Plamienie implantacyjne – kiedy zrobić test?
Spis treści:
Plamienie implantacyjne - Przyczyny
Plamienie implantacyjne powodowane jest przez zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy. Hormony – progesteron i estrogeny – powodują przekrwienie endometrium. Rosnący zarodek musi się „wczepić” w to „podłoże” – w końcu w tym miejscu spędzi kolejnych 9 miesięcy.
Naruszenie przez zarodek ciągłości powierzchni błony śluzowej, uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych – to właśnie przyczyny plamienia lub krwawienia implantacyjnego.
Plamienie implantacyjne – jak rozpoznać?
Plamienie implantacyjne, krwawienie implantacyjne może być mylone z miesiączką albo w ogóle niezauważalne. Plamienie implantacyjne pojawia się po upływie ok. 6-12 dni od zapłodnienia, zazwyczaj po ok. tygodniu.
Zwykle jest to plamienie lub krwawienie o wiele słabsze niż normalne plamienie miesięczne. Jeśli jednak nie spodziewasz się ciąży, można to krwawienie wziąć za okres. Niektóre kobiety na tej podstawie sądzą też, że „ w ciąży można mieć okres”.
– Sensu stricte krwawienia miesięcznego nie będzie w ciąży – podkreśla Anna Dmowska, trenerka szkoły rodzenia. – Jeśli jesteśmy w ciąży, to zmienia się całkowicie sytuacja hormonalna. Te mechanizmy, które funkcjonowały przed poczęciem dziecka, są zastąpione innymi – ciążowymi. Ale może dojść do krwawień z innych przyczyn – zwraca uwagę specjalistka.
Nie wszystkie krwawienia w ciąży są groźne dla zdrowia i życia ciężarnej i płodu, ale zawsze wymagają konsultacji medycznej. Czasem krwawienie może być oznaką m.in. ciąży pozamacicznej lub poronienia.
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.
Plamienie implantacyjne czy miesiączka?
Jak odróżnić plamienie implantacyjne od miesiączki? Dla niewprawionej, a często niespodziewającej się ciąży kobiety, może to być trudne zadanie. Dlatego, aby rozwiać wątpliwości, po domniemanym plamieniu implantacyjnym warto sięgnąć po test ciążowy.
Inne wczesne objawy ciąży bywają niezauważalne, ale mogą zdarzyć się m.in.:
- wzmożona senność,
- zmęczenie,
- zmiany preferencji smakowych/zapachowych,
- drażliwość piersi,
- zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- bóle krzyża,
- bóle podobne do menstruacyjnych.
Jeśli nie masz pewności, czy doszło do implantacji czy krwawienia miesięcznego, zachowuj się tak, jakbyś była w ciąży, czyli pamiętaj o abstynencji, a także właściwej suplementacji kwasu foliowego, żelaza, DHA, witaminy D i jodu. Są to substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Suplementację kwasem foliowym zaleca się już na ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą. (A ponieważ wiele ciąż nie jest planowana, lekarze zalecają niekiedy stałą taką suplementację aktywnym seksualnie kobietom w wieku rozrodczym).
Plamienie implantacyjne – kiedy zrobić test?
Kiedy zrobić test ciążowy, jeśli sądzisz, że właśnie doświadczyłaś plamienia implantacyjnego? Testy ciążowe dostępne na rynku mają różną czułość. Niekiedy dają wynik fałszywie ujemny, mimo że doszło do zapłodnienia. Wynika to m.in. z faktu, że test wykonano za wcześnie.
Kiedy zrobić test ciążowy po plamieniu implantacyjnym? To zależy od rodzaju testu.
Testy ciążowe można podzielić na:
- Laboratoryjnie testy ciążowe: badanie krwi lub moczu
Najszybciej (i z największym prawdopodobieństwem) ewentualną ciążę wykrywają laboratoryjne testy krwi. Można je wykonać już 7 dni po zapłodnieniu i zyskać pewność. Testy wykonywane w laboratorium na podstawie badań moczu, dają pewny wynik po ok. 10 dniach od zapłodnienia.
- Domowe testy ciążowe: strumieniowe lub płytkowe
Sprawdź na opakowaniu, jaka jest czułość testu, czyli jakie stężenie hormonu hCG powoduje pojawienie się wyniku dodatniego. Zaleca się wykonanie ich co najmniej 7-14 dni po zapłodnieniu. Wynik dodatni (wykluczając choroby) – zawsze oznacza ciążę. Wynik ujemny – NIE oznacza braku ciąży! Może oznaczać, że test wykonano za wcześnie, nieprawidłowo lub że test był przeterminowany, źle przechowywany itd. Dlatego dla pewności po kilku dniach powtórz test (najlepiej skorzystać z kilku), a także skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania laboratoryjne.
Test ciążowy po plamieniu implantacyjnym – z uwagi na fakt, że implantacja zarodka następuje ok. 7 dni po zapłodnieniu, dopiero po krwawieniu implantacyjnym można wykonać test ciążowy, który może potwierdzić ciążę. Testy te są wrażliwe na hormon hCG, którego poziom rośnie po zagnieżdżeniu zarodka. Poziom hCG narasta bardzo szybko. Na podstawie jego stężenia (określanego w badaniach laboratoryjnych) można oszacować tydzień ciąży.
Pamiętaj jednak, że wczesne ciąże w wielu przypadkach ulegają naturalnemu poronieniu, często z powodu m.in. wad płodu. Wiele kobiet, jeśli nie wykonały jeszcze odpowiednich testów i badań, może nie wiedzieć, że w ogóle były w ciąży. Chociaż dla osób starających się o dziecko jest to trudne doświadczenie, jest to naturalny mechanizm biologiczny.
Ekspertka Anna Dmowska – mgr pielęgniarstwa, mgr nauk o rodzinie, doktorant II Wydziału Lekarskiego w Lublinie, m. in. trener Szkoły Rodzenia „Korki nie tylko z rodzenia” z Centrum OK Zdrowie.