Jak reagować na lęk dziecka?/fot. Pexels Jak reagować na lęk dziecka?/fot. Pexels

Agnieszka Stein: Gdy dziecko widzi, że rodzic reaguje na jego lęk niepokojem, zaczyna obawiać się jeszcze bardziej

- Bardzo często okazuje się, że rodzice boją się tego, że ich pociecha się boi. Wtedy wspólnie z nimi przyglądam się tym lękom. Staramy się je nazwać. Rodzice mówią, co dzieje się z ich emocjami i co dzieje się w ich ciele, gdy pojawia się temat niepokoju dziecka. Uczę ich, jak opiekować się swoim własnym lękiem po to, by potrafili zaopiekować się lękiem córki czy syna - mówi Agnieszka Stein psycholog i autorka książek, specjalizująca się w pracy w nurcie Rodzicielstwo Bliskości.

Marianna Fijewska: Przeglądając najnowszą literaturę psychologiczną, wielokrotnie natknęłam się na stwierdzenie, że lęk wśród dzieci rośnie i staje się coraz większym problemem naszego społeczeństwa. Zgadza się pani z tym?

Agnieszka Stein: To bez wątpienia popularny pogląd, który jednak trudno jest zweryfikować. Często słyszy się, że kiedyś dzieci nie były tak bojaźliwe lub wrażliwe jak teraz, ale prawda jest taka, że to postawa dorosłych wobec dzieci była zupełnie inna. Dzisiejsi rodzice reagują na zachowania swoich pociech zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Są znacznie bardziej wrażliwi i uważni na sygnały płynące od dzieci i bez porównania częściej zgłaszają się do specjalistów.

Jakie czynniki wpływają na rozwinięcie się lęku u dziecka?

Na lęk dziecka w dużym uproszczeniu mają wpływ trzy rzeczy – moment rozwojowy, temperament i środowisko. Zaczynając od pierwszego czynnika, można powiedzieć, że dla każdego etapu rozwoju dziecka charakterystyczne są inne strachy. Maluch przed pierwszym rokiem życia będzie bał się głośnych dźwięków lub obcych twarzy, zwłaszcza twarzy brodatych i twarzy w ciemnych nakryciach. Dziecko w wieku lat ośmiu będzie bało się chorób i śmierci. To wynika z tego, że żeby się czegoś bać, trzeba być w stanie to w ogóle zrozumieć. Kolejnym czynnikiem wpływającym na lęk jest temperament – dzieci różnią się poziomem wrażliwości. Ostatni czynnik to środowisko, co w przypadku małego dziecka oznacza przede wszystkim rodziców. Bardzo ważne jest to, jak podchodzą do lęku dziecka, na ile się tym lękiem opiekują, a na ile go bagatelizują lub nieświadomie potęgują.

W takim razie, jak powinien zachować się rodzic wobec lęku swojej pociechy?

Najpierw należy zaznaczyć, że sam fakt, że dziecko odczuwa lęk, jest zupełnie normalny. Lęk jest wpisany w nasze życie, wszyscy go przeżywamy. Pytanie, co z nim zrobimy. By dziecko potrafiło radzić sobie z lękami, potrzebuje pomocy i wsparcia ze strony ważnych dla siebie dorosłych.

Gdy dziecko widzi, że mama czy tata reagują na jego lęk niepokojem, zaczyna obawiać się jeszcze bardziej.

Czy to znaczy, że nad lękiem dziecka pracuje pani przede wszystkim z rodzicami?

Tak. Zdarza się, że po jakimś czasie zaczynam pracować także z dzieckiem, ale nigdy od razu. Na pierwszym spotkaniu zawsze pojawia się wyłącznie rodzic lub dwoje rodziców. Jeśli tematem konsultacji jest lęk dziecka, zaczynam rozmowę od ustalenia, co dla nich znaczą przeżycia dziecka. Bardzo często okazuje się, że rodzice boją się tego, że ich pociecha się boi. Wtedy wspólnie z nimi przyglądam się tym lękom. Staramy się je nazwać. Rodzice mówią, co dzieje się z ich emocjami i co dzieje się w ich ciele, gdy pojawia się temat niepokoju dziecka. Uczę ich, jak opiekować się swoim własnym lękiem, po to by potrafili zaopiekować się lękiem córki czy syna.

Na czym polega opieka nad lękiem?

Nie jestem w stanie wiedzy na temat swojej pracy streścić w kilku zdaniach. Mogę podać przykład tego, co robię. Otóż, jedną z technik opieki nad lękiem jest właśnie przyglądanie się mu i rozmowa o stresorze. Dziecku, które odczuwa lęk, należy poświęcić uwagę, potraktować jego emocje poważnie, nawet jeśli lęk wydaje się nieracjonalny. Zadaniem rodzica jest towarzyszenie dziecku w jego emocjach. Można to robić poprzez nawiązywanie rozmowy: „Opowiedz mi, czego się boisz”, „Co jest w tym najbardziej przejmujące?”, „Co twoim zdaniem może się stać?”, „Co się teraz dzieje z twoim ciałem?”.

Agnieszka Stein, fot. archiwum prywatne

A co zrobić, gdy dziecko po prostu nie chce rozmawiać lub gdy jest jeszcze za małe na rozmowę?

W przypadku młodszych dzieci kluczowe jest ukojenie fizyczne – złapanie za rączkę, przytulenie… Co do starszych dzieci, myślę, że każde w jakimś zakresie chce rozmawiać, ale rozmowa nie zawsze jest łatwa. To sytuacja, w której obie strony uczą się siebie nawzajem. Gdy dziecko odmawia odpowiedzi na pytania o swoje samopoczucie, rolą rodzica jest obserwowanie sytuacji – może zamiast rozmowy dziecko szuka uwagi i trzeba mu ją poświęcić, a może właśnie fizycznego ukojenia i trzeba je po prostu przytulić?

Jaki jest najczęstszy błąd popełniany przez rodziców w sytuacji, w której dziecko odczuwa lęk?

To, z czym najczęściej się spotykam, to powtarzanie dziecku, że nie ma się czego bać. Takie sformułowanie jest nie tylko nieskuteczne, ale niesie za sobą komunikat dla dziecka, że jego emocje są w jakiś sposób nie w porządku. W radzeniu sobie z emocjami dużo bardziej pomaga przyglądanie się im i próba zrozumienia.

Zdarza się też, że rodzice udają, że w ogóle nie widzą lęku dziecka. Wtedy dziecko boi się coraz bardziej, a strach jest coraz bardziej widoczny. Jeśli rodzice dalej odwracają wzrok, dziecko zaczyna wyrażać swój strach np. poprzez złość lub poprzez ciało.

Właśnie, jakie są objawy psychosomatyczne lęku u dzieci?

Najczęściej to ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, albo nieustanne chodzenie do toalety zwłaszcza podczas lekcji, gdy lęk związany jest ze szkołą.

W magazynie „Journal of Clinical Psychology” opublikowano badania, których autorzy (O’Connor, Holly, Chevalier, Pincus i Langer) używają terminu accommodating children’s anxiety. Termin ten można przetłumaczyć jako wygaszanie dziecięcego lęku i, w kontekście badania, oznacza on: angażowanie się opiekunów w ułatwianie dziecku unikania bodźców wywołujących lęk oraz w łagodzenie cierpienia spowodowanego lękiem. Wyniki badań są dość paradoksalne – okazuje się, że strategie związane z unikaniem lęku, mogą ten lęk potęgować, ponieważ dziecko nie uczy się w żaden sposób radzenia sobie z napięciem.

Lęk ma to do siebie, że gdy go unikamy, rośnie w siłę. Na radzenie sobie z nim nie ma jednej dobrej strategii, a strategia związana z unikaniem nie zawsze jest zła. W przypadku, gdy dziecko boi się rzeczy, którą w naszej codzienności da się omijać, np. węży, warto taką strategię stosować. Unikanie nie powoduje w tym przypadku żadnych negatywnych konsekwencji w przyszłości. Jeśli jednak mamy do czynienia z lękiem przed szkołą, rówieśnikami, czy popełnieniem błędu, unikanie jest niemożliwe. Wtedy rolą rodzice jest towarzyszenie dziecku i wspieranie go w przeżywaniu lęku.

Czy z pani obserwacji wynika, że istnieje jakiś najczęstszy bodziec wywołujący lęk u dzieci?

Nie prowadzę statystyk. Rzeczy wywołujące lęk u dzieci są bardzo różne i zależą głównie od ich etapu rozwoju.

Pytam o to, ponieważ myślałam, że może jedną z takich rzeczy jest rozstanie rodziców. Zwłaszcza teraz. Kolejne kraje europejskie publikują raporty, z których wynika, że w ostatnich miesiącach napłynęło znacznie więcej wniosków rozwodowych, niż w latach ubiegłych, co eksperci wyjaśniają oczywiście pandemią i wynikającą z niej szczególną sytuacją psychologiczną

Powiedziałabym, że znacznie częściej sytuacją wywołującą lęk u dziecka jest konflikt rodziców, a nie sam moment rozstania. Paradoksalnie rozstanie może być czymś, co ten lęk zmniejszy lub sprawi, że rodzice w ogóle zauważą, że dziecko ma problem.

Gdy partnerzy toczą konflikt, dziecko często nie może powiedzieć, że czegokolwiek się boi, ponieważ nie zostanie usłyszane. Zajęci własnymi problemami rodzice nie mają miejsca i przestrzeni, by udzielić mu emocjonalnego wsparcia.

W tym przypadku spotkania zaczynamy się od ustalenia, nad czym mamy pracować, co chcemy osiągnąć, na czym polega trudność dziecka i jakie strategie będą najlepsze.

Obranie wspólnego frontu musi być trudne, gdy dwoje ludzi jest w aktywnym konflikcie.

Nie zapominajmy, że partnerów łączyło kiedyś uczucie i więź. Staramy się wrócić na wspólną płaszczyznę. Mimo silnych i trudnych emocji wobec siebie nawzajem, rodzice, którzy pojawili się w moim gabinecie, zwykle zgadzają się co do jednego – oboje chcą chronić dziecko przed negatywnymi skutkami swojego rozstania. Sęk w tym, by tę strategię ochronną uwspólnić, i współpracować ze sobą, zamiast walczyć.

Na początku naszej rozmowy powiedziała pani, że lęk jest częścią naszego życia. Każde dziecko odczuwa jakieś lęki – przed ciemnością, przed wizytami u lekarza lub pająkami. Co zatem powinno być sygnałem dla rodzica, że pora zgłosić się do specjalisty?

Rodzic może zgłosić się do specjalisty, zawsze wtedy, gdy coś zaczyna go niepokoić.

Po prostu?

Po prostu. Tak jak mówiłam – jeśli rodzić będzie się niepokoił lękiem dziecka, dziecko przestraszy się jeszcze bardziej. Powstanie zupełnie niepotrzebne samonapędzające się koło lęku, którego można by uniknąć.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.