Jak zwalczyć ból głowy u dziecka?/fot. iStock Jak zwalczyć ból głowy u dziecka?/fot. iStock

Jak zwalczyć ból głowy u dziecka?

Ból głowy u dorosłych jest stosunkowo częstą dolegliwością. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zmagają się z nim również dzieci. Nie dziwi więc fakt, że dla wielu rodziców jest to powód do niepokoju, szczególnie jeśli u dziecka pojawiają się inne objawy towarzyszące bólom głowy. Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i kiedy należy iść do lekarza?

Spis treści:

Ból głowy u dziecka - przyczyny

Ból głowy u dziecka może mieć wiele różnych przyczyn. Zalicza się do nich np. stres, głód czy niewyspanie, ale też dużo poważniejsze schorzenia neurologiczne. Z tego powodu nie należy bagatelizować bólu głowy u dziecka. 

Wśród przyczyn bólów głowy znajdują się najczęściej niewyspanie i spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem telewizora czy komputera. Jest to obecnie plaga wśród coraz młodszych dzieci, którym rodzice pozwalają na nieograniczoną ilość czasu spędzanego przed ekranem. Poza tym częstą przyczyną bólów głowy jest też stres i problemy w szkole czy domu. Bóle głowy towarzyszą również niezdiagnozowanym wadom wzroku u dzieci oraz wysokim wartościom ciśnienia tętniczego. Dlatego dobrze jest zabrać dziecko na wizytę do okulisty, a ciśnienie powinno być zawsze mierzone podczas bilansów. 

Przejściowe bóle głowy pojawiają się w przebiegu infekcji, zarówno zapalenia zatok, jak i np. grypy czy przeziębienia. Najczęściej w tej sytuacji pomagają powszechnie dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Ból głowy może też pojawiać się sezonowo u alergików, którzy zmagają się wtedy ze swędzącymi, zaczerwienionymi oczami i wodnistym katarem. 

Wśród przyczyn bólów głowy u dzieci wyróżnia się urazy oraz migreny. W przypadku migren bóle głowy powtarzają się, są silne i mogą nie mijać po podaniu leków przeciwbólowych. 

Z bólem głowy mogą się też wiązać poważne schorzenia, takie jak: guzy mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także krwawienie podpajęczynówkowe. Wśród neurologicznych przyczyn bólu głowy wymienia się również padaczkę.

Jakie objawy mogą występować wraz z bólami głowy u dzieci?

Ból głowy może występować jako izolowany objaw, ale mogą także towarzyszyć mu inne dolegliwości. Często podczas bólu głowy dzieci zgłaszają nudności, zawroty głowy, mogą pojawić się zaburzenia widzenia czy też wymioty. Jeśli ból głowy jest przewlekły i pojawiają się inne objawy, takie jak np. zaburzenia równowagi lub ból wybudza dziecko w nocy, niezbędna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. 

Wraz z bólami głowy mogą występować objawy infekcji: katar i uczucie zapchanego nosa, ból ucha, gardła, kaszel czy też gorączka. Jeśli zaś doszło do urazu głowy, poza bólami głowy pojawić się mogą wymioty oraz utrata przytomności. 

Ważne jest zaobserwowanie objawów ostrzegawczych pojawiających się przed napadem bólu głowy mogących świadczyć o migrenie. Są to mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło czy np. oczopląs. 

Bólowi głowy w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych towarzyszyć będą sztywność karku, wymioty i wysoka gorączka. W przypadku guza mózgu zaś charakterystyczne są np. codzienne poranne wymioty zaraz po przebudzeniu.

Domowe sposoby na ból głowy u dziecka

W przypadku wystąpienia bólu głowy u dziecka należy położyć je w miejscu pozbawionym intensywnych bodźców dźwiękowych i ostrego światła. Można podać lek przeciwbólowy. W przypadku towarzyszących wymiotów lepiej jest wybrać lek w postaci czopka. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ odwodnienie może nasilać bóle głowy. Jeśli ból ma pochodzenie stresowe, ważne jest zapewnienie dziecku spokoju, poświęcenie mu czasu na rozmowę i umówienie konsultacji z psychologiem dziecięcym. 

W profilaktyce bólów głowy bardzo istotny jest regularny ruch na świeżym powietrzu, niekorzystanie ze smartfonów czy tabletów przed snem ani w nadmiernej ilości w ciągu dnia. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu dziecka oraz dobrze zbilansowaną zdrową dietę z ograniczeniem słodyczy i wysoko przetworzonej żywności.

Kalkulator leku przeciwbólowego

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Ból głowy u dziecka - kiedy iść do lekarza?

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy ból pojawił się po urazie, towarzyszą mu niepokojące objawy, a także gdy ból nie mija po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Wzmożoną uwagę powinien wzbudzić fakt ponawiających się bólów głowy, pojawiających się np. codziennie rano, a także zaburzenia mowy czy niedowłady u dziecka. Wówczas należy niezwłocznie udać się z nim na izbę przyjęć. 

Do tzw. objawów alarmowych sugerujących konieczną wizytę u lekarza w przypadku wystąpienia bólów głowy u dziecka zalicza się m.in.

  • Wiek poniżej 3. roku życia.
  • Bóle głowy lub wymioty wcześnie rano.
  • Bóle głowy wybudzające ze snu.
  • Nagły początek objawów.
  • Nasilenie bólu w trakcie wysiłku fizycznego.

W większości sytuacji ból głowy u dziecka nie jest związany z żadnymi groźnymi schorzeniami, lecz warto upewnić się i wykonać niezbędne badania, które zleci lekarz.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź