Mama w podróży – czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?
Spis treści:
Ciąża w letnim sezonie – wady i zalety
Nie zawsze możemy zaplanować termin ciąży. Nawet jeśli staramy się o dziecko, natura lubi zaskakiwać. Dlatego nigdy nie wiemy, czy latem będziemy w końcówce ciąży, na początku, a może już z maluchem na spacerach? Dla ciężarnej mamy ta pora roku, jak każda inna, może mieć wady i zalety.
- Wady ciąży w lecie
Lato nierzadko daje nam się we znaki – nawet bez ciąży! Wysokie temperatury, duchota… Dla przyszłej mamy taka aura bywa szczególnie trudna do zniesienia. Upał i odwodnienie mogą powodować obrzęki nóg. Zaleca się też, aby ciężarne unikały pełnego słońca. Może to utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. ograniczać możliwość spacerów do wieczorów i poranków.
Wakacyjne plany trzeba dostosować do wyznaczonych terminów badań lekarskich. W zależności od samopoczucia możesz też mieć ograniczone możliwości podróżowania – szybciej się męczyć, odczuwać mdłości. Jeśli co roku latem chodziłaś po górach, może się okazać, że tym razem trzeba będzie zmienić plany. Oczywiście jeśli dobrze się czujesz, to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz realizować się latem tak, jak lubisz.
- Zalety ciąży w lecie
Ciąża latem może mieć zalety! Nie musisz martwić się o takie ubrania ciążowe jak specjalne kurtki czy rozciągliwe spodnie. Możesz cały ten wyjątkowy czas spędzić w zwiewnych sukienkach. Lekkie buty czy sandałki są wygodniejsze, gdy puchną stopy. Łatwiej też je założyć, a pod koniec ciąży niejedna mama ma problem z wiązaniem butów lub założeniem rajstop.
Ciąża a latanie samolotem – czy to dobry wybór?
Latanie samolotem w ciąży budzi wiele emocji. Nic dziwnego – co jakiś czas czytamy sensacyjne nagłówki: „dziecko przyszło na świat w samolocie”. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji, wiele linii lotniczych ogranicza przeloty kobiet w zaawansowanej ciąży. Zakazy lub ograniczenia tego rodzaju dotyczą również przylotów do niektórych krajów, co ma służyć m.in. ograniczeniu nielegalnej imigracji, jeśli ich obywatelstwo jest przyznawane na podstawie miejsca urodzenia.
Latanie w ciąży
Latanie w ciąży może być bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli już podróżowałaś samolotem, a ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do lotu. Jeśli jednak dotychczas nie latałaś, zastanów się, czy przelot jest niezbędny. Choć nie wykazano wpływu przelotów na poronienie, może jednak dojść do pogorszenia samopoczucia. Weź pod uwagę również fakt, że forma i nastrój w ciąży mogą dynamicznie się zmieniać.
Do którego miesiąca można latać?
W ciąży pojedynczej granicę, do której można latać samolotem, wyznacza zwykle 36. tydzień. W ciążach mnogich nie można latać już po 32. tygodniu. Do którego tygodnia ciąży można latać bez dodatkowych dokumentów? Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu wymagane jest, w zależności od linii, po 28.-32. tygodniu ciąży pojedynczej i po 26.-28. tygodniu ciąży mnogiej. Dokumenty powinny być wystawione w języku ojczystym oraz w wersji anglojęzycznej.
– Różni przewoźnicy mogą mieć odmienne ustalenia co do zasady, do którego tygodnia ciąży można latać samolotem. Przed lotem trzeba zapoznać się z informacjami na stronie wybranych linii lotniczych oraz potwierdzić, czy dokładnie te same zasady obowiązują na planowanej trasie. W trzecim trymestrze potrzebny będzie uzupełniony formularz typu fit to fly, w którym lekarz lub położna potwierdzają brak przeciwwskazań do podróży samolotem. Należy okazać ten dokument, wchodząc na pokład. Trzeba też pamiętać o tym, że ostateczną zgodę na przelot ciężarnej wydaje kapitan samolotu – zwraca uwagę Agnieszka Adamko, stewardessa.
Bezpieczeństwo ciężarnej w samolocie – co warto wiedzieć o lataniu w ciąży samolotem?
Podróżując samolotem w ciąży, na ogół podlegasz takim samym zasadom bezpieczeństwa jak inni pasażerowie. Jest jednak kilka wyjątków, które warto znać, zanim wybierzesz się w podróż z ciążowym brzuchem.
- Będąc w ciąży, nie musisz przechodzić przez bramki bezpieczeństwa i urządzenia do prześwietleń. Możesz poprosić o skontrolowanie wykrywaczem metalu.
- Dzięki poinformowaniu personelu naziemnego o tym, że jesteś w ciąży, nie musisz stać w kolejkach do kontroli czy odprawy.
- Ciąża to stan, w którym dynamicznie może zmieniać się twój nastrój i samopoczucie. Może również nastąpić niespodziewany poród przedwczesny lub inne komplikacje, nawet jeśli nic ich wcześniej nie zwiastuje. Dlatego zaleca się loty nie dłuższe niż 3 godziny.
- Na pokładzie staraj się spacerować, o ile nie ma turbulencji. Zmiany w układzie krążenia ciężarnej w połączeniu z długim siedzeniem w wymuszonej pozycji mogą sprzyjać chorobie zatorowo-zakrzepowej.
- Lecąc w ciąży samolotem, nie musisz zapinać pasów. Jednak zaleca się, aby zapiąć je pod brzuchem, ze względów bezpieczeństwa. W razie potrzeby, gdy obwód brzucha jest znaczący, można poprosić personel pokładowy o specjalny przedłużacz do pasa.
Niektóre pasażerki uważają, że unikną problemów związanych z dokumentami, pozwoleniami na przelot itp., ukrywając to, że są w ciąży. Jednak w trosce o dobro swoje i dziecka lepiej poinformuj personel pokładowy o ciąży, zadbaj również o odpowiednią dokumentację. Od tego może zależeć zdrowie i życie twoje oraz dziecka.
- Jeśli miejsca będą przydzielane dopiero przy wsiadaniu na pokład, poproś personel o fotel od strony korytarza. Ułatwi to m.in. wychodzenie do toalety, a wiele ciężarnych odczuwa wzmożone parcie na pęcherz. Zaleca się też miejsca pośrodku samolotu, gdyż na ogonie można mocniej odczuwać ewentualne turbulencje. Wybierając miejsce samodzielnie, również kieruj się tą zasadą.
- Najlepszy moment na podróż samolotem to 2. trymestr, gdy brzuch nie jest jeszcze za duży, a ryzyko straty ciąży znacząco spada w porównaniu z pierwszym trymestrem. Zwykle w 2. trymestrze mijają też nieprzyjemne dolegliwości, takie jak mdłości i wymioty.
Bagaż ciężarnej do samolotu
Podczas podróży podlegasz takim samym limitom bagażu jak inni pasażerowie. Pamiętaj jednak o niezbędnikach, które powinny być w twojej walizce podręcznej:
- Książeczka ciąży lub jej kopia, jeśli obawiasz się zgubienia.
- Kopie dokumentacji medycznej, jeśli w przebiegu ciąży byłaś hospitalizowana.
- Leki, które zażywasz na stałe lub w czasie ciąży. Nawet jeśli planujesz, że w porze zażywania leku będziesz już na miejscu, miej kolejne dawki przy sobie. Może przecież dojść do nieplanowanego opóźnienia lotu, lądowania awaryjnego itd. Jeśli leki są w oryginalnych opakowaniach i nie są to substancje narkotyczne, silne leki przeciwbólowe lub medykamenty wymagające iniekcji, nie musisz mieć zaświadczeń o konieczności ich posiadania i zażywania.
- Jeśli to wymagane: zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu od lekarza w wersji polskiej i przetłumaczone na angielski (lub wystawione przez lekarza w wersji anglojęzycznej). Pamiętaj, że poszczególni przewoźnicy mają swoje druki do uzupełnienia.
- Woda, którą warto popijać przez cały przelot – dla poprawy samopoczucia i zmniejszenia ryzyka obrzęków czy zakrzepów
- Łagodne środki działające rozkurczowo, np. no-spa (po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę).
- Kocyk, poduszka – zadbaj o swoją wygodę, a także o ciepło, gdyż klimatyzacja na pokładzie niekiedy daje się we znaki.
- Wygodne ubranie i obuwie – jeśli lecisz zimą, możesz zabrać na pokład lżejsze buty czy klapki, co pomoże zapobiegać obrzękom, które są częstą przypadłością ciężarnych. Ulgę może przynieść też żel chłodzący (pamiętaj o restrykcjach związanych z objętością wnoszonych na pokład kosmetyków).
- Środki łagodzące mdłości – te dolegliwości na pokładzie mogą się nasilać.
Wakacje w ciąży mogą być doskonałym relaksem przed nadchodzącymi trudami rodzicielstwa. Jeśli czujesz się dobrze, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodów, abyś rezygnowała z tej przyjemności. Podróże samolotami są statystycznie dużo bezpieczniejsze niż przejazdy samochodami. Personel pokładowy przechodzi cykliczne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a nawet… odbierania porodów. Podejdź do lotu ze spokojem, pamiętając, że narodziny w samolocie zdarzają się niezwykle rzadko. A jeśli już do nich dojdzie, może to mieć pewną zaletę – niektóre linie obdarowują nowo narodzonego pasażera lub pasażerkę darmowymi przelotami do końca życia.