Szczepienia w ciąży Szczepienia w ciąży na grypę i krztusiec – szczepić się czy nie?/ iStock

Szczepienia w ciąży na grypę i krztusiec – szczepić się czy nie? Tłumaczy lek. med. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

Spis treści:

O szczepieniach krąży już tyle mitów, że nie jest dziwne, że kobiety w ciąży często nie wiedzą co zrobić. Szczepić się czy nie szczepić? Jeśli tak, to na co? Pytaniom i wątpliwościom nie ma końca. Warto więc poznać opinię lekarza na temat szczepień w ciąży. Tę kwestię tłumaczy na swoim profilu na Instagramie lekarka Mama Pediatra.

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest lekarką pediatrą, której profil na Instagramie „Mama Pediatra” obserwuje ponad 46 tysięcy użytkowników. Na swoim koncie regularnie porusza temat szczepień, popierając inicjatywę „Szczepimy, bo myślimy”. W ostatnim wpisie poruszyła wątek szczepień w ciąży, w szczególności na grypę i krztusiec.

Szczepienia w ciąży – czy to dobry pomysł?

Lekarka w swoim poście pokazuje zdjęcie wykonane w przychodni w Irlandii, które dostała od jednej z pacjentek. Na fotografii widnieje napis: Uwaga: Pacjentki w ciąży. Zapytaj swojego lekarza ogólnego o otrzymanie szczepionki przeciw grypie i krztuścowi. Jak zaznacza Chumrzyńska-Rutkowska niektóre kraje zachodnie uwzględniają szczepienia w ciąży  w standardowej opiece. W Polsce szczepienia w ciąży te są jedynie zaleceniami, nie ma odgórnego nakazu, jednak warto je rozważyć.

Lekarka zachęca kobiety do szczepienia się w ciąży i zaznacza, że sama szczepiła się, kiedy spodziewała się dziec.

Szczepienia w ciąży – dlaczego są ważne?

Chmurzyńska-Rutkowska zaznacza, że w ciąży, bez względu na status poprzednich szczepień, powinno się je powtórzyć, aby przekazać dziecku przeciwciała. Jak czytamy na rządowej stronie szczepienia.pzh.gov.pl:

Szczepienie w okresie ciąży chroni matkę i płód a dzięki transferowi swoistych przeciwciał przez łożysko również dziecko w okresie pierwszych miesięcy jego życia, kiedy ze względu na niedojrzały układ odporności jest najbardziej wrażliwe na zachorowanie, a ze względu na wiek nie może być jeszcze szczepione. Szczepienie kobiety w ciąży dodatkowo ogranicza transmisję zakażenia z matki na noworodka, w okresie pierwszych miesięcy jego życia

Dagmara Chmurzyńska- Rutkowska w swoim wpisie podaje także szereg zaleceń i badań, które potwierdzają skuteczność szczepień:

Oto strony, które wymienia:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zdjęcie wykonane w przychodni w Irlandii przez jedną z pacjentek. 🌸Niektóre kraje zachodnie mają szczepienie ciężarnych w standardzie. 🌸W Polsce szczepienia kobiet w ciąży są zalecane - znajdują się w programie szczepień ochronnych (zarówno szczepienie przeciw grypie jak i przeciw krztuścowi). 🌸oczywiście na grupach antyszczepionkowych rozpowszechniany jest mit o braku badań i braku bezpieczeństwa ww szczepionek. Powtarzam: MIT! 🌸są duże badania na wspomnianej grupie ciężarnych i ich dzieci. Potwierdzają zarówno skuteczność jak i bezpieczeństwo ww szczepień: wstawiam w komentarzach. 🌸zarówno lekarze, jak i kobiety ciężarne powinny być świadome istnienia tych zaleceń i zrobić wszystko aby jak najbardziej chronić zarówno matkę jak i jej dziecko. 🌸niestety w polskim społeczeństwie ta wiedza kuleje 😞 🌸osobiście w każdej ciąży szczepiłam się przeciw grypie (poza ciążami również - szczepię się co roku). O szczepieniu przeciw krztuścowi w ciąży przeczytacie w artykule na moim blogu: http://mamapediatra.pl/2017/02/14/szczepienie-blonica-tezec-krztusiec-w-ciazy/ 🌸przy okazji zapraszam Was również na grupę na Facebooku „szczepienia - rozwiewamy wątpliwości” gdzie jestem jednym z wielu ekspertów odpowiadających na Wasze pytania 😊 Bądźcie świadome! ❤️ __________________________ #mamapediatra #vaccines #pregnancy #ciąża #szczepieniawciąży #vaccinesduringpregnancy #pregnantvaccination #szczepieniaochronne #bezpieczeństwo

Post udostępniony przez Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (@mamapediatra_blog)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź