Okłady z kapusty - jak długo trzymać i na co pomagają? Okłady z kapusty - jak długo trzymać i na co pomagają?/ fot. Adobe Stock

Okłady z kapusty – jak długo trzymać i na co pomagają?

Okłady z kapusty to sposób na obrzęki stosowany już przez naszych przodków. Nie wszyscy znamy jednak sekret jego działania. O okładach z kapusty dowiadujemy się zwykle w ciąży lub krótko po porodzie, gdy pojawia się problem nawału pokarmu podczas karmienia piersią. To metoda, która od pokoleń przynosi kobietom ulgę. Na co pomagają okłady z liści kapusty, jak je robić i ile czasu trzymać taki okład? Oto kilka wskazówek.

Spis treści:

Okłady z kapusty – działanie

Okłady z liści kapusty pojawiają się w medycynie ludowej. Poleca się je jako skuteczny sposób na łagodzenie objawów reumatyzmu, artretyzmu, obrzęków i zapalenia piersi oraz bólu stawów. Rzadziej sięga się po kapustę w przypadku trudno gojących się ran czy infekcji układu oddechowego. Co ciekawe, w każdym z tych przypadków okłady z liści kapusty robi się trochę inaczej.

Kapusta to warzywo, które ma bardzo cenny skład. Witaminy C, E, K, A oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, potas oraz glukozynolany to tylko niektóre z jej cennych składników. Najwięcej korzyści czerpiemy oczywiście, włączając kapustę do diety. Jednak jej właściwości przeciwzapalne przydają się również do przygotowania okładów.

Najpopularniejsze dolegliwości, do łagodzenia których wykorzystuje się dobroczynne działanie okładów z liści kapusty, to obrzęk piersi oraz bolące brodawki przy laktacji. Okłady uśmierzają ból i wspomagają leczenie zastojów. Jeśli nawał pokarmu nie zostanie odprowadzony, może dojść do zapalenia piersi, zatem okłady z kapusty mogą okazać się prawdziwym wybawieniem.

Okłady z liści kapusty pomagają również na bóle stawów, w tym przede wszystkim na bóle kolan, na które narażeni są seniorzy, sportowcy, osoby z wadami postawy czy nadwagą itd. Opuchliznę oraz ból nóg wywołane żylakami przy stłuczeniach również można łagodzić za pomocą okładów z liści kapusty.

Jak robić okłady z liści kapusty

Okłady z kapusty na bolące, obrzęknięte piersi w trakcie laktacji wykonuje się z chłodnych i stłuczonych wcześniej liści. Jeśli mamy do czynienia z nawałem pokarmu, najpierw należy upuścić nieco mleka aż do momentu odczucia ulgi. Nie należy opróżniać piersi całkowicie ani więcej, niż to konieczne, ponieważ wówczas pobudzimy produkcję pokarmu jeszcze bardziej. Po odciągnięciu mleka należy rozgrzać piersi ciepłym okładem lub prysznicem, a następnie bolące miejsca obłożyć odpowiednio przygotowana kapustą.

Kiedy chcemy wykonać okład z liści kapusty tuż po karmieniu dziecka – to również jest możliwe – kolejność powinna być odwrotna: najpierw okładamy piersi chłodnymi liśćmi, a po usunięciu okładu rozgrzewamy je.

Aby przygotować okład, liście należy pozbawić grubych części. Najlepsze są świeże i młode liście stłuczone delikatnie, tak by puściły sok. Następnie kładziemy je na jakiś czas do lodówki. Do bolącego miejsca można przywiązać je delikatnie bandażem, żeby się nie zsuwały. Funkcjonowanie z okładem z kapusty nie jest niestety komfortowe.

W przypadku bolących stawów okłady z liści kapusty powinny być ciepłe. Wówczas po stłuczeniu liści można położyć je na kaloryferze lub wynieść na słońce. Okład z liści kapusty nie powoduje żadnych skutków ubocznych, więc czas jego stosowania nie jest ograniczony – można to robić nawet przez wiele dni.

Jak długo trzymać okład z kapusty

Czasem okład z kapusty przynosi ulgę od razu, czasem trzeba na nią trochę poczekać. Ponieważ trudno sobie nim zaszkodzić, to, jak długo będziemy go trzymać, zależy od naszych potrzeb i możliwości. W przypadku okładów z liści kapusty na obolałe piersi przy laktacji raczej trudno o okład wielogodzinny. Zwłaszcza że powinien być on chłodny.

Na pytanie, jak długo trzymać okład z kapusty, nie ma zatem jednej odpowiedzi. Warto sprawdzić, co nam pomaga. Czasem wystarczy kilkanaście minut, a czasem lepsze rezultaty widać po kilku godzinach. Kapusta nagrzewa się pod wpływem temperatury ciała, więc okładu na obrzęknięte piersi nie należy trzymać długo, można go jednak powtarzać w ciągu doby wielokrotnie.

Zastój pokarmu w piersi - jak sobie z nim radzić?

Polecamy

Zastój pokarmu w piersi - jak sobie z nim radzić?

Z zastojem pokarmu w piersi boryka się wiele kobiet na świecie. Spowodowany on jest zatkaniem się przewodu mlecznego, przez który wydobywa się pokarm dla malucha. Właściwa i szybka interwencja w tego przypadku problemach pozwoli uniknąć wielu komplikacji, takich jak ropień czy zapalenie piersi.

Czytaj

Co jeszcze warto wiedzieć

Okłady z liści kapusty na zwichnięcia czy bóle stawów powinny być ciepłe, więc delikatnie rozbite liście można przykryć ręcznikiem, by jak najdłuższej utrzymały temperaturę. Liście nie powinny być w tym przypadku podziurawione. Z kolei wszelkie opuchlizny, obrzęki czy stłuczenia leczy się „na chłodno”. To niska temperatura powoduje, że obrzęk się zmniejsza.

Ze względu na to, że kapusta wzmacnia naczynia krwionośne, okłady z jej liści zaleca się również osobom cierpiącym na żylaki. W tym wypadku okład przygotowuje się na noc. Liść kapusty, delikatnie rozbity, tak by puścił sok, przykłada się do bolącego miejsca, okłada watą, a następnie delikatnie owija bandażem.

Kapusta ma właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a okłady z liści kapusty są bezpieczne i bardzo proste do przygotowania. Warto zatem sprawdzić, czy ten stary sposób przyniesie nam ulgę. Co ciekawe, w aptekach dostępne są preparaty żelowe z kapusty, które rekomenduje się przy obrzękach podczas laktacji. Wybór metody zależy od nas i powinien być podyktowany naszym komfortem oraz zdrowiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź