Linea negra, czyli linia na brzuchu w ciąży – co oznacza? Linea negra, czyli linia na brzuchu w ciąży – co oznacza?/ iStock

Linea negra, czyli linia na brzuchu w ciąży – co oznacza?

W trakcie ciąży w organizmie kobiety wiele się dzieje. Powiększone piersi, osłabienie, dodatkowe kilogramy, niedoskonałości skórne nie dziwią nikogo. Jednak ciemna kreska na brzuchu, która pojawia się zupełnie niespodziewanie, może zaskoczyć niejedną przyszłą mamę. Linea negra uważana jest za symbol ciąży, który pojawia się u wielu kobiet spodziewających się dziecka.

Spis treści:

Linia na brzuchu w ciąży – co oznacza i skąd się bierze?

Linea negra to rodzaj fizjologicznej zmiany pigmentacyjnej, która przechodzi przez środek brzucha i kończy się na spojeniu łonowym. Najczęściej sięga nieco ponad pępek, ale u niektórych kobiet  może dochodzić aż pod żebra. Jej szerokość mieści się w przedziale od 0,5 do 1,0 cm. – Przebarwienia skórne w ciąży są powszechnie występującym zjawiskiem i dotyczą nawet 90 proc. ciężarnych kobiet. Jednym z najczęściej występujących przebarwień jest właśnie linea negra, zwana potocznie kresą czarną – mówi położna Aleksandra Przekwas. 

Ciemna linia na brzuchu w ciąży wyznacza podział między lewą i prawą stroną mięśni brzucha. Przed ciążą to miejsce jest zazwyczaj jasne, wręcz bledsze od reszty skóry i nazywane jest kresą białą. Choć pojawienie się kresy czarnej bywa zaskoczeniem dla wielu ciężarnych, nie jest powodem do niepokoju. To po prostu jedna z wielu zmian, jakie kobieta spodziewająca się dziecka obserwuje w swoim organizmie. 

Co oznacza linia na brzuchu w ciąży? Tak naprawdę nie oznacza nic, choć ludowe teorie głoszą, że wyznacza dziecku drogę, którą powinno wydostać się na świat. Niektórzy twierdzą, że pomocna jest przy określeniu płci maluszka, co z medycznego punktu widzenia jest niemożliwe, a wręcz absurdalne.

Kiedy pojawia się linia na brzuchu w ciąży?

Czarna linia na brzuchu na początku ciąży jest niewidoczna, pojawia się dopiero z czasem. Zazwyczaj widać ją wyraźnie w drugim trymestrze, kiedy dziecko zaczyna rosnąć, a mięśnie brzucha się rozchodzą. Jej obecność jest wynikiem zwiększonego wydzielania melaniny – pigmentu znajdującego się w skórze, naskórku, włosach czy tęczówce. – Badania sugerują, że za pojawienie się kresy czarnej odpowiadają hormony płciowe, głównie podwyższony poziom estrogenów, który zwiększa produkcję melaniny przez melanocyty (komórki pigmentowe), oraz wysoki poziom progesteronu. Należy jednak pamiętać, że występowanie zmian pigmentowych w ciąży nie jest regułą, a ich brak nie stanowi powodu do niepokoju – uspokaja Aleksandra Przekwas.

Te same procesy, które odpowiadają za powstanie linei negry, mogą przyczynić się do ciemnienia pieprzyków i zmian zabarwienia skóry w okolicy pępka, a także do ciemnienia otoczek brodawek sutkowych. – Hiperpigmentacja, zarówno rozsiana, jak i miejscowa, dotyczy około 90 proc. ciężarnych. Do najczęstszych  lokalizacji zalicza się otoczki  brodawek sutkowych, błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, kresy białej, a także zgięcia pachowe. Ściemnieniu ulegają często świeże blizny, piegi i znamiona barwnikowe. Te ostatnie mogą także zwiększyć swoją liczbę i rozmiary – czytamy w opracowaniu Fizjologiczne zmiany dermatologiczne u kobiet w ciąży w „Dermatologii Estetycznej”. 

Intensywność tych zmian będzie różna u każdej ciężarnej. U części pojawia się ciemna, niemal czarna linia na brzuchu, u innych zdecydowanie jaśniejsza, ledwo widoczna, a u pozostałych kobiet linea negra nie występuje wcale. Wszystko uzależnione jest od tendencji kobiety do przebarwień. 

Na intensywność przebarwień ma wpływ kolor karnacji skóry. U brunetek linea negra będzie widoczna i bardziej intensywna, a u blondynek bardzo delikatna. Co więcej, jej intensywność wzrasta wraz z wiekiem ciąży, w ostatnim trymestrze ciąży będzie najbardziej widoczna.

Czy linia na brzuchu zniknie po porodzie?

Ciemna linia najczęściej przestaje być widoczna w ciągu kilku tygodni po porodzie, może się jednak zdarzyć, że nie zniknie jeszcze przez kilka miesięcy. Jaśnienia skóry nie przyspieszą peelingi czy szorowanie brzucha gąbką. Tak jak samoistnie i niespodziewanie się pojawiła, zniknie też sama. Zanik ciemnej linii na brzuchu oznacza, że hormony wróciły do równowagi, a organizm powrócił do stanu sprzed ciąży.

Linia na brzuchu – pielęgnacja

Linea negra nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Bez obaw można smarować ją tym samym kremem, który wklepujemy w resztę ciała, najlepiej przeznaczonym dla kobiet spodziewających się dziecka. Pozbawiony szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do organizmu. Warto pamiętać, że podczas ciąży i karmienia piersią po porodzie niewskazane jest wykonywanie żadnych inwazyjnych zabiegów złuszczających przebarwienia.

Źródła:

  1. M. Woźniak, B. Zegarska, K. Urtnowska, E. Kaczmarek-Skamira, Fizjologiczne zmiany dermatologiczne u kobiet w ciąży, „Dermatologia Estetyczna”, 1/2015.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź