Co ma do zaoferowania plaża dla dzieci?
Spis treści:
Plaża dla dzieci: dobroczynny klimat
Powietrze nad morzem naładowane jest ujemnymi jonami, a te bardzo dobrze wpływają na samopoczucie i ułatwiają przyswajanie przez organizm tlenu. Dlatego na plaży maluchy są pełne energii, a wieczorem – ku radości rodziców – zamiast szaleć do północy, padają jak kawki.
Spacer po plaży to ulga dla alergików. Właśnie tu oddycha się najlepiej. Powietrze jest wolne od pyłków i miejskich zanieczyszczeń, a dzięki zawartości soli dodatkowo udrażnia i nawilża drogi oddechowe.
Morska bryza to też ogromna dawka jodu, a jod sprzyja prawidłowemu rozwojowi i budowaniu odporności dzieci. Najwyższe stężenie tego pierwiastka w powietrzu jest wtedy, gdy jest wietrznie i burzowo. W tym wypadku im gorzej, tym lepiej. Trudno wyrokować, że przemawia to za wyższością dni deszczowych nad słonecznymi, ale być może zmotywuje do wyjścia, gdy na czyste niebo nie ma szans.
Plaża dla dzieci – masaż dla każdego
Żeby z plaży wyciągnąć jak najwięcej, obowiązkowo ściągamy buty. Nadmorski piasek masuje stopy, wzmacnia ich mięśnie, wygładza naskórek i pobudza zakończenia nerwowe, których na podeszwach jest niezliczenie dużo. Ten nadbałtycki jest dodatkowo niezwykle drobny i przyjemny w dotyku, więc chodzenie po nim to nie katorga, a sama przyjemność. Uwaga na gorące dni! Nagrzany piach może parzyć, więc spacer lepiej odłożyć na wieczór lub poranek.
Nawet latem bywa, że wyjątkowo chłodna woda zachęca do kąpieli jedynie morsy, co nie znaczy, że od morza trzeba trzymać dzieciaki z daleka. Brodzenie, dla bardziej zachowawczych piechurów – po kostki, dla tych odważniejszych – po kolana, masuje i relaksuje mięśnie, a ze względu na temperaturę poprawia ukrwienie całego organizmu i znakomicie hartuje.
Plaża dla dzieci to sensoryczny plac zabaw
Aby zmysły małych dzieci rozwijały się harmonijnie, trzeba różnorakich bodźców: dotykowych, zapachowych, smakowych. Nad morzem wszystkie zmysły stymulowane są wzorcowo. Przesypywanie suchego i lepienie z mokrego piasku, skakanie przez fale albo uciekanie przed nimi w głąb plaży, szum w znalezionej muszelce i zapach słonego powietrza, a nawet zgrzytające w zębach ziarenka tworzą ścieżkę sensoryczną, jakiej nie znajdziecie na żadnej sali zabaw.
Wakacje z dzieckiem – co zapakować do torby?
Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.