Choreoterapia - skuteczna w usuwaniu lęku i obaw związanych z porodem zdjęcie: www.unsplash.com

Taniec porodowy na łagodniejszy poród

Spis treści:

Taniec porodowy to coraz częściej zalecana stojąca pozycja porodowa. Ruch podczas porodu powoduje rozluźnienie, łagodzi ból oraz przyspiesza narodziny dziecka. Kołyszący ruch biodrami sprawdza się w pierwszej fazie porodu, czyli podczas rozwierania się szyjki macicy. 

Czym jest taniec porodowy? Innowacyjna pozycja porodowa

Czy w ciąży można tańczyć? Nie tylko można! Położne zachęcają, aby w pierwszej fazie porodu kobiety wykonywały delikatne ruchy taneczne. Kołysanie biodrami ma na celu uśmierzenie bólu oraz rozluźnienie mięśni. Aktywność ta ułatwia dziecku zsuwanie się ku dołowi, a następnie przedostanie się do kanału rodnego i przeciskanie się. Ruch najczęściej odbywa się zgodnie z tempem własnego oddechu.Choreoterapia a poród

Choreoterapia, czyli terapia tańcem, jest skuteczna w pokonywaniu lęku i obaw związanych z porodem. W momencie odczuwania strachu ciało jest napięte, a taniec przyczynia się do rozluźnienia ciała. Podczas tańca zwiększa się również świadomość ciała ciężarnej kobiety. Można tańczyć w parze, opierając się o ramiona partnera lub obejmując go za szyję. Powolny taniec solo będzie miał taką samą skuteczność, np. opierając się o drabinkę. Nie ma sztywnych reguł, najważniejszy jest komfort ciężarnej kobiety oraz jej dobre samopoczucie podczas porodu. Jeśli zastanawiasz się, czy w ciąży można tańczyć, powinnaś wiedzieć, że można to robić nawet w czasie porodu!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź