Blokada drzwi balkonowych – czy warto?
Spis treści:
Blokada drzwi balkonowych – czemu się ją stosuje?
Bezpieczeństwo dziecka to podstawowy powód, dla którego warto stosować blokady drzwi balkonowych. Ale niejedyny – urządzenia takie zabezpieczają przed przytrzaśnięciem drzwiami paluszków dziecka czy też przed gwałtownym otwarciem się w czasie wichury. Pozwalają także na regulację stopnia uchylenia, umożliwiają zamknięcie ich od zewnątrz. Blokady należy założyć także na okna, do których dziecko może się łatwo wspiąć.
Dbając o bezpieczeństwo dziecka, powinniśmy także zabezpieczyć szyby drzwi balkonowych przed stłuczeniem (np. specjalną folią), a jeśli wymieniamy je na nowe, wybrać te ze szkła hartowanego. Jeżeli mamy w oknach rolety, trzeba uważać na sznurki do ich zwijania – dziecko może je sobie okręcić wokół szyi. Znacznie lepsze wyjście to rolety z mechanizmem sprężynowym, czyli samozwijające się.
Rodzaje blokad drzwi balkonowych
Pierwszą przeszkodą uniemożliwiającą dziecku samodzielne wydostanie się na balkon powinna być zapora w postaci bramki przymocowanej do futryny drzwi balkonowych.
Blokada drzwi balkonowych przed dzieckiem to drugie utrudnienie. Uniemożliwia ich niekontrolowane otwarcie, a także zatrzaśnięcie przez malucha, gdy rodzice są na balkonie. Blokady należy umieścić jak najwyżej, by sprytny maluch nawet gdy podpatrzy, jak z nich korzystać, nie będzie mógł się do nich wspiąć.
Najpopularniejszym sposobem na uniemożliwienie dziecku niekontrolowanej wizyty na balkonie jest blokada klamki drzwi balkonowych. Zwykłą klamkę należy zastąpić zamykaną na kluczyk. Po jego przekręceniu otwarcie drzwi jest niemożliwe. Ale kluczyk możemy gdzieś zapodziać przez nieuwagę, dlatego lepszym rozwiązaniem jest blokada klamki drzwi balkonowych na przycisk, który trzeba mocno wcisnąć.
Dobrym rozwiązaniem jest zatrzask do drzwi balkonowych dwuskrzydłowych oraz jednoskrzydłowych. Sprawdza się zarówno, gdy mamy drzwi rozwierne, jak i rozwierno-uchylne. Zatrzask taki pozwala na przymknięcie drzwi, gdy wychodzimy na zewnątrz – wystarczy pociągnąć za specjalny uchwyt, zwany też podchwytem. Drzwi nie otworzy wtedy ani wiatr, ani dziecko, które będzie chciało np. dołączyć do mamy rozwieszającej pranie. Aby wrócić do mieszkania, wystarczy popchnąć drzwi z zewnątrz. Taki zatrzask przydaje się, gdy gość lub np. jedno z rodziców, wychodzi na balkon zapalić. Mamy wtedy pewność, że dym nie przedostanie się do mieszkania.
Czy można zainstalować zatrzask do drzwi balkonowych bez wiercenia? Jak najbardziej. W Internecie znajduje się wiele filmów z instruktażem, jak tego dokonać. Z narzędzi wystarczy śrubokręt, choć wygodniejsza będzie elektryczna wkrętarka.
Innym rodzajem zabezpieczenia drzwi balkonowych jest ogranicznik magnetyczny, czyli magnetyczna blokada do drzwi balkonowych, która chroni je przed samoistnym otwarciem lub zamknięciem. Taki „hamulec” utrzymuje otwarte skrzydło drzwi w wybranej przez nas pozycji.
W celu zabezpieczenia drzwi tak, by nie mogły przytrzasnąć paluszków dziecka, stosuje się specjalne nakładki zabezpieczające (stopery do drzwi) wykonane z tworzywa. Pod drzwi można też wsunąć podkładki, które uniemożliwiają ich zamknięcie.
Gdzie szukać godnych polecania blokad? Najlepiej w sklepach internetowych. Dostępnych jest wiele typów tych zabezpieczeń – przy wyborze możemy kierować się np. opiniami użytkowników forów internetowych.
Do kiedy blokować drzwi balkonowe przy dzieciach?
Jak długo blokada na drzwi balkonowe dla dzieci powinna je przed nimi zabezpieczać? To sprawa indywidualna. Zależy od dojrzałości dziecka, jego posłuszeństwa, temperamentu, ale również od tego, jak bezpiecznym miejscem jest nasz balkon.
Bardzo ważne jest rozstawienie szczebelków balkonowej balustrady – odległość między nimi nie powinna być większa niż 10–12 cm, by maluch nie dał rady włożyć pomiędzy nie głowy (można dodatkowo zabezpieczyć je siatką np. z technorattanu lub płytą).
Bezpieczny balkon to taki, na którym nie stoją żadne stołki, skrzynki czy drabinki, po których dziecko mogłoby się wspiąć. Trzeba je koniecznie usunąć, jeśli dziecko samo wychodzi na balkon. Czasem w starym budownictwie balustrady balkonowe są niższe niż przewidują współczesne normy. Warto zatem sprawdzić, jaką wysokość ma balustrada – w budynkach wielorodzinnych to co najmniej 1,1 m. Gdy jest niższa, dobrze podwyższyć ją we własnym zakresie.