Zasady bezpiecznej zabawy w wodzie Zasady bezpiecznej zabawy w wodzie Rawpixel.com

Zasady bezpiecznej zabawy w wodzie

Dzieciaki kochają wodę, a latem nie ma nic przyjemniejszego niż orzeźwiająca kąpiel. Bez względu na to, czy wybieracie się nad morze, jezioro czy tylko na miejski basen, są reguły, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, żeby zabawa w wodzie skończyła się równie beztrosko, jak się zaczęła.

Spis treści:

Wakacje z dzieckiem nad wodą

Postawmy sprawę jasno: wypad z dziećmi nad wodę oznacza rozrywkę dla nich i ciężką pracę dla opiekunów. To nie czas na relaks, przeglądanie maili w komórce czy gapienie się w chmury. Oprócz wzmożonej uwagi bezpieczeństwo nad wodą sprowadza się do kilku prostych zasad, ale warto powtarzać je do znudzenia.

Młodsze dzieci w pobliżu wody zawsze powinny być pod opieką dorosłego. Idealna sytuacja to jeden opiekun na jednego malucha (kto próbował zapanować nad grupą kilkulatków, ten doceni to rozwiązanie) i maksymalna koncentracja. Dzieci nie spuszczamy z oka nawet na chwilę i nie wystarczy zerkanie z otoczonego parawanem kocyka na plaży. Gdy dziecko bawi się w wodzie, o odpoczynku nie ma mowy – odbijecie sobie później, tego się trzymajcie.

Najmłodszych plażowiczów, nawet tylko brodzących przy brzegu, dobrze jest trzymać za ręce – malucha, który sam ledwo balansuje na własnych nogach, powali byle fala. Starszaki mogą dostać więcej swobody, uzależnionej od ich umiejętności pływackich. O nauce pływania warto pomyśleć wcześniej. Upalne lato i zatłoczona plaża to może dobre warunki do oswajania z wodą, ale właściwe nawyki najlepiej wyrobić w basenie, pod czujnym okiem doświadczonego instruktora. To, co możecie i powinniście robić, to uczyć unikania ryzykownych zachowań. Maluch z każdym wakacyjnym wyjazdem będzie rozumiał i pamiętał więcej. To jak zachowywać się w wodzie? Przyda się krótka ściągawka.

 

Zabawy w wodzie – zasady bezpieczeństwa

– zanurzamy się stopniowo, spotkanie rozgrzanej słońcem skóry i zimnej, zwłaszcza w Bałtyku, wody może mieć nieprzyjemne skutki;

– nawet gdy jest płytko, nie oddalamy się – dno może gwałtownie się obniżyć i woda momentalnie zakryje malucha;

– skakanie do wody w nieznanym miejscu jest absolutnie zakazane;

– materac, dmuchane koło i inne „wspomagacze” nie służą do wypływania daleko od brzegu;

– aktywność w wodzie trzeba dostosować do wieku dzieci – niektórym w zupełności wystarczy brodzenie po kostki i zbieranie muszelek;

– podczas zabawy w wodzie unikamy krzyczenia „ratunku!”, „na pomoc!” – wzywanie pomocy zostawmy na sytuacje, gdy naprawdę będzie potrzebna;

– nie wrzucamy do wody śmieci, na siku chodzimy do toalety, a najmłodszym zakładamy pieluszkę przeznaczoną do pływania;

– i najważniejsze: bezwzględnie kąpiemy się wyłącznie w miejscach strzeżonych, stosując się do poleceń ratowników i sygnalizacji flag – już najmłodsze dzieci potrafią rozróżnić flagę białą (wolno się kąpać) od czerwonej (zakaz kąpieli).

 

O tym pamiętaj po zabawie w wodzie

Woda wyciąga! Po kąpieli dzieci mają zazwyczaj wilczy apetyt, warto wcześniej pomyśleć o przygotowaniu przekąski. Bezpośrednio po wyjściu na brzeg dobrze jest zmienić kąpielówki lub kostium na suche ubranko. Zwłaszcza gdy wieje, o przeziębienie nietrudno.

Nie uczymy dzieci brawury i szarżowania, ale respektu do żywiołu, jakim jest woda. Gdy podrosną i znajdą się na plaży bez nadzoru rodziców, świadome zagrożeń, pomyślą dwa razy, zanim dadzą się wciągnąć w niebezpieczną zabawę rówieśników. Nawet gdy będą już doskonale pływać.

Wakacyjny niezbędnik dla rodziców na wyjazd z dzieckiem

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź