Kobieta trzyma w ręku test ciążowy Pozytywny test ciążowy – co dalej?/ Zdjęcie: iStock

Test ciążowy – jak działa i jakie są rodzaje testów?

Spis treści:

Pierwsze podejrzenie, że możesz być w ciąży, to brak miesiączki w terminie, kiedy powinna się pojawić. Naturalną koleją rzeczy jest zakup testu ciążowego i sprawdzenie, czy nasze przypuszczenia są prawdą. Co oznacza pozytywny test ciążowy? Jak interpretować wyniki? Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Czy testy ciążowe są wiarygodne?

Test ciążowy – jak działa?

Test ciążowy służy do uzyskania wstępnych informacji, czy spóźniająca się miesiączka może oznaczać ciążę. Jest to pierwszy sposób, by potwierdzić te przypuszczenia w bardzo krótkim czasie. Wszystko dzięki temu, że test ciążowy można kupić w każdej aptece bez recepty i kosztuje kilka-kilkanaście złotych za sztukę.

Działanie testu ciążowego polega na wykryciu wytwarzanego przez kobiety hormonu ciążowego: gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie hCG. Jest ona produkowana +/- 8 dnia po zapłodnieniu i z każdą dobą wzrasta. Trzeba jednak zaznaczyć, że testy ciążowe mają różną czułość na zawartość hormonu w moczu. Ich skuteczność nie zawsze jest precyzyjna, szczególnie na początkowym etapie. Dlatego też warto wiedzieć, że stężenie hCG w moczu znacznie zwiększa się szczególnie przez pierwsze dwa miesiące ciąży.

Test ciążowy – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych, które można bezpiecznie i samodzielnie zrobić w domu. Ale po pierwsze: należy wykonać je dokładnie tak, jak podano w instrukcji, która jest dołączona do opakowania. A po drugie: żaden test nie daje 100 proc. pewności.

Oto rodzaje testów ciążowych dostępne na rynku:

  • płytkowy — najpopularniejszy i najczęściej kupowany test ciążowy. Badanie próbki polega na zakropieniu moczem odpowiedniego okienka płytki i pozostawieniu jej na kilka minut na płaskiej powierzchni. Po czasie podanym na opakowaniu można sprawdzić wynik, który pojawi się w drugim okienku płytki;
  • paskowy — mocz należy pobrać do specjalnego pojemnika, by móc zanurzyć w nim test ciążowy do poziomu, który jest zaznaczony na pasku. Tak pobraną próbkę należy odłożyć na płaską powierzchnię i po czasie podanym w ulotce można odczytać wynik;
  • strumieniowy — od pozostałych różni się tym, że mocz pobiera się bezpośrednio na test przy jego oddawaniu. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie testu;
  • cyfrowy — nowoczesny typ testów ciążowych, który wyróżnia się sposobem komunikowania wyniku. Kreski typowe dla klasycznych modeli zastąpiono w nich wyświetlaczem z informacją o ciąży pod postacią plusa (+) / hasła „pregnant” (ciąża) lub minusa (-) / hasła „not pregnant” (brak ciąży).

Test ciążowy – jak interpretować wynik?

Symbolem, który informuje kobietę o tym, czy jest w ciąży, są pojawiające się dwie różowe kreski na próbniku. Należy je odczytywać po upływie czasu, który jest podany w ulotce dołączonej do opakowania. W zależności od rodzaju testu ciążowego może się on różnić. Interpretując wynik, warto wiedzieć, że nawet bardzo słabo widoczne kreseczki świadczą o zapłodnieniu. Dla pewności można wykonać test ciążowy ponownie za kilka dni. Wtedy stężenie hCG w moczu będzie zdecydowanie wyższe.

Nie jest żadną tajemnicą, że testy ciążowe nie dają 100 proc. pewności co do tego, czy kobieta jest, czy nie jest w ciąży. Wpływ na to może mieć zbyt niskie stężenie hormonu hCG, za wcześnie lub nieprawidłowo wykonany test ciążowy, a także wadliwy egzemplarz testu. Nawet pozytywny wynik może okazać się błędny. Jest to tzw. fałszywie dodatni wynik, który może być związany przykładowo z niezdiagnozowaną do tej pory chorobą.

Pozytywny test ciążowy – kiedy należy udać się do lekarza?

Zawsze, kiedy istnieje możliwość, że doszło do zapłodnienia, należy skonsultować się z ginekologiem. Test ciążowy można potraktować jako pierwsze źródło informacji, ale nigdy nie zastąpi ono profesjonalnego badania. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy pozytywny wynik testu ciążowego jest związany z prawidłowo rozwijającą się ciążą.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź