Trzeci trymestr ciąży - przyrost wagi / pexels

Trzeci trymestr ciąży – czy przyrost wagi jest normalny?

Jak wzrasta waga w kolejnych trymestrach ciąży? Ile powinna wynosić waga w 3. trymestrze ciąży? Skoro noworodki ważą średnio 3000-3500 gramów, to skąd biorą się pozostałe kilogramy u przyszłej mamy? Jeśli zadajesz sobie te pytania, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wszystkie wątpliwości wyjaśnia lek. Joanna Gaweł, specjalista ginekologii i położnictwa INVICTA.

Spis treści:

Jak wzrasta waga w kolejnych trymestrach ciąży?

Zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie mają ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie matki, jak i dziecka. Wiele ciężarnych zastanawia się, jak rośnie waga w ciąży i czy ich przyrost masy ciała jest prawidłowy. Zacznijmy więc od początku. 

Wskaźnikiem, który ocenia masę ciała, jest wskaźnik BMI (Body Mass Index). Jest to iloraz masy ciała i wzrostu (w metrach) podniesionego do kwadratu. To, ile możemy przytyć w trakcie ciąży, zależy od naszego przedciążowego BMI. 

– Dla kobiet z BMI poniżej 18,5 przyrost masy ciała w ciąży  to  maksymalnie 18 kg, dla BMI 18,5-25- maksymalnie 16 kg, dla kobiet otyłych tylko 7 kg – wyjaśnia specjalista ginekologii i położnictwa, lek. Joanna Gaweł. – W grupach kobiet nieprzekraczających maksymalnego dopuszczalnego wzrostu masy ciała zauważono statystycznie mniejszą częstość występowania stanu przedrzucawkowego, za dużej masy płodu, mniejszą ilość nieudanych indukcji porodu a co za tym idzie mniejszą ilość cięć cesarskich – dodaje. 

Przyrost masy ciała powinien być kontrolowany podczas każdej wizyty u ginekologa. Ginekolog wyjaśni przyszłej mamie, czy przyrost wagi jest prawidłowy. 

Prawidłowa masa ciała w ciąży – jak ją utrzymać?

Aby utrzymać prawidłową wagę w ciąży, należy przede wszystkim wiedzieć, jak wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne na poszczególnych etapach rozwoju płodu. 

– Jeśli kobieta nie miała niedowagi przed ciążą, zapotrzebowanie kaloryczne w 1. trymetrze ciąży nie wzrasta w ogóle. W każdym kolejnym trymestrze ciąży rośnie o ok. 300 kcal dziennie – tłumaczy lek. Joanna Gaweł.

Ginekolożka podkreśla, że odpowiednia dieta jest jednym z warunków urodzenia zdrowego dziecka i prawidłowego przebiegu ciąży. Nieprawidłowe żywienie w ciąży i przed nią, otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze mogą powodować liczne komplikacje w trakcie samej ciąży, porodu i połogu. Z tego powodu, jak tłumaczy specjalistka: 

– Ważne, a może najważniejsze jest przygotowanie kobiety do ciąży poprzez normalizację masy ciała jeszcze przed planowanym powiększeniem rodziny.  

Niekorzystna jest zarówno zbyt mała masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę (BMI poniżej 18,5) oraz zbyt duża masa ciała (BMI powyżej 25).  

– Chociaż uważa się, że nieprawidłowa wartość BMI przed ciążą ma większy wpływ na jej przebieg niż przybór masy ciała, pozostawienie przyrostu masy ciała w ciąży bez jakiejkolwiek kontroli jest dla ciężarnej i płodu niebezpieczne – podkreśla ginekolożka. 

Ile się tyje w 3. trymestrze ciąży?

– W samym 3. trymestrze przyrost wagi wynosi zwykle ok. 4-5 kg – informuje lek. Joanna Gaweł.

Przy czym należy pamiętać, że zarówno przybieranie kilogramów w czasie ciąży, jak i ostateczna waga w 3. trymestrze ciąży, to sprawa bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. To, o ile podskoczy twoja waga, zależy m.in. od:  

 • masy ciała sprzed ciąży,  
 • wzrostu,  
 • wielkości i wagi urodzeniowej dziecka.  

Przybieranie na wadze w 3 trymestrze – skąd się biorą dodatkowe kilogramy?

Skoro noworodki ważą średnio 3000-3500 gramów, to skąd bierze się przyrost wagi w 3. trymestrze niewspółmierny do tych wielkości? Otóż zmiany w organizmie kobiety w czasie ciąży są nierozerwalnie związane ze zwiększeniem masy ciała. Jak tłumaczy ginekolożka, przyrost wagi w 3. trymestrze w wynika z:  

 • masy płodu (około 3500 g),
 • masy popłodu – łożyska i błon płodowych (około 600 g),
 • ilości płynu owodniowego (800 ml około 28 t.c. i 400 ml około 40 t.c. co daje około 900 g),
 • zwiększonej wagi macicy (1000 g),
 • zwiększonej wagi gruczołów piersiowych (500 g),
 • większej ilości krwi krążącej (zwiększa się o 30-50 proc. a u otyłych o 100 proc., co daje około 1200 g),
 • wzrost ilości płynu śródtkankowego (około 1500 g),
 • zapas tkanki tłuszczowej u matki na okres karmienia (około 3500 g).

Warto mieć świadomość, że tycie w 3. trymestrze ciąży to coś zupełnie naturalnego i prawidłowego, o ile oczywiście mieści się w zalecanych normach. 

– Ogółem przyrost masy ciała w ciąży wynosi około 12 kg łącznie w stosunku do masy wyjściowej – mówi Joanna Gaweł. – Pacjentki otyłe mogą podczas stosowania prawidłowej diety w ciąży nawet zmniejszyć masę ciała lub co najmniej utrzymać masę wyjściową – podsumowuje specjalistka. 

 

 

Infografika: Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

Źródła:

 1. Położnictwo i ginekologia” red. Grzegorz H.Bręborowicz ,t.1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020. 
 2. Choroby internistyczne i inne zaburzenia zdrowotne w ciąży” –  red. I. Greer i in.., red. wyd. pol. M. Dębska, R. Dębski , Wrocław 2009. 
 3. Rekomendacje PTGiP   

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź