Spis treści:
Czym jest ibuprofen?
Ibuprofen to substancja pochodna kwasu propionowego zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego historia sięga połowy lat 50. XX wieku, kiedy brytyjski farmakolog Stewart Adams rozpoczął prace nad alternatywą dla popularnej wówczas aspiryny, której wadą było wolne wchłanianie przez organizm i podrażnianie żołądka. W 1961 r. udało się po raz pierwszy zsyntetyzować ibuprofen, ale dopiero osiem lat później pojawił się na rynku jako lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.
Dziś jest stosowany powszechnie. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów zwierających w składzie ibuprofen, w tradycyjnych kapsułkach i tabletkach, ale także w postaci sprayu do nosa, kremu czy żelu. To produkty dość bezpieczne w stosowaniu, wiele z nich można podawać nawet niemowlętom od 3. miesiąca życia.
Na co pomaga i kiedy podawać środki z ibuprofenem?
Ibuprofen stosuje się przede wszystkim do łagodzenia bólów głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, o małym i umiarkowanym nasileniu, różnego pochodzenia. Obniża gorączkę m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia czy chorób zakaźnych. Wykorzystywany jest także w chorobach reumatycznych (np. reumatoidalnym zapaleniu stawów) oraz w zmianach pourazowych i przeciążeniowych (skręcenia, zwichnięcia).
Ibuprofen nie kumuluje się w organizmie; po upływie doby jest wydalany w niezmienionej postaci lub jako nieaktywny metabolit. Najwyższe stężenie osiąga po ok. 1-2 godzinach od podania, jednak jego działanie możemy odczuć już po 30 minutach od zażycia.
Czy ibuprofen można brać na czczo?
Wielu rodziców zastanawia się, czy ibuprom można brać na czczo. Nie jest to dobre rozwiązanie. Ibuprofen na czczo zwiększa ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego (zwłaszcza błony śluzowej żołądka), a nawet wywołania krwawienia, co jest szczególnie niebezpieczne u osób zmagających się z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
Leki przeciwbólowe na czczo powodują też bóle brzucha, nudności i zgagę. Dlatego należy je przyjmować po spożyciu posiłku, choćby lekkiego.
Polecamy
Gorączka u dziecka? Co mówią najnowsze wytyczne o stosowaniu ibuprofenu?
Ibuprofen uważany jest za najbezpieczniejszy z klasycznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można go podawać niemowlętom od 3. miesiąca życia. Działania niepożądane występują rzadko. Bezpieczeństwo krótkotrwałego stosowania ibuprofenu jest porównywalne do bezpieczeństwa paracetamolu.
Jakich dawek ibuprofenu nie można przekraczać?
Jak już wspomnieliśmy, ibuprofen można podawać nawet niemowlętom po ukończeniu 3. miesiąca życia, zwykle w postaci syropu lub zawiesiny. Jednak należy przestrzegać zasad dawkowania. W przypadku dzieci do 6. roku życia bezpieczna porcja preparatu to 20-30 mg na 1 kg masy ciała, podzielone na 2-3 dawki przyjmowane co 8 godzin.
U dzieci powyżej 6. roku życia można podawać tabletki, o ile mały pacjent nie ma problemów z ich połykaniem. W przypadku dzieci w wieku 6-9 lat maksymalna dawka ibuprofenu to 600 mg na dobę, zwykle w 3 dawkach. U dzieci w wieku 9-12 lat można stosować jedną tabletkę, która zawiera 200 mg ibuprofenu, maksymalnie 4 razy na dobę. U młodzieży powyżej 12. roku życia nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 1200 mg leku.
Najczęstszymi objawami przedawkowania ibuprofenu są: nudności, wymioty, bóle żołądka i głowy, osłabienie, dzwonienie w uszach, senność, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, a w skrajnych przypadkach drgawki czy utrata przytomności. Należy wtedy natychmiast skonsultować się z lekarzem albo wezwać pogotowie.
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach