Jak wybrać idealnego ginekologa? / pexels Jak wybrać idealnego ginekologa? / pexels

Lekarz prowadzący ciążę – jak wybrać idealnego ginekologa?

Wybór zaufanego ginekologa nigdy nie jest prosty. Widać to zwłaszcza w przypadku kobiet, które w ciąży są po raz pierwszy. Jest jednak kilka zasad, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji. Jaki powinien być lekarz prowadzący ciążę i jak go znaleźć? Podpowiadamy!

Spis treści:

Idealny ginekolog, czyli jaki?

Bardzo ważne jest, aby nadawać z lekarzem na tych samych falach, gdyż współpraca między wami przez następne 9 miesięcy ma konkretny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również i na sam poród. W gabinecie lekarskim powinnaś czuć się bezpiecznie oraz przychodzić do niego ze świadomością, że znajdujesz się w dobrych rękach. Idealny ginekolog to nie tylko wiedza, która oczywiście i bez wątpienia stanowi najważniejszy czynnik, ale również atmosfera panująca podczas wizyty, jak i charakter lekarza lub lekarki. Trudno zatem jednoznacznie określić wszystkie cechy idealnego ginekologa, jednak z pewnością powinien on mieć szeroką wiedzę, być empatyczny, budzić zaufanie i posiadać odpowiednie zaplecze sprzętowe.

Jak znaleźć najlepszego lekarza prowadzącego ciążę?

Wiele kobiet na początku ciąży zadaje sobie to samo pytanie – jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę? Oczywiście uniwersalna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Warto jednak sięgnąć po sprawdzone sposoby, aby zminimalizować ryzyko błędnego wyboru. Wiele kobiet będących po raz kolejny w ciąży wraca do tego samego lekarza bądź lekarki, którzy byli odpowiedzialni za prowadzenie pierwszej ciąży

Będąc jednak ciężarną po raz pierwszy, z pewnością warto zaczerpnąć wiedzy z kilku źródeł i w oparciu o uzyskane informacje dokonać wyboru. Dobrym źródłem jest internet, w którym możesz znaleźć nie tylko wiele grup kobiet polecających konkretnego lekarza, ale także opinie na temat jego sposobu pracy i doświadczenia. 

Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie opinii wśród znajomych. Wiele kobiet zastanawia się także, czy lekarz prowadzący ciążę jest przy porodzie. Bardzo często ciężarne wybierają lekarza, który pracuje w szpitalu, w którym planują rodzić. Warto jednak podkreślić, że lekarz prowadzący ciążę bardzo rzadko obecny jest przy porodzie. Dzieje się tak w momencie, kiedy w dniu porodu lub planowanego zabiegu cięcia cesarskiego ma akurat dyżur w szpitalu. Nie jest to jednak nic złego, gdyż w przypadku niepowikłanego porodu to położna nadzoruje jego przebieg.

Kiedy wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Pytaniem, które kobiety niejednokrotnie zadają sobie planując ciążę, jest to, do kiedy trzeba wybrać lekarza prowadzącego ciążę. O tym wyborze warto pomyśleć jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego testu ciążowego, a na pierwszą wizytę zapisać się tuż po jego otrzymaniu. Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 7. a 8. tygodniem ciąży i nie później niż do ukończenia 10. tygodnia. Jest to moment, w którym lekarz prowadzący dokonuje pierwszego badania ciężarnej, ocenia ryzyko powikłań ciąży i zleca podstawowe badania, takie jak badanie ogólne moczu, pomiar glukozy we krwi czy też test na obecność wirusa HIV.

Dobry lekarz, czyli spokój i szczęście przyszłej mamy

Ciąża to okres wyjątkowy, jednak dla niektórych mam bardzo stresujący. Z tego też powodu tak ważne jest, aby lekarz bądź lekarka opiekujący się twoją ciążą wzbudzali w tobie zaufanie. Zawsze powinnaś również mieć świadomość, że przebieg ciąży może okazać się powikłany, a ona sama być zaliczona do ciąż wysokiego ryzyka. W takiej sytuacji tym bardziej powinnaś wiedzieć, że osoba, która prowadzi twoją ciążę, jest godna zaufania, co zapewni ci spokój. 

Czy można zmienić lekarza prowadzącego ciążę?

W przypadku, kiedy lekarz położnik, którego wybrałaś, nie spełnia twoich oczekiwań, nie powinnaś tracić czasu – przenieś się do kogoś innego. Kobieta w każdej chwili może zmienić lekarza prowadzącego ciążę i nie ma w tym nic złego. Co więcej, wiele kobiet wykonuje referencyjne badania USG u innego położnika niż ich lekarz prowadzący. Bardzo często jest to specjalista, którego umiejętności potwierdzają różnego rodzaju certyfikaty, np. certyfikat FMF. Natomiast ginekolog, do którego chodziłaś przed ciążą, może, przykładowo, nie specjalizować się w opiece nad ciężarnymi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lekarza prowadzącego ciążę?

Aby jak najbardziej zwiększyć swoje szanse na wybranie najlepszego lekarza bądź lekarki do prowadzenia własnej ciąży, powinnaś pamiętać o kilku ważnych faktach, gdyż idealna osoba powinna:

  • być ciepła i empatyczna,
  • posiadać aktualną wiedzę medyczną oraz odpowiednie zaplecze sprzętowe,
  • być w odpowiednim wieku,
  • pracować w szpitalu na oddziale położniczym,
  • być odpowiadającej ci płci,
  • wykonywać wszelkie niezbędne i zalecane badania,
  • traktować cię z szacunkiem,
  • budzić twoje zaufanie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź