atak może wystąpić w każdej chwili.

Na co zwrócić uwagę podczas podróży z dzieckiem w foteliku?

Gdy już wiemy w czym i po której stronie wozić dziecko w samochodzie, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w podróży z dzieckiem? 

  • Jedzenie w aucie – chociaż może się wydawać, że to dobry uspokajacz, pamiętajmy, że podczas jazdy łatwo o zakrztuszenie. Ponadto okruchy mogą zapychać zapięcia pasa, co zwiększa ryzyko obrażeń w razie wypadku.
  • Prawidłowe i mocne zapięcie pasów – zarówno tych, którymi mocujemy fotelik do kanapy, jak i tych, które obejmują dziecko. Pasy fotelików, jak i pasy dzieci nie mogą mieć luzów (uwzględnijmy to ubierając dziecko – czasem lepiej przypiąć malucha pod ubraniem lub okryć kocykiem, zamiast zapinać pas na grubej kurtce).
  • Fotelik dopasowany do auta i do dziecka, aby wszyscy użytkownicy mogli komfortowo podróżować. Nie daj się zwieść niskiej cenie, ciekawej tapicerce albo reklamie. Podkładki i Smart Kid Belts zwalniają z mandatu, ale foteliki zdecydowanie gwarantują większe bezpieczeństwo. 
  • Zabawki i inne akcesoria, które zabierasz do auta. W razie wypadku nabierają ogromnej szybkości i mogą zagrażać życiu i zdrowiu pasażerów. 

O czym pamiętać planując wakacyjny wyjazd z maluchem?

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

Źródła:

Marta Istelska, prywatnie mama, autorka bloga „Fotelove”. Propagatorka jazdy tyłem, która zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w sieci sklepów eksperckich Tylem.pl.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź