Kiedy widać pęcherzyk ciążowy? / gettyimages

Pęcherzyk ciążowy – kiedy jest widoczny na USG?

Pęcherzyk ciążowy, czyli tzw. GS (gestational sac) jest ograniczoną przestrzenią, wypełnioną płynem, dla ochrony i rozwoju płodu. Jest pierwszym objawem ultrasonograficznym ciąży. Jako kolejna struktura – pojawia się pęcherzyk żółtkowy - YS (yolk sac) będący zbiorniczkiem pożywienia dla bardzo wczesnej ciąży. Dzień, czy dwa po nim – uwidacznia się zarodek.

Spis treści:

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

W fizjologicznej ciąży – w pęcherzyku ciążowym kształtuje się płód, zdarza się jednak, że pomimo zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy – pęcherzyk jest pusty. Mówimy wtedy o ciąży bezzarodkowej.

W przypadku ciąży bliźniaczej mogą być dwa warianty – pęcherzyk ciążowy z dwoma żółtkowymi, albo widoczne dwa oddzielne pęcherzyki ciążowe.

Kiedy można zobaczyć pęcherzyk ciążowy?

W którym tygodniu widać pęcherzyk ciążowy? Po raz pierwszy – w badaniu USG – możemy go zaobserwować już między 4, a 5. tygodniem ciąży, kiedy to pęcherzyk ciążowy pojawia się w obrębie jamy macicy. Kolejna struktura – pęcherzyk żółtkowy zaczyna być widoczna 2, do 5. dni powyżej skończonego 5. tygodnia ciąży.

Zaleca się, by badanie ultrasonograficzne wczesnej ciąży wykonane zostało przezpochwowo. U zdecydowanej większości kobiet badaniem z wyboru jest właśnie ta metoda, ponieważ tylko u części ciężarnych, szczególnie bardzo szczupłych, kilkutygodniowy zarodek jest widoczny przez powłoki brzuszne.

Jak zmienia się pęcherzyk ciążowy?

Wielkość pęcherzyka ciążowego (w milimetrach) dodana do trzydziestu określa wiek ciąży w dniach. Pęcherzyk ciążowy – od 30. dnia ciąży, do 9. tygodnia – rośnie 1 mm dziennie.

Jeśli chodzi o normy wielkości pęcherzyka – o prawidłowej, fizjologicznej ciąży powinno świadczyć MSD (długość + wysokość + szerokość pęcherzyka ciążowego, podzielona przez 3), większa od pomiaru długości ciemieniowo – siedzeniowej, o co najmniej 5 mm.

W piątym tygodniu ciąży pęcherzyk osiąga rozmiar do 5 mm, a w jego wnętrzu można zauważyć pęcherzyk żółtkowy, potwierdzający ciążę. Siódmy tydzień to czas, kiedy rozmiar pęcherzyka dochodzi do 12 mm i następuje rozwój wszystkich, niezbędnych do życia narządów wewnętrznych. W ósmym tygodniu ciąży – pęcherzyk ma do 20 mm, rozwijają się kończyny oraz powstają ważne elementy mózgu, by w dziewiątym tygodniu osiągnąć rozmiar do 25 mm. W tym czasie zarodek przypomina miniaturkę człowieka.

W kolejnych tygodniach wielkość pęcherzyka i – naturalnie – płodu systematycznie powiększają się, a ponadto rozwijające się układy i narządy wykonują już przynależne im czynności.

Badanie USG a ciąża

Ultrasonografia istotnie wpłynęła na zaniechanie wykonywania bardzo szkodliwych, inwazyjnych badań, jak RTG ciąży. Dzięki USG możliwe jest wykrycie nieprawidłowości i zapobieganie – w porę – powikłaniom. Stąd postrzeganie ultrasonografii, jako idealnej formy diagnostyki w pierwszym trymestrze ciąży.

I choć USG w tak wczesnej, kilkutygodniowej ciąży, nie jest badaniem obowiązkowym, to jednak warto je wykonać. Przy pomocy badania ultrasonograficznego (wykonanego przed dziesiątym tygodniem ciąży) diagnosta określi: liczbę pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni w jamie macicy, oceni je, stwierdzi, czy znajdują się centralnie w endometrium, ponadto ustali dokładny wiek ciąży oraz wypowie się, czy ciąża jest fizjologiczna i czy się rozwija.

Pamiętajmy, że obecność pęcherzyka ciążowego można potwierdzić tylko i wyłącznie w badaniu USG. Lekarz wykonujący badanie diagnozuje: czy w pęcherzyku ciążowym pojawił się zarodek, czy jest on dobrze zagnieżdżony, czy nie doszło do powstania krwiaka oraz ocenia czynność serca płodu (FHR).

Źródła:

  1. https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/badania-usg-w-czasie-ciazy.html
  2. https://www.medme.pl/artykuly/pecherzyk-ciazowy-kiedy-mozna-go-zobaczyc-czy-zawsze-oznacza-ciaze,69932.html
  3. https://mamaginekolog.pl/usg-wczesnej-ciazy-jak-interpretowac/

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź