Nadżerka po porodzie – przyczyny i leczenie / iStock

Nadżerka po porodzie – przyczyny i leczenie

O nadżerkach słyszymy często w gabinetach ginekologicznych. Warto jednak podkreślić, że nazewnictwo to, w rozumieniu naukowym, jest używane błędnie. Co to jest nadżerka w medycynie, a co nazywa się „nadżerką”, czyli ektopią, w ginekologii? Czy nadżerka w ciąży jest powszechna? Jak leczyć te zmiany?

Spis treści:

Co to jest nadżerka?

W języku medycznym termin „nadżerka” oznacza ubytek prawidłowej tkanki. Przykładem może być owrzodzenie żołądka czy też afta zlokalizowana w jamie ustnej. W przypadku terminu „nadżerka”,  używanego w gabinecie ginekologicznym, lekarz w większości przypadków nie stwierdza ubytku prawidłowej tkanki, a jedynie zmianę jednego typu tkanki w inną w obrębie tarczy szyjki macicy. Książkowo znajdować się tam powinien nabłonek płaski, jednak w przypadku „nadżerki” w obrębie tej struktury pojawia się nabłonek walcowaty, który zwykle zlokalizowany jest w kanale szyjki macicy. 

Prawidłowo stan taki określany jest jako ektopia. Termin ten rzadko bywa jednak używany na co dzień w gabinetach lekarskich. Ektopię szyjki macicy ginekolog może stwierdzić podczas badania wziernikiem, gdyż charakteryzuje się ona żywoczerwonym zabarwieniem przestrzeni zlokalizowanej wokół ujścia kanału szyjki macicy. Prawdziwe nadżerki tarczy szyjki macicy są sytuacją stosunkowo rzadką. W badaniu lekarz stwierdza wtedy ubytek nabłonka w tej okolicy. Do sytuacji takiej doprowadzić mogą np. stany zapalne lub urazy w obrębie tarczy szyjki macicy. 

Pamiętaj, że ektopia wymaga diagnostyki i regularnego wykonywania badania cytologicznego.

Nadżerka a poród

Nadżerka, czyli ektopia, sama w sobie nie stanowi problemu podczas porodu. Jeżeli nie stwierdza się w niej komórek nowotworowych, a więc raka szyjki macicy, nie jest to wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego. Jeżeli kobieta nie ma innych medycznych przeciwwskazań, może bez obaw urodzić dziecko siłami natury. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję dotyczącą przebiegu porodu podejmuje zespół położników w danym szpitalu.

Nadżerka - przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Polecamy

Nadżerka - przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Diagnozę związaną z obecnością nadżerki słyszy w gabinecie ginekologa nawet co trzecia kobieta. Zwykle budzi to niepokój. Co ciekawe, sama nazwa nie jest do końca poprawnie używana, zarówno przez pacjentki, jak i lekarzy ginekologów. Jak wygląda leczenie nadżerki i jakie są jej konsekwencje dla zdrowia kobiety?

Czytaj

Nadżerka po porodzie naturalnym

Nadżerka może pojawić się w każdym momencie, również po porodzie siłami natury. Z tego też powodu tak ważne jest niezaniedbywanie swojego zdrowia i regularne odwiedzanie ginekologa również po porodzie. Konieczne są także badania cytologiczne. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że potencjalne zmiany, które mogą być niebezpieczne dla twojego zdrowia, stają się objawowe zazwyczaj w momencie znacznego zaawansowania. Nadżerka po porodzie, choć sama w sobie nie stanowi zagrożenia, powinna być regularnie kontrolowana.

Jak leczyć nadżerkę po ciąży?

To, czy nadżerka po ciąży wymaga leczenia, zależy od kilku czynników. Ektopia szyjki macicy sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla kobiety. Ocenia się, że może ona dotyczyć nawet 30 proc. wszystkich kobiet. Z tego też powodu jej leczenie będzie wskazane tylko w niektórych sytuacjach, takich jak:

  • nieprawidłowy wynik cytologii,
  • krwawienia lub plamienia z dróg rodnych,
  • nawracające infekcje,
  • ostry stan zapalny tej okolicy.

Leczenie ektopii szyjki macicy uzależnione jest m.in. od stanu narządu, wyniku wykonanej cytologii oraz tego, czy planujesz w przyszłości ciążę. Aktualnie wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wymienia się kriodestrukcję, czyli wymrażanie, laseroterapię oraz fotokoagulację. Metody te są mało inwazyjne i w bardzo ograniczony sposób wpływają na strukturę szyjki macicy, a tym samym na potencjalne przyszłe ciąże. 

W przypadku kobiet, u których zmiany są bardzo rozległe lub u których stwierdzono nieprawidłowy wynik cytologii, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne z wycięciem fragmentu szyjki macicy. W przypadku zmian zapalnych wystarczające może być natomiast leczenie przeciwzapalne. 

Ektopia szyjki macicy może również cofnąć się samoistnie i tym samym nie wymagać leczenia. Po zastosowaniu odpowiedniej terapii nadżerki nawracają stosunkowo rzadko. Konieczne jest jednak wykonywanie regularnych kontrolnych badań przez lekarza ginekologa.

 

Co musisz wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź